Jak a čím krmit štěně?

Máloco má tak velký vliv na správný vývoj štěňátka jako jeho strava. Proto by si každý majitel psa měl zajistit o krmivu co největší množství informací. Není však třeba zdlouhavého surfovaní na internetu.

Všechny důležité rady o tom, čím krmit vaše štěňátko a jakými pravidly se u toho řídit, najdete v tomto článku.

Čím krmit štěňata
Nevíte, čím krmit štěňata? Poradíme vám


Pořízení štěňátka do rodiny patří mezi jeden z nejkrásnějších momentů. Malá kulička plná života přinese svému majiteli kupu radosti a v některých případech i pár starostí.

Mezi takové starosti mohou patřit otázky spojené s vhodným stravováním. Ty se v žádném případě nevyplatí podcenit, jelikož právě strava je naprosto klíčovým elementem, který může zajistit zdravý vývoj pejska.

Kdy přejít z mateřského mléka na granule

První stravou, kterou pejsek kdy ochutná, je mateřské mléko. To je pravidlem u mláďat všech savců. Otázkou, kterou si možná kladete, je, jak dlouho by se mělo u tohoto typu krmení zůstávat. Tradičně to bývá do období druhého měsíce života.

V případě, že vás zajímá, jak zvládnout přechod z mateřského mléka na granule, doporučujeme vám si přečíst náš článek, kde jsme se podrobně věnovali granulím pro štěňata.

Krmení štěňat

Po zdárném přechodu z tekuté na pevnější stravu je důležité si naplánovat systém stravování. Jedna ze základních věcí, kterou je třeba si uvědomit, je to, že dospělý pes má velmi odlišnou frekvenci krmení než malé štěně. Plně vyvinutý pes dostává jídlo zpravidla dvakrát denně.

Díky tomu jsou i samotné porce granulí větší. Případ od případu se způsob krmení může u dospělých psů měnit, například z důvodu zdravotních problémů. Nicméně tradičně byste měli dospělého psa krmit dvakrát denně.

Štěňata mají samozřejmě neporovnatelně menší žaludek i citlivější trávicí ústrojí než dospělí psi, a tak je představa o podobném krmení naprosto mylná. Schůdnější volbou je podávat malému pejskovi granule častěji a v menším množství.

Konkrétní dávkování se odvíjí od konkrétního typu granulí. Proto je potřeba se řídit instrukcemi o správném dávkování, které se nacházejí na většině obalů. Obecně se uvádí, že do čtvrtého měsíce věku se štěňata krmí 4x denně.

Do osmého či devátého měsíce se krmení sníží na tři denní porce. Poté je vhodné přejít na rozdělení denní porce do dvou dávek. Jak už jsme ale poznamenali výše, údaje se mohou, v závislosti na typu krmiva, lišit.

Přivezte si se štěnětem i jeho oblíbené granule

Poté co si přivezete malého pejska domů, je třeba si k němu od předchozích majitelů „přibalit“ pár dalších věcí. Vedle oblíbené psí hračky, která mu bude připomínat bezpečí minulého domova.

Je také důležité, aby vám předchozí majitel dal také informace o tom, na jaký typ granulí je štěně zvyklé. V ideálním případě je dobré získat i pár porcí, které můžete v následujících dnech rovnou využít.

Granule pro štěňata
Granule pro štěňata vybírejte s rozmyslem

Co dělat, když štěně nechce jíst?

Zlým snem takřka všech majitelů psů je moment, kdy štěně odmítá jíst. Zjištění důvodu, proč pejsek přestává přijímat stravu, by se nemělo v žádném případě odkládat.

Může se za tím skrývat mnoho příčin, z nichž každá, v případě nevčasného vyřešení, může mít na vývoj pejska fatální důsledky.

Nejdříve by se měl vyloučit případný zdravotní problém. Včasná návštěva veterináře může předejít všem nepříjemnostem. Štěně mohou obtěžovat všelijací parazité nebo se mu může tělem prohánět zánět.

Veterinář psa vyšetří a buď stanoví diagnózu a následně zahájí léčbu, nebo prohlásí pejska za zdravého a vy se vydáte hledat jinou příčinu jeho nechutenství.

Velice častým důvodem, proč štěně odmítá jíst, jsou psychické problémy. Pejsek je v úplně novém prostředí, bez maminky i sourozenců, a tak je možný stesk naprosto pochopitelným. V tomto případě je na místě trpělivost a určité triky, kterými mu spořádání potravy zpříjemníte.

Granule mu můžete zatraktivnit určitým vylepšením, jako je například tvaroh. Dobrou cestu je také udělat z každodenního krmení zábavnou hru, k čemuž vám pomůže nepřeberné množství různých hraček.

V neposlední řadě může být problémem fakt, že pejskovi granule, které mu dáváte, zkrátka nechutnají. Zejména v prvních týdnech je možné, že bude třeba vyzkoušet více typu granulí, než se zjistí, které jsou pro pejska ty nejlepší.

Pravidla, která by se měla při krmení dodržovat

I krmení čtyřnohého mazlíčka vyžaduje určitá pravidla, která by se měla dodržovat. Jedním z nich je zajištění dostatečného množství tekutin.

Pes musí mít neomezený přístup k vodě takřka po celý den. Ta by se mu měla také dostatečně měnit, aby byla dostatečně čerstvá a studená.

Co se týče samotného krmení, to by mělo probíhat ve stálých intervalech. Štěně by si mělo navyknout na přesnou část dne, kdy může očekávat svojí porci granulí.

Miska by se mu také neměla nechávat na zemi příliš dlouho. V případě, že za určitý čas (například do 10 minut) svoji porci nesní, měla by mu být odebrána a vrácena až při dalším plánovaném krmení.

Důležitou součástí je také odpočinek. Pejsek by po jídle neměl být nucen vyvíjet větší fyzickou aktivitu, která by mu znesnadnila správné trávení.

V poslední řadě si zmíníme problém, který je spojován s velkou částí majitelů psů. Psi se stali součástí našich domácností a řada z nás je bere v podstatě za právoplatné členy rodiny. To může mít mnoho následků.

Jedním z nich je návyk, kdy se mnoho majitelů dělí o své jídlo se svým psem. Podávání jídla, které je určeno lidem, může vést k řadě zdravotních problémů.

Mnoho páníčků totiž nemá tušení, co psi jíst mohou a co naopak nemohou, a tak mohou svého mazlíčku svým nevědomím pěkně potrápit.

Druhý důsledek může být ten, že si pejsek na naše jídlo zvykne a svoje granule už nebude chtít ani vidět. Rozhodně to také prospěje k tomu, aby pejsek na svého majitele při každém obědu či večeře dotíral a vyžadoval si kousek také pro sebe. Vždyť přece včera dostal tu skvělou mňamku také.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend