Postroj pro psa

Majitelé psů se dělí v otázce venčení na dvě téměř rovnoměrné skupiny. První z nich nedá dopustit na klasický obojek.

Druhá skupina dává naopak přednost postroji pro psa, chcete-li psím kšírám. A v tomto článku se zaměříme právě na ně. Pokud vás zajímají výhody postrojů a bádáte, zda se hodí právě pro vašeho pejska, pokračujte ve čtení i nadále.

Postroj pro psa
Postroj pro psa rozloží váhu do celého těla a krk psa netrpí


Psí postroj pejska neškrtí

Určitě jste již několikrát slyšeli cizího psa sípat a dusit se na klasickém obojku (v horším případě na obojku škrtícím). Když pejsek spěchá prozkoumat nejbližší vůni nebo pozdravit psího kamaráda, je obojek kolem jeho krku jedinou věcí, která mu v tom brání.

Pokud se samozřejmě nejedná o příkladně vychovaného mazlíčka, který poslechne svého páníčka na slovo.

V případě takového tahání za obojek, je pejskova krční páteř i obratle vystaveny velkému tlaku, který se může časem projevit nepříjemným zraněním. Kšíry mají pak tu výhodu, že potenciální tlak se rozprostře takřka po celém těle a pejskův krk nebude zbytečně zatížen.

Kšíry na běh i procházku

Psí kšíry nejsou vhodné jen na klasické venčení, ale dají se využívat ještě několika jinými způsoby. Jsou například zdatným pomocníkem sportovně založených pejskařů, kteří se svým pejskem rádi chodí běhat.

Určité typy postrojů pro psy se dají upevnit na páníčkův bok tak, aby z běhu měli potěšení oba – jak čtyřnohý běžec, tak i ten dvounohý.

Obecně však platí, že by měly být kšíry na běh kratší délky než ty, které se využívají na klasické venčení. Důvodem je větší bezpečnost. Protože v případě kratší vzdálenosti mezi námi a psem, je náš psí běžec lépe ovladatelný.

Platí tedy to, že bychom neměli používat klasické kšíry na aktivity, pro které nebyly navrženy.

Postroj pro psa do auta

Speciálním případem jsou pak bezpečnostní kšíry do auta. Ty jsou určeny čistě pro použití v interiéru vozidla a na případné venčení budete muset použít jiné. Psích postrojů do aut je opravdu velké množství a záleží čistě na vašich preferencích, jakou cestou se vydáte.

Nejjednodušším bezpečnostním prvkem je obyčejný pás, který připnete za psí obojek nebo klasický postroj a druhou část vložíte do otvoru na bezpečnostní pás. Sofistikovanější volbou je speciální bezpečnostní postroj do auta, který připomíná klasické kšíry s tím rozdílem, že je uzpůsoben na použití v autě.

No a v případě, že si žádný bezpečností postroj pro svého psa nevyberete, je zde ještě možnost použít psí přepravku, klec nebo skládací boudu.

Psí kšíry – jak zjistit velikost?

Ať už kupujete psí obleček, kšíry nebo boudu, vždy potřebujete zjistit, jaká velikost bude pro vašeho pejska nejvhodnější. K tomu vám jistě postačí znát jeho rozměry.

V případě koupi psích kšírů je klíčovým parametrem obvod krku a obvod hrudníku psa. Pokud se váš mazlíček ocitá na hraně dvou velikostí, je rozhodně vždy lepší šáhnout po té větší. Tak nebude hrozit, že postroj nebude pejska škrtit.

Psí kšíry
Pokud si nevíte rady s velikostí, vždy vybírejte psí kšíry o trochu větší

Pro štěňata a menší psy je vhodnější obojek

V případě, že máte doma malé štěně, je lepší volbou začít spíše s obojkem. Rozdováděný pejsek je díky němu lépe ovladatelný a pro učení základních pokynů či povelů je to schůdnější varianta.

Postroj totiž štěně v pohybu výrazně omezuje, tlačí na větší část těla a v určitých případech dokonce nutí pejska nepřirozeně přenášet váhu svého těla, čímž může docházet k poškozování kloubů.

Obecně bývá pravidlem, že se postroje doporučují spíše pro větší a temperamentnější plemena. V případě vyvinutí větší síly se psi mohou na obojku dusit. Vedle toho pak zatáhnutí za obojek velmi namáhá pejskovi horní končetiny. Kšíry vyvolaný tlak rozprostřou po celém těle a pejskovy klouby tak zůstanou v bezpečí.

Vždy však záleží na preferencích majitele a samotného pejska. Někteří pejsci si na obojek nemohou zvyknout a mermomocí se ho snaží setřást z hlavy. Jiní naopak nesnesou pocit obležení psího postroje. Volba je tedy vždy individuální a mnohdy vám nezbyde, než jen vyzkoušet obě varianty.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend