Jak vycvičit psa – základní výcvik

Zvažujete pořízení nového pejska, případně jste jej již pořídili, a nevíte, jak by měl vypadat správný výcvik a kdy s ním začít? Jak moc ovlivňuje vaše chování a nálada samotný trénink a existuje vůbec plemeno, které se vycvičit nedá?

Možná se také ptáte, jestli existují faktory, které ovlivňují výcvik štěněte a zda je to náročné. To vše vám přiblížíme v tomto článku.

Výcvik psa
Výcvik psa může být zábava pro vás i vašeho psa


Plemeno pomůže určit učenlivost psa

Pejsci, kteří mají do vínku dáno, že potřebují mnoho pohybu, mohou být hůře ovladatelní, protože u nich může při nedostatku sportu a dlouhých procházek docházet k frustracím a také neposlušnosti. Mezi taková plemena patří např. výmarský ohař, sibiřský husky a border kolie.

Právě kolie jsou velmi nadané na agility, dog dancing a výcvik obecně, ale jakmile jsou frustrované, mohou ničit nábytek kolem sebe, mohou být agresivní a velmi neposlušné. Proto určitě před pořízením pejska zvažte, zda máte dostatek času na to, abyste mu dopřáli vše, co potřebuje ke spokojenému životu.

U menších plemen pejsků můžete počítat s tím, že výcvik nebude jejich primární zábavou, proto doporučujeme, pokud je to možné, nastudujte si dané plemeno pečlivě ještě dříve, než si jej pořídíte, abyste si ověřili, zda je to vhodný společník na aktivity, které od něho očekáváte.

Pokud je jeho rodokmen neznámý, je např. z útulku, můžete alespoň trošku při pohledu na pejska odhadnout, jak ochotný k výchově bude.

12 nejlepších psích plemen pro výcvik

  1. Border kolie
  2. Pudl
  3. Německý ovčák
  4. Zlatý retrívr
  5. Dobrman
  6. Šeltie
  7. Labradorský retrívr
  8. Papillon
  9. Rotvajler
  10. Australský ovčák
  11. Welsh Corgi Pembroke
  12. 
Malý knírač

Je nutné přihlásit vašeho psa na cvičák?

Určitě ne. Pokud chcete pejska, který by se měl chovat s respektem vůči vám, vaší rodině, návštěvám, postačí vám základní výchova, kterou mu můžete předat i vy, pokud budete důslední.

Jestliže od psa očekáváte schopnosti trhače a hlídače, který položí k zemi nejednoho kriminálníka, pak je jistě na místě povolat profesionály. Spousta laiků v tomto procesu totiž na pejskovi napáchá spoustu škod, které lze jen těžko napravit.

Z deprimovaného pejska poháněného strachem a naštvaností majitele se stane agresivní zvíře, které pravděpodobně už nikdy nebude domácím mazlíčkem, což pro tyto účely příliš nevadí, ale co je hlavní – může být časem téměř nezvladatelné a agresivní i vůči vám a vaší rodině.

I zde tedy platí, abyste před samotným výcvikem přesně věděli, co od pejska očekáváte.

Povely pro psa - sedni
Povely pro psa – sedni

Jak na základní výcvik psa a kdy začít s výcvikem štěňat?

Ideální je začít s výcvikem již od štěněte – toto je rada, kterou občas mnozí rozporují, že by si přece i štěně mělo užít své „dětství“, hrát si, blbnout a nestresovat se zbytečnými povely.

Pravdou ale je, že štěňátka nasávají výchovu do sebe podobně jako děti, takže čím dřív začnete, tím spíše se vše rychle naučí a hluboce se to v něm zakoření. Naopak, z tréninku psa můžete udělat zábavu, kterou si vaše štěňátko hezky užije.

Jak má tedy vypadat správný výcvik štěněte? Přistupujte ke zvířeti podobně jako k dítěti – má snahu se naučit nové věci, chce jen pozitivní prostředí kolem sebe, kterého bude patřičně motivovat a odměňovat.

Nejlepší je srozumitelně pejskovi dát najevo, jaký povel má vykonat a nejlépe mu pomoci, pokud bude tápat. Povely pejskovi pojte s gestikulací.

Zde máte soupis základních povelů:

  1. Povel „sedni“ – při tomto povelu doporučujeme využít například vztyčeného ukazováčku a důrazného, jasného vyslovení slova „sedni“. Pokud pejsek neví, jak povel vypadá, zatlačte mu jemně rukou v místě ocasu tak, aby si byl nucen sednout. Následně jej odměňte. Opakujte tak dlouho, dokud si povel neosvojí a nezvládne jej úplně sám.
  2. Povel „zůstaň“ – nejvyužívanější propojení slova a ruky bývá ukázáním celé dlaně, jako když vás staví policista na silnici a vyslovte povel „zůstaň“. Pejska chvalte za každou vteřinu, či váš krok, kdy se od něj vzdalujete.

    Při základním výcviku nepřerušujte oční kontakt. Pokud pejsek povel zvládne, pochvalte jej a odměňte nějakou dobrotou, např. piškotem. Pokud tento úkon budete chtít časem povýšit, zahrňte do toho vaše postupné vzdalování od pejska za stálého opakování povelu.

    Následně před sebe položte piškot (nebo jiný oblíbený pamlsek) a nechejte pejska čekat, dokud mu nedáte jasný povel „volno“, že si pro něj k vám může dojít.

  3. Povely „lehni“, „dej pac“ a další jsou jen bonusy, které je vhodné pejska naučit až ve chvíli, kdy si osvojí dva základní povely popsané výše.

Vždy pejska chvalte a odměňujte – tak by měla totiž vypadat správná výchova psa. Nebojte se mu ani naznačit, pokud něco nezvládl, ale nebuďte zbytečně přísní, abyste v něm nevybudovali strach a pozdější frustraci.

Psí agility - Border kolie
Na trénink psích agilit se výborně hodí Border kolie

Video o výcviku psa

Jaké doplňky vám pomůžou při výcviku?

Jistě se setkáte s hračkami či výcvikovými pomůckami, které vám pomohou pejska zabavit a mohou být vhodnými doplňky při základním výcviku psa. Mezi nejznámější a také cenově nejdostupnější patří tenisák či jiný míček, se kterým si nacvičíte povel „přines“, známý také jako „aport“.

Pokud chcete ale sáhnout po modernějších technologií, můžete si pořídit výcvikový obojek pro psa. Jestli se vám při tomto slovním spojení v hlavě vybavil obojek, který pouští do těla pejska drobné elektrické výboje, nemusíte se bát.

Obojky určené na výcvik psa mají tuto funkci většinou nahrazenou vibrováním, či zvukovým signálem. Pejska tedy nic nebolí, naopak, dává mu to jasné instrukce, když dělá něco, co dělat nemá, či kdy má začít s povelem.

Pejsci si totiž výslovnost povelů dobře nepojí pouze s gestikulací rukou, ale také se zvuky. Například místo slova „volno“, použijete zvuk vycházející z obojku a pejsek hned ví, že dostal nový povel. Tento doplněk vám umožní mít nad psem větší kontrolu a také obohatí základní výcvik.

Ať už se rozhodnete pejska adoptovat z útulku, či si pořídíte psa s papíry, nezapomínejte, že výchova má být důsledná, ale stále zábavná, aby se pejsek chtěl sám učit nové povely a cítil se spokojený a šťastný.

Nikdy v něm nesmíte budovat strach, že něco nedokáže a co hůře, že může přijít trest za nesplněné povely. V případě neuposlechnutí a zlobení je ale na místě srozumitelně a jasně vymezit pravidla. Veškeré předsudky, že se váš pejsek povely nenaučí nebo že nebude poslouchat tolik jako např. německý ovčák, musí jít stranou, protože když s tréninkem začnete brzy, odvděčí se vám pejsek neskonalou poslušností, ať je jeho původ jakýkoliv.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend