Klec pro psa – ano či ne?

pejskem v bytě se žije o něco složitěji, než v domku se zahradou. Musíte si s pejskem víc hrát, aby se nenudil, chodit s ním na procházky, musíte vymyslet kde bude, až vy budete v práci.

Jednou z možností je nákup klece pro psa. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto řešení? Na to vám odpovíme v našem článku.

Drátěná klec pro psa
Využijete pro svého pejska drátěnou klec?


Je umístění do klece týráním?

Pokud máte malé štěňátko, je problém s volným pobytem pejska v domácnosti větší, protože štěně rádo všechno okusuje, zvláště když je samo. Můžete ho tedy nechat v bytě s tím, že budete počítat se škodami, které napáchá nebo si určíte jednu místnost, kde vám bude jedno, co pes udělá nebo kde nemá možnost nic rozkousat a zničit.

Je tu ale další možnost, kterou využívá spousty lidí a tou je klec pro psa. Pro někoho je to týrání, pro jiné jediný způsob jak zamezit tomu, aby pejsek doma nenapáchal škody.

Výběr klece pro psa podle velikosti

Pokud si zvolíte používání klece, vždy vyberte správnou velikost. Jde o to, aby se váš pejsek v kleci mohl alespoň částečně pohybovat. Trošku se projít, otočit, postavit.

V případě, kdy váš pejsek z menší klece již odrostl, můžete spojit dvě klece dohromady, aby měl pejsek více prostoru, případně budete muset pořídit klec větší. Tu můžete koupit buď novou nebo se můžete poohlédnout po bazaru, kde se dají najít zachovalé klícky za příznivé ceny.

Při výběru velikosti nezapomeňte také na to, aby měl pes v kleci také misku z vodou, pokud se zdržíte mimo domov déle, tak i misku s jídlem.

Pro menší pejsky můžete využít ohrádku pro psy, kterou můžete vyndat až při svém odchodu z bytu a během dne vám tak nebude zbytečně zabírat cenné místo.

Typy klecí a jejich použití

Jakmile začnete uvažovat nad koupí klece pro svého domácího mazlíčka, narazíte na různé druhy lišící se použitým materiálem, ale také způsobem využití:

  • drátěné
  • plastové
  • plátěné
  • dřevěné

Drátěné klece, které jsou vyrobeny z kovu patří mezi nejpevnější a nejpoužívanější. Jsou určeny pro různé velikosti psů od těch nejmenších, až po XXL pejsky. Výhodou je možnost snadného proudění vzduchu, což ocení zejména chlupáči s delší srstí. U skládacích modelů oceníte jejich snadnou skladovatelnost ve složeném stavu.

Klece do auta – plastové klece, které jsou ideální pro přepravu a transport pejsků. Jsou vyrobeny z pevného a odolného plastu, díky nižší hmotnosti jsou vhodné i pro cestování – některé z nich splňují také podmínky leteckých společností.

Cestovní klec pro psa do auta
Plastovou klec oceníte při transportu psa autem či jiným dopravním prostředkem

Látkové přepravky, tašky a boudičky jsou vhodné pouze pro psy malých plemen nebo štěňata. Díky lehkým a pružným materiálům tašku či boudu snadno složíte, nezabírají místo a umožňují snadnou manipulaci se psem. Nejsou vhodné pro trvalé domácí použití a hodí se spíše pro cestování.

Látková bouda pro psa není příliš vhodná pro každodenní využití

Dřevěná klec či kotec – určeno spíše pro venkovní použití, jelikož jsou velice robustní a zabírají značné místo. Pro venkovní využití a pro velmi velká psí plemena je nejvhodnější variantou kotec.

Na trhu seženete také varianty, které jsou velmi luxusní a jsou určeny do interiéru domů a bytů. Nevýhodou je jejich velká hmotnost a nemožnost využít klec pro cestování.

Jak zajistit, aby se pes v kleci cítil dobře

Další důležitou věcí je, aby měl váš pejsek klec spojenou s pozitivními zážitky. V žádném případě ho do klece nesmíte posílat za trest nebo jej tam umisťovat násilím.

Udělejte mu z ní jeho pelíšek, místo, kam bude rád chodit. Nechte dveře vždy otevřené a dávejte mu pamlsky, když tam půjde. Zavírejte ho jen ve chvílích, když půjdete pryč.

Dejte pejskovi pocit, že v kleci je v bezpečí. Tento pocit pejsek uvítá ve chvíli, kdy je doma sám. Pejsci jsou společenská stvoření a svou rodinu berou jako svojí smečku a  když jsou doma sami, můžou se cítit v nebezpečí a právě, když mají klec, mohou se v ní cítit chráněni.

Berte v potaz povahu pejska

Ne každý pejsek se naučí na klec. Někteří pejsci klec odmítají, stejně jako odmítají pelíšek a nejdou do ní ani za pamlsky.

Klec může být naopak nejlepším řešením pro pejsky, kteří byli v minulosti týráni. Než si pejsek zvykne v nové rodině a získá důvěru, klec mu může sloužit jako zázemí, kde má pocit bezpečí. I když je otevřená, je chráněn ze všech stran.

Potah na klec

Plánujete umístit klec do bytu a domu, ale bojíte se, aby vám nehyzdila vzhled vašeho obydlí? Máme pro vás řešení, je jím elegantní látkový potah, který stačí pouze přehodit přes klícku.

Potah na klec pro psy
Potah přehozený přes klec může vypadat elegantně

Nevýhodou je snadné ušpinění vašim čtyřnohým mazlíčkem, ale také zamezení proudění vzduchu mezi dráty. Povlaky je proto vhodné používat pouze v chladnějších zimních měsících, kde pejskovi nehrozí přehřátí.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend