Psí bouda – jak vybrat ideální boudu?

Pokud se chystáte pořídit si psa na zahradu, je nezbytné, obstarat mu k obývání odpovídající psí boudu. Ta ochrání pejska jak před ostrým slunečním svitem, tak i před nepříjemnými mrazy.

Nicméně vybrat tu nejlepší boudu, není lehký úkol.

Proto je tu náš článek, který vám cestu výběrem psího obydlí značně ulehčí.

Psí bouda - povinnost, pokud necháte spát svého pejska venku
Psí bouda – povinnost, pokud necháte spát svého pejska venku


Na našich stránkách už se objevil průvodce výběrem pelíšků a nyní se zaměříme také na pejsky žijících na vašich zahradách.

Stejně jako v případě pelíšků, tak i v případě „budek pro psy“ je nabídka na trhu opravdu široká. Existuje hned několik parametrů, které bychom měli při koupi sledovat. Od materiálu, ze kterého jsou boudy vyrobeny přes jejich příslušenství až k ceně, za kterou se dají pořídit.

Zajímavostí je, že dnes se dají sehnat boudy, jejichž cena hravě překračuje stotisícovou hranici. Boudy stojící stejně jako pět let stará Škoda Fabia jsou ale spíše výjimkou než zavedeným standardem. Kutilové si nicméně mohou příbytek pro svého pejska postavit svépomocí, a tak značně snížit finanční náklady na jeho pořízení.

Materiál psí boudy

Drtivá většina psích boud, které se nachází na českých zahradách, jsou vyrobeny ze dřeva. Vedle toho, že se dřevěné boudy na zahradách hezky vyjímají, jsou ceněny i díky své dobré izolaci a odolnosti vůči nepříznivému počasí.

Mimo dřevěných se objevují i boudy plastové. Ty nabízejí jednu velkou výhodu. Díky vlastnostem plastu jsou vhodné pro psy s alergiemi. Dále to není ideální prostor pro roztoče či blechy, takže pejsek může mít od těchto škůdců ve své boudě pokoj.

Další pozitivní vlastností je jednoduché čištění. Boudu lze opláchnout zahradní hadicí a zanesené nečistoty lze pak lehce odstranit hadříkem.

Velkou nevýhodou plastové boudy je ale poměrně malá odolnost. Díky své nízké váze s ní může silný vítr lehce dělat psí kusy. Časem může pak plast ztratit svoji pevnost i svůj tvar. I kvůli těmto znakům se plastové boudy doporučují spíš do bytu než na zahradu.

Na domácí použití existují vedle plastových ještě látkové psí boudy. Ty plní podobnou funkci jako klasické pelíšky. Látkové boudy ale na rozdíl od nich nabízejí ještě stísněnější prostor a pro pejska jsou tak přítulnější.

Pokud jste manuálně zruční, zkuste si boudu pro psa vyrobit sami
Pokud jste manuálně zruční, zkuste si boudu pro psa vyrobit sami

Vhodné rozměry

Bouda, která je vhodná pro ovčáka, nebude vhodná pro irského vlkodava a naopak. Majitelé psů by neměli tak rozměry boudy podceňovat.

Ideální bouda pro psa by neměla být malá ale ani příliš velká. Velká bouda by pro pejska totiž nebyla útulná. Vedle toho by trvalo delší dobu, než by si jí pes svým tělem zahřál. V příliš malé boudě by byl pejsek zase stísněný a nemohl by se pořádně protáhnout.

Při určování správného rozměru není zcela vhodné řídit se rozdělením na velká, střední či malá plemena. Vhodnější je svého mazlíčka vlastnoručně změřit. Informace o tom, jak svého pejska změřit, naleznete na každém kvalitnějším e-shopu s psími boudami.

Zateplená psí bouda – nutnost pro zimní měsíce

Náš článek se zaměřuje převážně na psí boudy umístěné venku. Od toho se odvíjí i parametry, které tato psí obydlí mají mít. Jedním ze základních požadavků je, aby nebyla pejskovi v boudě zima.

Existují sice plemena (např. severská), která jsou na zimu zvyklá a zateplenou boudu nepotřebují, většina plemen ale určité zateplení vyžaduje.

V případě, kdy váš pes tráví celý rok venku, je tedy boudu řádně zateplit. Zateplení se nejčastěji provádí polystyrenem. Dalším vítaným krokem k udržení tepla je instalace přídavných nožiček, díky kterým nebude stát bouda přímo na chladné a vlhké zemi.

Zateplená psí bouda by také měla mít oddělený prostor mezi předsíní a prostorem, kde pes spí.

Nejvhodnější podestýlkou do boudy je sláma, ze které si pes může sám vyrobit pelech, který pak udržuje jeho tělesno teplo. Nutností je slámu pravidelně měnit, aby se zajistilo, že nebude navlhlá.  Možné je použít i podložku z jiného materiálu, který je odolný proti vlhkosti. U něj ale existuje možnost, že jí pejsek rozkouše, anebo že jí bude vynášet ven.

V případě, že máte pejska, který zimu nesnáší vůbec dobře, existují na trhu i vyhřívané boudy s vestavěným topením. Ty by ale neměly mít příliš velký výkon, neboť by mohlo dojít k přehřátí psa.

Umístění psí boudy

Důležitým prvkem, zda si pejsek boudu oblíbí, je vedle přítulnosti i místo, kam boudu umístíte. Vhodné umístění je takové, aby z něj měl pes výhled na celou zahradu a vchodovou branku, protože jedině tak může instinktivně chránit svého pána a své teritorium. Dále je pak vhodné dát boudu do místa, kde příliš nefouká a které není vystaveno celodennímu přímému slunečnímu záření.

Kde boudu pro psa pořídit?

Kromě specializovaných e-shopů a prodejen pro zvířata můžete využít také velkých obchodních domů pro kutily a zahrádkáře. Namátkou uveďme Hornbach, Baumax, Bauhaus, OBI, UniHobby a další. Pokud chcete při nákupu ušetřit a chcete sehnat psí boudu levně, můžete se poohlédnout po boudě z bazaru, případně si ji můžete vyrobit svépomocí.

Pejskovi se do boudy nechce

I přesto se může stát, že pes boudu nebude chtít používat. Zde je na místě uplatnit trpělivost a nenutit ho do příbytku lézt násilím. Je třeba pejska nechat, aby si na ní sám navyknul. Umístit do ní například pamlsek, aby si zvyknul, že nic zlého na něj uvnitř nečeká.

Je ale důležité, aby si na pobyt v boudě zvykal už jako štěně. V případě, že ho necháte podstatnou část života žít v teple lidského domova, není se čemu divit, že se mu ven už nebude chtít.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend