Štěně – péče o štěně krok za krokem

Pořídili jste si domů štěňátko, které kompletně změní váš život. Zpočátku sice štěňata vyžadují mnoho pozornosti a trpělivosti, uvidíte však, že vás za vše odmění a přinese vám nejednu radost.

Nejste si jisti, jak se starat o štěně? Pak právě pro vás je určen tento průvodce, který vám s novým přírůstkem v rodině pomůže.

Jak se starat o štěně
Jak se starat o štěně


Výběr správného štěněte

Výběr toho nejvhodnějšího psíka není jen tak. Nejdříve byste si měli určit, k čemu vám pejsek bude primárně sloužit, zda se bude jednat o rodinného mazlíčka, hlídače domu nebo jej budete používat například k lovu.

Hledáte čistokrevného psa, psa s papíry nebo si raději osvojíte „voříška“, tedy křížence?

Upřednostňujete spíše malé či velké plemeno, chcete chlupáče s dlouhou či krátkou srstí nebo chcete naháče vhodného pro alergiky?

Tyto faktory, včetně temperamentu a zdravotního stavu a případných budoucích problémů plemene, musíte brát v potaz.

Měli byste také zvážit, zda chcete štěně z útulku, seženete si psa z inzerátu nebo si počkáte na čistokrevného pejska, kterého si půjdete vybrat do chovné stanice.

Připravte svůj domov pro nový přírůstek

Předtím, než si přinesete ten malý chlupatý uzlíček domů, byste pro něj měli připravit bezpečný domov. Bezpečný jak pro pejska, tak i pro váš nábytek a další vybavení domácnosti.

Měli byste schovat všechny věci, které jsou v psím dosahu – jedná se o elektrické kabely, přípravky do domácnosti, skleněné a další předměty, které lze snadno rozbít.

Nezapomeňte, že pes se může pokoušet vydrápat na skříň či stůl a tím vám ji může zničit, proto nedoporučujeme pokládat „lákavé předměty“ v dosahu psích očí.

Pokud nechcete, aby se pejsek pohyboval po místnostech, kde nemá, budete je muset zamykat, případně musíte zamezit přístupu jiným způsobem, různými plůtky a ohrádkami. Ty by měly být vyrobeny z materiálu, který bude odolný proti okousání.

Rovněž doporučujeme zabezpečit schody, ze kterých by mohlo neohrabané štěňátko spadnout.

Hledá se jméno pro pejska

Další neméně důležitým úkolem je pojmenování vašeho nového rodinného příslušníka. Počítejte s tím, že toto jméno budete používat po celou dobu vašeho společného soužití, proto by mělo být snadno vyslovitelné pro vás i další členy vaší rodiny.

Také by nemělo být zaměnitelné se jmény dalších členů rodiny.

Vybírejte jméno, které bude dobře znít, nebude příliš dlouhé a které bude pro štěňátko snadno srozumitelné.

Nezbytné potřeby pro štěňata

Do začátku bude vaše štěňátko určité potřeby, bez kterých se neobejdete. Některé sice nejsou nezbytné, ale ulehčí vám mnoho práce.

Nejdůležitější věci jsou: obojek s identifikační známkou, vodítko, krmivo a granule pro štěňata, miska na vodu a kousací hračky.

Místo, kde bude pejsek spát je navíc vhodné doplnit pelíškem pro psa, dekou, boudou nebo ohrádkou.

Některé z těchto věcí vám vydrží mnoho let, jiné budete muset měnit podle toho, jak vám štěně poroste. Obojek sice může být do určité míry stavitelný, ale neměl by být pejskovi příliš volný, neměl by pro něj být ani příliš těžký.

Pokud pořídíte příliš velký pelíšek, může se v něm štěňátko cítit příliš osaměle a raději uvítá spíše menší a útulnější rozměry pelíšku.

Granule pro štěňata
Pokud zvolíte jako primární stravu granule, kupujte jen ty určené pro štěňata

Výběr vhodné stravy pro štěně

Strava, kterou budete své štěně krmit velmi rozhoduje o jeho budoucím zdravotním stavu. Předtím, než nahodile nakoupíte krmivo pro pejska, si udělejte výzkum toho, co konkrétně váš pejsek (s ohledem na rasu, velikost či známé zdravotní problémy plemene) vyžaduje.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o správném krmení štěňat.

Pokud si nejste jisti, vždy se raději poraďte se svým veterinářem či dalšími odborníky, například v chovné stanici. Je pravděpodobné, že původní majitelé štěněte vám do začátku dají granule, na které byl pejsek od malička zvyklý. Snáze tak docílíte toho, že bude spokojeně jíst i u vás.
Pokud pejsek vámi vybrané jídlo nejí, než ho trápit hlady, vyzkoušejte krmení nové.

Dnešní doba naštěstí pejskařům přeje, na výběr tak mají produkty prémiových značek, Barf stravu, vyzkoušet mohou také domácí a RAW stravu.

Při výběru stravy pro štěňata vždy vybírejte produkty s kvalitními ingrediencemi, se správně vyváženým poměrem živin, hlavně ale kupujte stravu, která je určena pro štěňata a jejich správný růst, ne granule či konzervy pro dospělé psy.

Pejsek u veterináře
Svého nového pejska vezměte k veterináři co nejdříve

Pro zdraví vašeho štěněte

Předtím, než si domů štěně přivezete, byste si měli sehnat veterináře, ke kterému budete chodit. Ideálně, pokud máte již svého osvědčeného. Pokud veterináře nemáte, dejte na doporučení ostatních pejskařů.

Během prvních několika dní, kdy budete mít nové štěně doma, budete muset navštívit veterináře, snažte se proto mu cestu i pobyt v ordinaci, co nejvíce zpříjemnit, aby nemělo hned od začátku blok z návštěvy veterinární stanice.

Veterinář by vám měl pomoci identifikovat případná zdravotní problémy ještě předtím, než skutečně přijdou. Měl by vám také poradit s tím, jak se máte o pejska starat v dalších letech.

Očkování štěněte

Vakcinace chrání vaše štěně a další psi před důsledky nemocí, které by mohly být v konečném důsledku fatální. Očkování je také důležité i pro vás, jelikož některé z psích nemocí se mohou rozšířit i na lidi.

O očkovacím plánu se pobavte se svým veterinářem, ten by vás měl přesně informovat, která vakcinace je v daném období potřeba.

Psí toaleta
Zejména v oblasti vylučování buďte hodně shovívaví

Domácí psí trénink

S domácím tréninkem byste měli začít ihned po vašem příchodu s pejskem domů. Je pochopitelné, že se budete muset obrnit určitou dávkou trpělivosti. Tento trénink vám ale v budoucnu ušetří nejednu starost.

Štěňata nejsou schopna kontrolovat své vylučovací ústrojí téměř do jednoho roku věku. Proto buďte ohledně této části hodně trpěliví.

Pokud bychom vám měli dát univerzální návod platící pro všechna štěňata, pak doporučujeme s pejskem zajít ven ihned po každém jídle a pití. Pokud už se incident stane, pejska netýrejte a vše po něm ukliďte.

Základní trénink štěňat a socializace

Začněte se socializací pejska s ostatními psy co nejdříve. Začněte také s tréninkem na vodítku, kde můžete začít se základními povely: sedni, zůstaň, volno. Další příkazy doporučujeme nezařazovat, aby v tom pejsek neměl zmatek.

Nezapomeňte, že štěňata jsou aktivní, zvědavá a vše ráda testují svými zoubky. Vše strkají do tlamy, a to včetně vašich rukou. Tomuto nejlépe zabráníte tím, že pejskovi dáte do tlamy hračku určenou na kousání.

Odměňujte svého pejska, pokud váš příkaz provede správně.

Utužujte pouto mezi vámi a štěnětem

Budování vztahu mezi vámi a pejskem začíná ve chvíli, kdy vstoupí do vašeho života a postupně se neustále prohlubuje. Pouto můžete prohlubovat společnými procházkami, návštěvou cvičáku, společným tréninkem nebo začleněním pejska do vašich každodenních aktivit.

5/5 - (2 votes)

Podívejte se také na:

Send this to a friend