Pelíšky a pelechy pro psy: průvodce správným výběrem

Sponzorované odkazy

Chcete pořídit pelíšek pro psa, ale nevíte, podle čeho se při koupi orientovat a na co se zaměřit?

Připravili jsme proto pro vás přehledného průvodce výběrem psích pelechů. Váš miláček už tak nebude okupovat váš oblíbený gauč se s vámi tísnit v posteli.

Psi spí v posteli
Konec spaní pejsků v posteli

Nabídka pelíšků dostupných na trhu je opravdu široká, při výběru proto doporučujeme brát v potaz následující:

  • umístění pelíšku
  • volbu materiálu
  • snadná údržba pelíšku
  • určení správné velikosti podle psího plemene
  • zdravotní stav pejska

Umístění psího pelíšku

Nejprve doporučujeme zvolit místo, kde bude psí pelíšek umístěn, a až podle něj vybírat tvar pelíšku (kulatý, oválný, obdélníkový). Nestane se vám tak, že by vám překážel a byl na obtíž.

Pelechy určené pro venkovní psi doporučujeme vybírat s vysokou matrací, vyššími boky nebo s okrajem – zajistíte tak lepší izolaci od země a uchráníte pejska před chladem, ale i větrem.

Pokud hledáte psí pelech vhodný do boudy, poohlédněte se po matraci, která je pro tyto účely vhodnější.

V případě, že spí váš pejsek uvnitř bytu či domu, výběr je podstatně širší. Můžete vybírat z různě vysokých matrací, pelíšků s okrajem, boudiček i kukaní. Bude tak záležet především na designu a materiálu, který si vyberete.

Materiál a údržba

Umístění pelechu již máme vyřešeno, nyní je nutné začít přemýšlet nad výběrem vhodného materiálu, ze které je psí pelech vyrobený.

Pelíšek z odolné cordury
Pelíšek z odolné cordury

Pro pejsky žijící venku, v boudě, kotci nebo jen pod přístřeškem volte z materiálu odolného proti vlhkosti (např. cordura).

Tento materiál uvítají i majitelé psíků žijících uvnitř. Materiál cordura se totiž snadno čistí, vysává a je velmi snadné jej udržovat v čistotě – stačí otřít vlhkým hadříkem.

Stále větší oblibě se těší psí pelíšky vyrobené z eko kůže. Ta je příjemná na dotek nejen nám, ale také našim mazlíčkům. Je také snadná na údržbu – chlupy se nemají kam zapíchnout a případné nečistoty snadno otřete hadrem.

Pelíšek z eko kůže
Hnědý pelíšek z eko kůže

Správná velikost pelíšku

Kromě toho, že budete chtít, aby se vám pelíšek na první pohled líbil, budete pravděpodobně chtít, aby se hodil do interiéru.

Správnou velikost není příliš snadné určit, pelíšky by však měly být vždy dostatečně prostorné (ale zase ne zbytečně velké). Pes se v něm musí cítit pohodlně a útulně.

Stejně jako lidé, i psi zaujímají během spánku různé polohy a i tento fakt je nutné brát na zřetel při výběru.

Doporučujeme proto měřit psa v leže a v natažené polože a až podle tohoto rozměru volit délku pelíšku.

Velikost psího pelíšku
Zvolte správnou velikost psího pelíšku

U štěňat musíte počítat s tím, že první pelíšek bude menší a budete jej měnit až s ohledem na další růst psa.

Sundávací a pratelné potahy

Pokud si potrpíte na čistotu a chcete mít pelíšek neustále čistý, doporučujeme vybírat druhy se sundávacími potahy, které snadno vložíte do pračky nebo vyperete v ruce.

Pokud se ptáte na ideální teploty praní pelíšků, tak vězte, že vhodné je prát na 30°C, s volbou šetrného programu. Samozřejmě bez použití aviváže!

Zdravotní stav pejska

Bohužel ani našim čtyřnohým mazlíčkům se nevyhýbají nemoci a zranění. Pokud máte staršího pejska, který trpí bolestí kloubů, dysplazií nebo je po operaci, doporučujeme vám vybírat speciální ortopedické pelíšky, které jsou vybaveny matrací se speciální paměťovou pěnou.

V na českém trhu je možné vybírat z opravdu široké nabídky psích pelíšků rozličných velikostí, barev, ale i velikostí.

Při koupi se nemusíte výběr omezovat jen na pelíšky, ale volit můžete i matrace nebo textilní boudy. Záleží na vašich preferencích.

A co vy, už máte vybráno?

Send this to a friend