Ohrádka pro štěňata – jak vybrat tu nejlepší?

Pořízení malého štěněte doprovází štěstí, radost a úžas nad tím, co všechno nový roztomilý mazlíček dokáže. Spolu s tím přichází i starost, co zase ten malý nezbeda u nás doma zničí, když ho zpustíme z očí.

Ohrádka pro štěňata zajistí bezpečnost jak pro samotného pejska, tak i pro okolí, které bude chráněné před jeho zoubky či drápky.

V následujícím článku se společně podíváme na to, na co při pořizování ohrádky na štěňátka myslet a jaké výhody může pro nás, našeho pejska a naši domácnost přinést.

Ohrádka pro štěňata
Ohrádka ochrání vaše štěně, ale také jeho okolí před nenechavými zoubky


Výhody ohrádky pro štěňata do bytu i na zahradu

Málokdo má tu možnost, aby byl se svým novým štěnětem celý den. Pejsek se nedá hlídat každou vteřinu, a tak je třeba zajistit, aby byl v bezpečí i v naší nepřítomnosti.

To mu může zajistit ohrádka, která vytyčí bezpečný prostor, ve kterém se může pohybovat. Stejně tak oddělí i zbytek domácnosti, který by mohlo zvídavé štěně ohrozit.

Ohrádka vám tak zaručí klid, že když ze svého pejska spustíte na chvilku oči, doma zůstane vše kámen na kameni. Ještě důležitější ale je, že se mu při zkoumání terénu nic nestane.

Domácnosti jsou pro malé psy totiž plné nebezpečných věcí, které by jim mohli nějak ublížit či je zranit. S ohrádkou se jim ale nic stát nemůže.

Ohrádku pro psa do bytu využijete zejména v noci nebo při vašem odchodu z bytu, a to k zamezení přístupu pejska do určitých místností. Například chodeb, kde by pejsek mohl štěkáním rušit sousedy.

Psí ohrádka – jak má vypadat?

Základní nutností je, aby byla ohrádka pro štěňata dostatečně rozměrná. Pejsek musí mít dostatek prostoru, aby měl možnost si v daném prostoru hrát i odpočívat. Ohrada nesmí být stísněná a měla by mu zkrátka dopřát, co nejvíce prostoru na jeho oblíbené aktivity.

Výhodou je, že se dají moderní ohrádky lehce rozšířit. Stačí si zakoupit přídavný plůtek, který jednoduše zapojíte a během chvilky můžete svému rostoucímu pejskovi zvětšit prostor.

Dalším důležitým parametrem je výška plůtků, ze kterých se ohrada skládá. Ty by měly být dostatečně vysoké na to, aby udržely zvídavé štěně uvnitř.

Venkovní plastová ohrádka pro psy
Plastové ohrádky pro psy jsou vhodné i na zahradu

Jak vybrat materiál ohrádky psa?

Nejčastěji se prodávají kovové, plastové a dřevěné ohrádky. Dřevěná ohrádka je vhodná především pro malé psy. Plastová je pak dobrou volbou v případě, kdy chcete ohradu, kterou máte v plánu přesouvat i ven. Plast si totiž s případným deštěm povede lépe než kov nebo dřevo.

V případě většího pejska je pak lepší volbou pořídit si robustnější kovovou ohrádku.

Své zájemce si nacházejí i látkové ohrádky. Ty jsou určeny z důvodu své konstrukce pro domácí použití. Ohrádka se dá lehce přemísťovat z místa na místo a po složení nezabere moc místa. Proto se právě látkové ohrádky stávají ideálním doplňkem pro cestovatele, kteří cestují spolu se svým čtyřnohým mazlíčkem.

Nezapomeňte na misku s vodou a na pelíšek

Po zakoupení ohrady je třeba si uvědomit, že to bude místo, kde může štěně trávit podstatnou část dne. Samozřejmostí tak je, umístit dovnitř pohodlný pelíšek, aby si pejsek mohl kdykoliv odpočinout.

Druhou podstatnou věcí, která nesmí uvnitř chybět, je miska s čerstvou vodou. Štěně musí mít dostatečný přísun tekutin, proto je tedy nutné, aby měl stálý přístup k vodě. Variantně můžete přidat také misku s granule pro štěňata.

Naprostou samozřejmostí je dát pejskovi k dispozici hračky. Štěňata jsou plná energie, kterou musí někde vybít. Dostatek hraček jim to bez problému umožní. Nejde ale jen o zábavu. Pejsci totiž potřebují své zoubky cvičit a hračky mu jsou v této aktivitě vítaným společníkem.

V případě, že štěně ještě občas vykonává potřebu doma, je třeba mu do ohrádky vložit i podložku či plenu, na kterou je zvyklý.

Kovová psí ohrádka
Při svém odchodu nezapomeňte na misku s vodou

Umístění psí ohrádky

Pokud chcete umístit ohrádku ven, je nezbytné, aby byla řádně ukotvena. Jen pokud bude pevně připevněna k zemi, může zaručit plnou bezpečnost pro psa i pro okolí. V případě, že bude pejsek venku, je nutné, aby nebyla ohrada vystavena přímým slunečním paprskům.

Pokud máte ohrádku na domácí použití, je dobré zajistit, aby byla v místě, kde se pohybujete. A to platí i v případě, kdy jí hodláte používat, jen když nebudete doma. Pejsek si na ní totiž musí postupně zvyknout, a když uvidí, že vás a veškeré dění v domě má na dosah, bude klidnější.

Ohrádka není za trest

Je možné, že vás v určitých případech napadne, dát pejska do ohrady za trest. To rozhodně není dobrý krok. Štěně se totiž naučí, že ohrádka je něco, kam se chodí, když něco špatného provede. Bude to pro něj místo spojené s nepříjemnými pocity a samotnému se mu do něj pravděpodobně už nebude chtít.

Lepší je pobyt v ohradě spojit s pozitivní zkušeností, například do ní umístit nové či již oblíbené hračky. Někteří chovatelé do ohrádky umísťují i misku s granulemi. To může mít svojí výhodu i v případě, kdy máte víc mazlíčků a bojíte se, že dominantnější člen psí rodiny, by mohl malému štěněti jídlo sníst.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend