Pelíšky a pelechy pro psy: průvodce výběrem

Chcete pořídit pelíšek pro psa, ale nevíte, podle čeho se při koupi orientovat a na co se zaměřit?

Připravili jsme pro vás přehledného průvodce výběrem psích pelechů. Váš miláček už tak nebude okupovat váš oblíbený gauč a tísnit se s vámi v posteli.

Psi spí v posteli
Konec spaní pejsků v posteli


Nabídka psích pelíšků dostupných na trhu je opravdu široká, při výběru proto doporučujeme brát v potaz následující:

Volba správné velikost pelíšku pro psa

Kromě toho, že budete chtít, aby se vám pelíšek líbil vzhledově, budete pravděpodobně chtít, aby se hodil do vašeho bytu či domu.

Správnou velikost není příliš snadné určit, pelíšky by však měly být vždy dostatečně prostorné, ale zase ne zbytečně velké, aby se v něm váš pejsek cítil útulně a pohodlně.

Stejně jako lidé, i psi zaujímají během spánku různé polohy a i tento fakt je nutné brát na zřetel při výběru.

Doporučujeme proto měřit psa v leže, v natažené poloze a až podle tohoto rozměru volit délku pelíšku.

U štěňat musíte počítat s tím, že první pelíšek bude menší a budete jej měnit až s ohledem na další růst psa.

Psí pelíšek pro štěňata
Pro štěňata vybírejte spíše menší pelíšek

Umístění a volba tvaru psího pelíšku

Nejprve doporučujeme zvolit místo, kde bude psí pelech umístěn, a až podle něj vybírat tvar pelíšku (kulatý, oválný, obdélníkový). Nestane se vám tak, že by vám překážel a byl na obtíž.

Pelechy určené pro venkovní psi doporučujeme vybírat s vysokou matrací, vyššími boky nebo s okrajem – zajistíte tak lepší izolaci od země a uchráníte pejska před chladem, ale i větrem.

Pokud hledáte psí pelech vhodný do boudy, poohlédněte se spíše po matraci, která je pro tyto účely vhodnější.

V případě, že spí váš pejsek uvnitř bytu či domu, výběr je podstatně širší. Můžete vybírat z různě vysokých matrací, pelíšků s okrajem, boudiček i kukaní. Bude tak záležet především na designu a materiálu, který si vyberete.

NÁŠ TIP: Bude váš pes spát převážně venku? Pořiďte mu raději psí boudu.

Volba materiálu a údržba

Umístění pelechu již máme vyřešeno, nyní je nutné začít přemýšlet nad výběrem vhodného materiálu, ze které je psí pelech vyroben.

Pro pejsky žijící venku, v boudě, kotci nebo jen pod přístřeškem volte z materiálu odolného proti vlhkosti (např. z cordury).

Tento materiál také uvítají majitelé psíků žijících uvnitř. Materiál cordura se totiž snadno čistí, vysává a je velmi snadné jej udržovat v čistotě – stačí otřít vlhkým hadříkem.

Stále větší oblibě se těší psí pelíšky vyrobené z eko kůže. Ta je příjemná na dotek nejen nám, ale také našim mazlíčkům. Je také snadná na údržbu – chlupy se nemají kam zapíchnout a případné nečistoty snadno otřete hadrem.

Pelech pro psa s okrajem
Pelech pro velkého psa se zvýšeným okrajem

Sundávací a pratelné potahy

Pokud si potrpíte na čistotu a chcete mít pelíšek neustále čistý, doporučujeme vybírat druhy se sundávacími potahy, které snadno vložíte do pračky nebo vyperete v ruce.

Pokud se ptáte na ideální teploty praní pelíšků, tak vězte, že vhodné je prát na 30°C, s volbou šetrného programu. Samozřejmě bez použití aviváže!

Zvažte také zdravotní stav pejska

Ani našim čtyřnohým mazlíčkům se bohužel nevyhýbají nemoci a zranění. Pokud máte staršího pejska, který trpí bolestí kloubů, dysplazií nebo je po operaci, doporučujeme vám vybírat speciální ortopedické pelíšky, které jsou vybaveny matrací se speciální paměťovou pěnou.

Jaký model vybrat?

V na českém trhu je možné vybírat z opravdu široké nabídky pelechů pro psy rozličných velikostí, barev, ale i tvarů.

Při koupi se nemusíte výběr omezovat jen na pelíšky, ale volit můžete i matrace, textilní boudy nebo psí gauče. Záleží na vašich preferencích.

A co vy, už máte vybráno?

5/5 - (2 votes)

Podívejte se také na:

Send this to a friend