Oblečky pro psy – čím se při výběru řídit?

Vybrat správně obleček pro psy se, s ohledem na širokou nabídku, může zdát jako téměř nemožná záležitost. V obrovském výběru se lze lehko ztratit.

V našem článku vám proto poradíme, jaký druh, materiál či jakou velikost oblečku zvolit, ale také vás seznámíme s tím, jaká plemena takovou ochranu potřebují nejvíce.

Zateplený obleček pro psy
V zimních měsících využijete zateplený obleček pro psy


Potřebuje pes obleček?

Psi s námi stále častěji žijí ve vytopeném bytě, zvláště v zimních měsících pro ně proto změny teplot mohou představovat značnou zátěž. Psí obleček navíc vašeho mazlíčka nejen ochrání, ale také se může stát módním doplňkem.

Nezbytnou součástí výbavy na procházku je obleček v zimních měsících pro psy, kteří nemají srst s podsadou. Podsadu tvoří krátké tenčí chlupy, jež nejsou na první pohled vidět. Jejich hlavní úlohou je zvíře tepelně izolovat. Podsadu postrádají hladkosrstá plemena. Mezi ně patří hladkosrstý jezevčík, dobrman, anglický buldok, boxer, čivava, pointer, krátkosrstý výmarský ohař, mops, greyhound, vipet, rhodéský ridgeback nebo basenji. Tito psi nejsou během chladného počasí nijak chráněni, a proto je třeba zahřát je právě oblečkem.

Tzv. naháči a plemena, jež nelínají, rovněž podsadu nemají. Mexický naháč, peruánský naháč či čínský chocholatý pes z naháčů a kokršpaněl, bišonek, havanský psík, pudl, jorkšír, maltézáček, portugalský vodní pes nebo afghánský chrt za nelínající plemena vám za obleček budou také velice vděční.

Doporučeno je také vybavit oblečkem psa, kterého čeká náročný trénink a mohl by si natrhnout zmrzlý sval, štěňata, nemocné a starší psy.

Jakou zvolit velikost

Před samotným výběrem je potřeba psa změřit. Jaké parametry určují velikost oblečku?

  • Délka těla (od kohoutku po kořen ocasu)
  • Obvod hrudníku (měřte v nejširší části hrudníku)
  • Šířka krku (měřte v místě, kde má pes normálně obojek)
  • Délka nohou (měří se od hrudníku po kotník)

Rozměry měřte krejčovským metrem. Pes musí během měření stát. Je potřeba na správné míry opravdu dbát. Moc velký obleček nebude plnit kýženou funkci, příliš malý pak může zvířeti způsobit odřeniny, škrtit ho či jiným způsobem ho omezovat v pohybu. U psů i fen se rozměry měří stejně, střih oblečku se u pohlaví neliší. U měření je také nutné počítat s obojkem, který se pod obleček musí vejít.

V některých obchodech rozdělují oblečky do tří kategorií: pro malé psy, střední psy a pro velké psy. Do první skupiny se řadí psi typu krysařík, čivava nebo kavalír. Druhou tvoří středně velcí kříženci, bulldog nebo třeba pudl. Labrador, dobrman, retriever či dalmatin patří do třetí kategorie velkých psů.  Funkčnost oblečků se od sebe napříč kategoriemi nijak neliší, rozdělené jsou pouze podle velikosti.

Roční období také hraje roli

Během výběru psího oblečku je také nutné zvážit, pro jaké roční období tento textilní kousek kupujete.

Pro zimní a podzimní období je vhodné zvolit oblečky s vrchní nepromokavou a spodní zateplenou vrstvou. Ochráníte tak psa před vlhkem i chladem.

Možností je mít jeden obleček proti chladu a druhý nepromokavý proti dešti. V tom případě stačí koupit psí svetřík, který bude pejska hezky hřát. Do deštivého počasí pak stačí navléknout klasickou voděodolnou pláštěnku.

Na jaře najdou využití lehké pláštěnky z nepromokavého materiálu. Touto dobou již není třeba psa zahřívat, obleček spíše slouží jako ochrana před častými dešti. Při vybírání voděodolných kousků ale nezapomeňte kontrolovat, zda se jedná i o materiál prodyšný. Některé oblečky disponují i repelentní funkci, díky níž váš mazlíček nebude napaden parazity.

Většina psů v létě obleček nepotřebuje. Jen naháči nejsou srstí chráněni proti sluníčku, a tak se vyplatí obléct jim bavlněný obleček, jež zamezí spálení. Namočíte-li obleček do vody, můžete psa ve velkém vedru také svlažit.

Důležité je, aby obleček chránil psa nejen před chladem, ale také před deštěm. Proto by měl mít každý multifunkční obleček vedle vnitřního zateplení také nepromokavou svrchní vrstvu. Pes tak bude zároveň v teple a v suchu.

Materiál psích oblečků

Vzhledem k funkci oblečku, je potřeba myslet na to, že se bude často prát. Vyhýbejte se proto umělým materiálům, jelikož ty jsou nekvalitní a většinou déle, než jednu sezónu nevydrží.

Z jakého materiálu vybírat?

  • Softshell
  • Šusťák
  • Sportovní pletenina
  • Bavlna

Softshell

Softshell se z oblečení extrémního sportu přesunul již i do odvětví oděvů pro běžné nošení i pro psy. Je vysoce nepromokavý, ale zároveň perfektně prodyšný. Je lehký, po vyprání brzo suchý, snadno se udržuje, zároveň je velice teplý – prostě ideální materiál pro zimní luxusní obleček.

Šusťák

Tento materiál vyniká svou nepromokavostí. S podšitím z fleecu se proto využívá jako hřejivý a zároveň voděodolný obleček, bez podšití se používá jako pláštěnka nebo velice lehký obleček. Nevýhodou šusťáku je, že není tolik prodyšný jako softshell.

Pláštěnka pro psa
Pokud prší, můžete pejskovi obléknout pláštěnku

Sportovní pletenina

Sportovní pletenina je moderní materiál, jehož součástí je hladce pletená svrchní vrstva a příjemně měkká vrstva vnitřní. Pletené oblečky před vlhkem neochrání, perfektně ovšem psa zahřejí. Sportovní pletenina navíc velice vkusně vypadá, a z oblečku pro psa se tak může stát i módní doplněk.

Bavlna

Hledáte-li vzdušný obleček, od něhož nečekáte tepelnou ochranu, pak je ideální bavlna.

Typy oblečku

  • Vesta
  • Kombinéza
  • Bunda

Vesta

Výhody:

Vesta se jednoduše obléká. Chrání nejdůležitější části psího těla. Nikterak neomezuje psy v pohybu, a navíc se snadno obléká.

Nevýhody:

Psům může být zima na nohy, jelikož je vesta nijak nechrání.

Kombinéza

Výhody:

Tento druh oblečku je ideální pro psy, kteří potřebují být během chladného počasí opravdu dobře zateplení. Chrání všechny čtyři tlapy.

Nevýhody:

Kombinéza se složitě psovi navléká. Pokud nesedí perfektně, může psovi způsobit odřeniny.

Obleček pro psy

Bunda

Výhody:

Bunda chrání pouze přední tlapy, jedná se vlastně o kompromis mezi vestou a kombinézou.

Nevýhody:

Nechrání zadní tlapy, některým druhům psů by proto mohla být zima.

Chladící vesty aneb psi potřebují ochranu i před horkem

Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, ještě větší ochranu než v zimě potřebují psi v tropických letních měsících. Měli bychom také kontrolovat, zdali má pejsek dostatečný přísun tekutin nebo jestli s ním netrávíme až příliš času na přímém slunci.

Pokud chcete svému mazlíčkovi dopřát i příjemné ochlazení, je dobrou volbou zvážit koupi chladící vesty. Ta se před samotným použitím namáčí do chladné vody a vyždímaná se pak navlékne psovi. Vesta pak chladí hrudník a záda.

Zdá se vám to teď již jednoduché?

Před koupí psího oblečku bychom si měli položit následující otázky:

  • Jaké rozměry má můj pes?
  • V jakém ročním období chci svého psa chránit?
  • Chci psa ochránit před vlhkem, poskytnout mu tepelný komfort či obojí najednou?
  • Jak náročné chci, aby bylo oblékání?
  • Jak velkou část těla chci psovi zakrýt?

Zodpovědný chovatel si u náchylnějších plemen nevystačí pouze s jedním univerzálním oblečkem. Pro různé příležitosti je třeba pořídit odlišné oblečky. Je dobré se informovat, nakolik odolné je vůči zimě či spálení slunečním zářením konkrétně vaše plemeno.

Po přečtení tohoto článku máte již jasno v aspektech, na které je nutné koukat, vybíráte-li pro nejlepšího přítele člověka obleček. Nejdůležitější je myslet na to, aby byl oděv pro psa hlavně příjemný.

Jaký druh oblečku jste si oblíbili vy se svým psem? Dejte nám vědět v komentářích níže.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend