Lovecký pes

Lidé si nepořizují psy jen proto, aby jim dělali věrného společníka v části jejich životní cesty. Mohou plnit i role, z nichž některé jsou téměř ryze profesní. V jednom z minulých článků jsme probírali psy, kteří mají za úkol hlídat majetek svého páníčka. Dnes se zaměříme na lovecké psy, kteří jsou cvičeni k tomu, aby byli svému majiteli nápomocni k lovu divoké zvěře.

Lovecký pes
Loveckého psa vybírejte s ohledem na jeho další využití

Lovečtí psi mají dlouhou historii

Ještě dávno předtím, než se ze psů stali domácí mazlíčci, pomáhali našim předkům k lovu. Hovoří se o tom, že spojení člověk-pes při lovu fungovalo již před 20.000 lety. Nicméně, jak člověk postupoval evolucí stále výš, měnila se spolu s tím i role psů. Místo loveckých úkolů plnili spíše aktivity spojené s hlídáním zemědělských zvířat. Mnoho z nich se postupně také přeměnilo na ryze společenské psy.

To ovšem neznamená, že lovečtí psi z českých luhů a hájů naprosto vymizeli. Část z nich stále slouží a zjednodušuje práci myslivcům. Vedle toho je mnoho psů trénováno také k loveckým sportům.

Lovečtí psi plemena

Nejčastěji se lovečtí psi rozčleňují do čtyř kategorií, které si na následujících řádcích v krátkosti popíšeme.

První skupinou loveckých psů jsou ohaři. Ty se vedle lovu využívají i jako společníci do domácnosti. Nejsou totiž nijak nároční na výcvik a navíc se dobře snesou i s malými dětmi.  Při lovu se nasazují většinou proti drobné zvěři. Mezi ohaře patří anglický setr nebo výmarský ohař.

Druhou skupinou jsou zástupci retrívrů a slídiči. Pro tyto plemena platí, ještě daleko více než v případě ohařů, že jsou velmi oblíbení jako domácí mazlíčci. Nenechte se ale jejich oblibou a elegantním vzhledem zmást, jsou to velmi dobří lovci. I zástupci této skupiny patří mezi lehce cvičitelné psy a o jejich skvělém vztahu k rodině se také nedá pochybovat. Lovecké teritorium retrívrů a slídičů bylo ve vodě, k čemuž je předurčovala jejich dobře chráněná srst. Mezi retrívry patří labradorský či zlatý retrívr. Za slídiče se pak považují kokršpanělé.

Další skupinou jsou tzv. norníci, mezi které patří teriéři a jezevčíci. Obě rasy jsou výrazně menšího vzrůstu než předešlé dvě skupiny a proto se také využívají k jiným loveckým úkonům. Zástupci tohoto druhu jsou specialisty na norování.  Tito lovci vyhánějí z nor jezevce, lišky nebo jinou přemnoženou zvěř, kterou mohou i sami zardousit. Mezi nejznámější zástupce patři americký stafordširský teriér, Jack Russell teriér a hladkosrstý jezevčík.

Jezevčík jako lovecký pes norník
Jezevčíci patří mezi nejlepší norníky

Do poslední skupiny loveckých plemen se řadí honiči a barváři. Tato plemena jsou trénovaná na stopování lovené zvěře. Díky své velikosti a síle jsou používány na lov těch mohutnější zvířat. I když patří do stejné skupiny, barváři se od honičů lehce odlišují. Honiči mají za úkol zvěř jen vystopovat, barváři ji naopak usmrtí. Odtud také plyne jejich pojmenování – barva znamená krev. Zástupci jsou bígl, slovenský kopov nebo bavorský barvář.

Nejlepší lovečtí psi

Seznam plemen loveckých psů se v průběhu historie velmi proměnil. Rasy, které se k lovu využívaly v minulosti, už dnes za lovce nikdo nepovažuje. Místo toho se usadily na našich gaučích či zahradách, kde se místo zajíců a koroptví honí za gumovou kostí nebo elastickým balonkem. Mezi takové psy patří například rhódeský ridgeback.

To jim ovšem neubírá na jejich loveckém potenciálu, kterého mohou vhodným tréninkem dosáhnout. Typickým příkladem je labradorský retrívr, který se na mnoha seznamech uvádí jako vůbec nejlepší lovecký pes pro myslivost. Jak bylo poznamenáno na předchozích řádcích, jeho specialitou je lov ve vodě (např. kachen).

Hned za ním je v oblíbenosti zástupce tzv. honičů – bígl. Ačkoliv je menšího vzrůstu, o to větší síla, rychlost a nadání se v něm skrývá. Jen těžko byste hledali lepšího společníka na lov králíků nebo lišek. Dalším výborným lovcem je alpský jezevčíkovitý brakýř, který je také menšího vzrůstu. Brakýř je vysoce ceněn pro svůj skvěle vyvinutý čich a velkou vytrvalost.

Výpis těch nejlepších psích lovců zakončíme v krapet jiné váhové kategorii. Mezi zástupce severských loveckých psů se řadí karelský medvědí pes. Velmi silný lovec, který dokázal být nápomocný i při lovu na medvědy, ačkoliv se to může zdát jakkoliv neuvěřitelně. Tento silný pes je ryzí lovec a není příliš vhodný do rodiny. V případě, že není využíván k lovu, je dobrou volbou do psího sportu.

Lovecký pes – co je třeba před koupí zvážit

Před pořízením loveckého psa je třeba zvážit svoji finanční situaci. Samotná koupě loveckého psa se může pohybovat v řádech desetitisíců. Vedle nákladů na granule a veterináře je třeba přičíst také částky za výcvik nebo zkoušky. Pokud si nejste jisti, že výchovu loveckého psa finančně zvládnete, je lepší s koupí vyčkat.

Určitá náročnost se spojuje také s výcvikem. Výcviku potenciálního loveckého psa by se mělo věnovat mnoho času a píle. S tréninkem by se mělo začít už v období štěněte. Jen tak si totiž dostatečně brzy osvojí základní povely a prvky poslušnosti. Lovecké psy by ale neměl cvičit nezkušený majitel, v tomto případě je nutné, aby výcviku dohlížel zkušenější cvičitel.

Předtím než začne lovecký pes plnit svojí roli, je třeba splnit také určitou zkoušku z výkonu. Zkoušky se odlišují podle toho, o jaký typ psa se jedná a na jakou činnost bude používán. To znamená, že jiné zkoušky budou skládat ohaři, honiči nebo retrívři. Stejně tak se od sebe rozlišují zkoušky v norování nebo všestrannosti. Až poté, co pes úspěšně vykoná přidělenou zkoušku, je veden jako lovecký upotřebitelný pes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend