Obojek pro psa – jak vybrat ten nejvhodnější?

Mnoho majitelů domácích mazlíčků dělá při výběru obojků pro psa běžné chyby, protože neví, který obojek je pro jejich psa nejvhodnější, nebo jak jej mají správně dimenzovat a bezpečně používat.

V našem článku vám představíme různé druhy i materiály obojků a poradíme vám s jejich výběrem.

Kdy venčit psa
Při venčení se bez psího obojku neobejdete


Než se vydáte koupit nový obojek pro psa

Než začnete hledat obojky pro psy, je důležité vědět, jak velká je velikost krku vašeho psa. Špatně padnoucí psí obojek může vést k tomu, že se váš pes uvolní z vodítka, což může být velmi nebezpečné hlavně ve chvíli, kdy jste daleko od domova nebo hrozí konflikt s jiný psem.

Nevhodně zvolený obojek může také snížit účinnost vašeho tréninkového úsilí.

Vybírat můžete z obojků pro psy se jménem, proti klíšťatům, proti štěkání, elektrické obojky, svítící, stahovací vhodné při tréninku, s GPS navigací avšak narazíte i na luxusní kousky určené opravdovým milovníkům psích mazlíčků.

NÁŠ TIP: Přečtěte si nás článek o důležitosti psích známek.

Psí obojky se prodávají označené jako malé, střední, velké atd., ale každá značka bude mít pro každou z těchto velikostí jiné měření. Nespoléhejte se tedy pouze na vágní štítky. Změřte krk vašeho psa a podívejte se na velikost obojku v cm, abyste zjistili, zda se k vašemu psovi velikostně hodí.

Většina obojků je nastavitelná, takže rozměry budou v rozsahu od nejmenší po největší velikost, na kterou lze obojek nasadit. Tato řada vám umožňuje koupit model, který se s růstem psa může trochu zvětšit, nebo naopak zmenšit. Výhodou takových psích obojků je, že vašemu miláčkovi vydrží delší dobu.

Druhy obojků pro psy

Existuje mnoho možností výběru. Než se pro nějaký rozhodnete, je důležité pochopit možnosti a hlavní účely každého obojku. Správná volba zajistí, že váš pes dostane potřebnou podporu, a také vám pomůže při tréninku nejnovějšího člena vaší rodiny.

Při výběru typu obojku pro vašeho psa zvažte, jaké jsou potřeby vašeho čtyřnohého přítele a k čemu budete denně obojek využívat. Máte spíše domácího povaleče nebo s pejskem budete chodit pravidelně na trénink či do lesa?

Znalost toho, k čemu se obojek nejlépe používá, vám pomůže najít ten pravý pro vašeho psa a jeho pravidelné činnosti.

A jaké tedy máme druhy obojků pro psy?

 • standardní
 • LED
 • vodotěsné
 • výcvikové
 • postroje

Standardní

Tento druh obojků patří mezi ty nejpoužívanější. Snadno se nasazují a sundávají, mohou být jak jednoduché, módní, zkrátka takové, jaké si přejete. Tento typ je nejvhodnější pro psy, kteří netahají.

Tyto psí obojky jsou obvykle nylonové nebo kožené a jsou dodávány s plastovými či kovovými sponami. Jsou k dispozici v široké škále stylů, vzorů, a dokonce i materiálů. Základní obojek se většinou psům nesundává a mají jej na sobě celý den. Měl by proto být zejména pohodlný.

LED

LED obojky pro psy jsou ideální pro venčení psa brzy ráno nebo večer, když je tma či zhoršená viditelnost.

Tyto obojky poskytují buď pevná, nebo blikající světla, stejně jako reflexní materiály, takže automobily a chodci budou vašeho psa jasně vidět.

Vodotěsné

Vodotěsné obojky jsou velmi žádané pro mazlíčky milující vodu. Měkký materiál vodotěsných límců je dostatečně pohodlný na to, aby jej psíci mohli nosit po celou dobu, nebo jen během deštivých dní a aktivit, jako jsou vodní sporty.

Výcvikové

Cvičební obojky se používají k tomu, aby se psi lépe naučili chovat při chůzi na vodítku a aby si nad nimi páníčci udržovali kontrolu v rušných, stresujících a neznámých situacích.

Ne všechny výcvikové obojky jsou stejné a jejich použití se velmi liší. Cvičební obojky mohou být při nesprávném použití potenciálně nebezpečné, takže pokud si nejste jisti, jak je bezpečně používat, je lepší udělat si nejprve průzkum, promluvit si s veterinářem nebo se poradit s trenérem, než cvičný nástroj na hafanovi vyzkoušíte.

Postroj pro psa

Postroj

Nechová se váš pes na vodítku slušně, bojuje a táhne? Pak doporučujeme se poohlédnout po postroji nebo martingale. Postroj by nikdy neměl být ponechán na vašem psovi, když je bez dozoru nebo je ponechán sám doma, protože by mu mohl způsobit zranění.

Postroj je oblíbenou volbou také pro malé psy, štěňata, psy s jemnou oblastí krku, ale také pro psy, kteří se na vodítku nechovají slušně a táhnou. Díky postroji na tělo může být váš pes náchylnější k tahání za vodítko, protože necítí napětí kolem krku. V tomto případě se hodí postroje s předním hákem. Protože je vodítko připevněno vpředu, dává psovodovi větší páku, a vyžaduje méně síly.

Martingale
Obojky martingale pomáhá získat nad psem větší kontrolu – jedná se o částečně stahovací obojky, které disponují zarážkou, díky které se nestahují kolem celého krku, ale pouze kolem jeho části.

Výběr správného materiálu

Jakmile zvolíte typ obojku, který by vašemu psovi nejlépe vyhovoval, můžete se podívat, z čeho je obojek vyroben. Většina typů obojků pro psy pochází z různých materiálů, z nichž každý má jedinečné výhody a nevýhody.

Abychom vám pomohli lépe pochopit rozdíly mezi materiály použitými v obojcích pro psy, zde jsou některé výhody a nevýhody každého z nich.

Látkový psí obojek - nylonový

Nylonové obojky (látkové)

Nylon je jedním z nejběžnějších materiálů pro výrobu obojků. Modely vyrobené z tohoto materiálu patří mezi ty levnější, vybírat můžete z široké palety různých barev a vzorů. Tento materiál je také velmi poddajný, takže je skvělou volbou pro menší psy nebo psy s citlivější kůží.

Výhody:

 • levný
 • neomezená paleta vzorů a vzorů
 • snadné použití, nasazení a sundání
 • používá se ve pro standardní i výcvikové účely

Nevýhody:

 • v průběhu času může začít zapáchat
 • méně odolný
 • obtížné čištění
 • psi mohou mít alergii nebo citlivost na nylon

Stahovací obojky

Někdy též škrtící obojky vyráběné z kovu. Jsou odolnější než ostatní typy límců. Jsou silnější a těžší, ale je nepravděpodobné, že byste někdy museli tento obojek vyměnit, pokud z něj váš pes nevyroste. Lze je snadno čistit, takže jsou vhodné téměř kamkoli. Neprodukují žádný nepořádek, zápach a nehrozí jejich poškození.

Výhody:

 • odolný
 • nezapáchá
 • může být užitečný při výcviku tvrdohlavých psů

Nevýhody:

 • neměl by být ponechán na psech bez dozoru
 • nevhodný pro extrémně nízké, či vysoké teploty
 • při nesprávném použití může být zdraví škodlivý
 • nekompatibilní s určitými vodítky
Kožený psí obojek
Mezi koženými psími obojky najdete také luxusní kousky

Kožené obojky

Kůže je tradičním typem materiálu používaném pro psí obojky. Na psovi s koženým obojkem je něco velmi elegantního a klasického.

Výhody:

 • odolný
 • dobrý pro domácí mazlíčky s alergiemi nebo citlivou pokožkou
 • přírodní materiál

Nevýhody:

 • není vhodný do vody a mokrého počasí
 • kůže čase ztvrdne a popraská
 • může zapáchat

Několik rad na závěr

Závěrem se výběr toho nejlepšího obojku pro vašeho mazlíčka sestává z těchto otázek:

 • Jak velký má můj pes krk a jaká velikost obojku je pro něj nejvhodnější?
 • K čemu bude obojek vašeho psa primárně používán: pro každodenní nošení, módu, plavání, noční procházky nebo trénink?
 • Jaké materiály by byly vhodné pro funkci obojku vašeho psa, vaše osobní preference a pohodu vašeho psa?
 • Jaké, pokud existují, úvahy nebo doplňky by zlepšily funkčnost obojku vašeho psa?
 • Není vhodnější využít postroj pro psa?
 • Jaké vodítko by fungovalo s obojkem mého psa?

Pokud má váš pes aktivní společenský život a účastní se různých aktivit, neměli byste se spokojit s pouhým jedním obojkem. Základním každodenním obojkem je sešívačka, ale cvičné obojky, svítící obojky nebo jiné styly je vždy dobré mít při ruce.

Nyní byste měli být plně vybaveni schopnostmi potřebnými k výběru vhodného obojku pro vašeho milovaného chlupáče. Prozkoumali jste totiž všechny možnosti, zvážili výhody a nevýhody každého typu. Byli jste varováni před nákupem a častých chybách. Při nákupu myslete vždy n jediné – na bezpečnost a pohodlí vašeho psa.

Jaký typ obojku funguje nejlépe pro vašeho psa? Dejte nám vědět v komentářích níže.

5/5 - (2 votes)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend