Granule pro štěňata – jak vybrat ty nejlepší?

Výběr granulí pro psy patří vůbec mezi ty nejdůležitější aktivity, kterým musíme věnovat pozornost. Strava ovlivňuje růst i zdravotní stav pejska, a proto není radno jejich koupi nikterak podceňovat.

Dvojnásobně to pak platí u granulí pro štěňata. V tomto článku se tedy společně podíváme na to, na co bychom se měli, při výběru granulí zaměřit.

Granule pro štěňata
Granule pro štěňata – jejich výběr nepodceňujte


Kdy kupovat granule pro štěňata?

První strava štěněte bývá mateřské mléko, jako samozřejmě u všech savců. Mléko pejskovi zajišťuje potřebné živiny přibližně do věku dvou měsíců. Poté už se pejsek od mléka odstaví a přechází na jinou stravu.

Přechod na odlišnou formu stravy ale musí probíhat postupně. Není vhodné štěně držet jen na mléku až do osmého týdne, a pak mu ze dne na den příjem laktózy zrušit a nahradit ho pevnou stravou.

Vhodnější je spíše postupné přidávání granulí do stravy. To může začít někdy kolem jednoho měsíce. Na začátku je dobré granule míchat s vodou a postupem času vodu ubírat.

Proč je výběr vhodných granulí tak důležitý?

Granule v podstatě určují, jakým směrem se bude ubírat vývoj vašeho štěňátka. V případě, že mu budete dávat nekvalitní granule, kde absentují důležité živiny, mohou ho v dospělosti potkat nepříjemné zdravotní potíže.

Od špatné srsti přes problémy s klouby až k výraznému zkrácení délky života. Důležitost vhodných granulí pro štěňata je tedy více než zřejmá.

Nejlepší granule pro štěňata – jaké mají mít složení?

Důležitost kvalitních granulí jsme si již ukázali. Nyní je třeba zaměřit se na to, co mají kvalitní granule obsahovat. Základem je dostatečný podíl masa.

Důležité je, abyste věděli, jaké druhy masa jsou v granulích obsaženy. Poznámka o tom, že je přítomné drůbeží maso, je nedostatečná. Je třeba specifikovat, jestli se jedná například o kuřecí, kachní nebo krůtí maso.

I když by mělo být množství masa na prvním místě, neměl by být celkový podíl bílkovin příliš vysoký. Měl by se pohybovat mezi 25 % a 32 %.

Na druhém místě by pak měly být zastoupeny tuky s hodnotou mezi 16 % a 25 %. Ty by měly být ideálně živočišného původu (např. rybí tuk).

Důležitý je také správný poměr vápníku, fosforu a omega mastných kyselin, tak aby se vzájemně neeliminovaly jejich účinky.

Krmení štěňat
Krmení štěňat nepodceňujte

Do kvalitních granulí nepatří velké množství obilovin

Čemu je naopak třeba se vyvarovat, jsou granule obsahující větší množství obilovin. Pšenice a kukuřice mohou, kvůli rychlejšímu úniku energie během trávení, dopomáhat ke vzniku tukových zásob.

Sója je nevhodná z jiného důvodu, je totiž častým činitelem alergických reakcí. To platí ale i u obilovin, některé z nich totiž obsahují lepek, který je také častým alergenem.

To ovšem neznamená, že se musí štěně držet na granulích čistě založených na masové složce. Místo obilovin a sóji, je však vhodné zařadit granule s podílem ovocné či zeleninové složky.

Kdy přejít na stravu pro dospělé psy?

Granule pro štěňata jsou svým složením vhodná právě jen pro malé chlupáče. Proto je třeba včas zachytit moment, kdy svému pejskovi začít dávkovat granule pro dospělé psy.

To by mělo proběhnout v tzv. období dospívání. Každý pes takové období však zažívá v jiném čase.

Malá plemena psů dospívají lehce před prvním rokem života. Střední plemena psů přecházejí na stravu pro dospělé psy někdy kolem dvanáctého měsíce života.

Velká plemena pak dospívají až mezi 16. až 24. měsícem. Pokud si přesto nevíte rady, tak určitě neuděláte špatně, když se zeptáte svého veterináře.

Přechod na jiný typ granulí by měl být opět postupný. Nejdříve do misky namícháme menší množství granulí pro dospělé psy a větší pro štěňata. Poté podíl upravujeme ve prospěch granulí pro dospělé. Po několika dnech granule pro štěňata vysadíme úplně.

Granule pro psy
Postupně můžete začít mixovat granule pro štěňata s granulemi pro starší psy

Odlišují se granule pro jednotlivá plemena?

Na trhu se občas objevují produkty, které jednoznačně určují, zdali jsou pro různé rasy štěňat: labradorů či ovčáků. Takto úzké vymezení ale není nutné sledovat. Stačí, když se budeme řídit klasického rozdělení granulí mezi malá, střední a velká plemena.

Dávkování granulí a frekvence krmení

Při dávkování granulí vycházejte z krmné tabulky, která je většinou přiložena na obalu granulí. Množství granulí se pak určuje podle aktuálního stáří štěněte a podle očekávané váhy v dospělosti.

Malé štěně by se mělo krmit daleko častěji, než v pozdějším věku. Po odstavení od mateřského mléka je vhodné denní dávku rozdělit až na 5 porcí. Po pár týdnech by se frekvence krmení měla pohybovat mezi 3 až 4 porcemi.

V momentě, kdy se štěně pomaličku dostává do fáze dospělosti, je vhodné přejít na 2 denní porce. Po jídle je také třeba myslet na to, abyste pejskovi dopřáli alespoň půlhodinový odpočinek.

Nenechejte se ošálit reklamou a líbivým obalem

Při hledání vhodného krmiva pro štěňata na nás často útočí sofistikované reklamy, šikovně zvolené slogany, podmanivé obaly a profesionální názvy. Někdy je opravdu těžké, se při koupi nezaobírat právě těmito aspekty.

Je ale třeba dbát na to, abychom se rozhodovali primárně podle složení granulí a ne podle toho, jestli se dané granule honosí přívlastkem prémiové či superprémiové. Pravá „prémiovost“ tkví jen ve složení, které naleznete na zadní straně obalu, ne v honosném logu na přední straně obalu.

Dobrou cestou není ani koupě levného balení granulí v rámci tradičního nákupu v supermarketu. V případě, že nyní chcete na granulích šetřit, je možné, že v budoucnu vynaložíte daleko větší peníze na následné léčení potíží pejska způsobené právě nekvalitní stravou.

To ovšem neznamená, že vás musí psí krmivo finančně zruinovat. Kvalitní granule nemusí být nutně jen ty nejdražší. Před výběrem je ale třeba zvážit více věcí, než jen pořizovací cenu.

5/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend