Jak vybrat psa – kompletní průvodce výběrem

Rozhodli jste se pro pořízení psa? Pak vás čeká důležité rozhodnutí, jakého psa si vlastně máte vybrat. Měli byste si být vědomi toho, že vlastnictví psa je závazek na mnoho let.

Pejsek vám v průběhu let přinese mnoho radostí, ale možná i starostí. Zapomenout byste proto neměli také na finanční náročnost – na krmení, potřeby pro psy, veterináře.

Pokud jste se i tak rozhodli, že teď je ten pravý čas na pořízení psa, pojďme si ukázat, který pejsek je pro vás ten pravý.

Jak vybrat psa
Nevíte, jak vybrat psa? Poradíme vám


Před výběrem psa byste měli zvážit několik faktorů:

  • váš životní styl
  • podmínky, ve kterých žijete
  • čas, který jste ochotni pejskovi věnovat.

Zvážit byste měli také možnosti hlídání psa vaší rodinou či okolím. Budete mít kam dát pejska, pokud pojedete například na dovolenou, kam jej nebudete možné vzít s sebou? Máte doma další psy, jiné mazlíčky, máte doma malé děti, či u vás doma někdo trpí alergií?

Měli byste také zvážit velikost psa, jeho požadavky na pohyb, případné budoucí zdravotní problémy. Podívejte se na naše tipy, které vám pomůžou s výběrem toho nejvhodnějšího psího mazlíčka.

Vhodná velikost psa

Při volbě správné velikosti psa byste měli brát v potaz prostředí, ve kterém se pejsek bude vyskytovat nejvíce – máte malý byt, kde bude váš pejsek většinu dne sám? Nebo naopak disponujete domem s velkou zahradou, kde bude moci pes celé dny nerušeně pobíhat?

Chcete malého pejska, kterého přenesete v příruční tašce nebo hledáte hlídače k vaší nemovitosti? Malá plemena psů jsou sice roztomilá, na druhou stranu jsou velmi zranitelná a více trpí při nižších teplotách. Zejména v zimě by tak malí psi neměli pobývat delší domu venku a měli byste je udržovat více v teple.

Malá plemena psů si také občas „kompenzují“ svoji malou velikost zvýšenou agresivitou, připravte se proto na to, že jim budete muset věnovat dostatek času při tréninku, aby vás či vaše okolí pejsek neustále nekousal, neštěkal a nezpůsoboval vám další nepříjemnosti.

Velká psí plemena potřebují větší prostory a dostatek pohybu, milují dlouhé procházky. V malých bytech budou tito psi nešťastní, navíc vám v nich mohou svojí neopatrností a neohrabaností zničit zařízení bytu.

Lze také čekat větší výdaje spojené s jejich krmením, pořízením potřeb pro psy a případnou léčbou. Dostatek pozornosti byste také měli věnovat tréninku.

Malá psí plemena:

  • Jorkšírský teriér
  • Jezevčík
  • Shih-Tzu
  • Čivava
  • Mops
  • Maltézský psík
  • Westík

Zde najdete kompletní seznam malých psů.

Velká psí plemena:

  • Anglický mastif
  • Bernský salašnický pes
  • Irský vlkodav
  • Německá doga
  • Rotvajler

Zde najdete kompletní seznam velkých psů.

Temperament a povaha psa

Jistě víte, že každé psí plemeno má zcela jinou povahu. Československý vlčák bude potřebovat zcela jinou péči a pohyb, než třeba Francouzský buldoček.

Pokud vám vaše pracovní či rodinné vytížení neumožňuje více, než dvě běžné kratší vycházky denně, měli byste se spíše poohlédnout po pejskovi, který vyžaduje méně pohybu a má spíše klidnější temperament.

Klidnější psí povahy:

  • Baset
  • Francouzský buldoček
  • Maltézský psík
  • Japonský čin
  • Shih-Tzu
  • Pekingský palácový psík

Temperamentní psi vyžadující pohyb:

Ochota věnovat svůj čas pejskovi je pro výběr plemene takřka klíčová. Pes, který bude neustále hrabat na zahradě nebo bude celé dny štěkat bude potřebovat více vaší pozornosti. Mnoho problémů, kteří majitelé se psi řeší, jsou způsobeny tím, že pejskovi nevěnují dostatek pozornosti.

Bohužel se část majitelů psů svých mazlíčků zbavuje právě z důvodu toho, že péči o psa zanedbali a pejsek se pro ně stal nezvladatelným. Přičemž se všemu dalo zabránit vhodným tréninkem a věnováním více času pejskovi.

Péče o psa

Ačkoli všichni psi vyžadují alespoň základní péči, některé psí rasy vyžadují péče více, než ostatní. Vše závisí na srsti, kterou daná rasa disponuje. Pokud máte psa s delší srstí, budete se muset o jeho srst starat, aby se mu nezacuchala a pes vám doma nepříjemně nezapáchal.

Některým psím plemenům se srst trimuje, jiným je lepší ji stříhat.

Psi, kteří mají delší uši jsou zase náchylnější na ušní infekce a vyžadují častější péči o uši.

Jiná plemena zase často slintají, proto jim po každém pobytu venku či po napití z misky musíte otřít tlamu. Jinak vám mohou silně znečistit vaše obydlí.

Věk psa

Připravte se na to, že štěňata vyžadují zvýšenou dávku pozornosti, zejména pak v prvním půlroce společného soužití. Pokud se štěněti nebudete dostatečně věnovat, bude se doma nudit a bude vám svými zoubky ničit vybavení bytu. Nevychovaný pes vám také v budoucnu bude způsobovat nejedny potíže.

Pořízení dospělého psa se může zdát dobrou volbou – budete mít představu, jak je daný pes vychovaný, jakou má energii a kolik času byste mu měli věnovat.

Může však mít vrozené či zažité nějaké neduhy, se kterými budete muset „bojovat“ důsledným tréninkem. Většina dospělých psů je však dostatečně socializovaných a trénovaných, jejich začlenění do vašeho života by tak nemělo být příliš obtížné.

Psí senior může být také dobrou volbou. Přece jen, kdo by nechtěl pejskovi zpříjemnit jeho podzim života. Bohužel většina lidí si pořizuje spíše štěňata a mladší psi. Starší psi tak dožívají v útulcích nebo jsou bohužel uspáváni.

Starší pes je vhodnou volbou pro všechny, kdo chtějí klidného společníka s nižší energií. Nicméně musíte počítat s tím, že i tak bude váš pejsek vyžadovat určitou dávku pozornosti a návštěvy veterináře budou spíše častější, což vás bude stát další čas i peníze.

Psí rasa

Nejvíce oblíbené jsou tzv. čistokrevné rasy psů. Pokud chcete mít čistokrevnost zajištěnou, měli byste se poohlédnout po psech s papíry původu. Díky čistokrevnosti rasy byste měli mít největší pravděpodobnost, že váš nový pejsek bude mít povahové rysy, temperament, potřeby na údržbu i zdravotní problémy, které jsou u dané rasy známé.

Oproti tomu kříženci také mají svoje místo v mnoha rodinách. Kombinace jedné čí více ras činí ze psů zajímavé parťáky, mnohdy se zajímavou charakteristikou. Můžete vás tak čekat nejedno, ať už milé nebo nemilé, překvapení.

Nikdo vám nedokáže přesně říci, jaký pes z vašeho štěňátka vyroste, nemůžete očekávat také případné zdravotní problémy, ačkoli převládá názor, že psí kříženci jsou na nemoci méně náchylní, než čistokrevná a přešlechtěná plemena.

O křížence je také menší zájem, proto pokud si jednoho pořídíte i vy, je pravděpodobné, že jste daného pejska ušetřili před umístěním do útulku či před uspáním.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Send this to a friend