Zlatý retrívr

Psí plemeno Zlatý retriever Zlatý retrívr je velmi populární středně velké psí plemeno pocházející z Velké Británie, měřící okolo 60 centimetrů a vážící okolo 30 kilogramů.


Informace o plemeni

Původ plemene Velká Británie
Další názvy plemene Zlatý retriever, Golden Retriever
Velikost velká plemena
Výška 51 – 61 cm
Váha, hmotnost 25 – 34 kg
Věk, délka života 10 – 12 let
Zbarvení, barvy tmavě zlatá, krémová, světle zlatá, zlatá
Skupina FCI FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce FCI FCI Retrívři
Typ srsti dlouhosrstá
Vztah k dětem děti miluje, skvělý rodinný pes
Vztah k ostatním zvířatům a psům bezproblémový

Povaha

Zlatý retriever je laskavý, klidný, inteligentní, spolehlivý, oddaný, sebejistý, láskyplný, přátelský pes, vhodný do rodiny, ale i k dětem. Má velmi rád lidi, často se proto využívá jako asistenční a vodící pes či pro Canisterapii.

Zlatý retrívr je milý a hravý pes, který miluje lidi, děti a ostatní zvířata.

Zlatý retriever štěňata

Cena čistokrevných štěňat zlatého retrívra s PP se pohybuje mezi 15.000 a 20.000 Kč. Čistokrevná štěňata bez PP seženete za zhruba poloviční cenu, tedy okolo 7 – 8.000 Kč.

Díky velké popularitě této rasy je k dispozici velký počet kříženců. Ti jsou přenecháni novým majitelům většinou zdarma, případně za symbolickou cenu pokrývající náklady spojené s výchovou malého štěněte.

Štěně zlatý retrívr s PP

Strava, krmení

Psa je doporučeno krmit kvalitní stravou určenou podle jeho věku (štěně, dospělý, senior), která mu zajistí potřebné živiny, které dané plemeno potřebuje.

Štěňata retrívrů rostou velmi rychle, měla by být proto krmena nízko-kalorickou stravou, která pomůže tomu, aby nerostla příliš rychle, a to hlavně s ohledem na budoucí možné problémy s nedostatečným rozvojem kostí.

Dospělí psi by měli být krmeni dvakrát denně, dávkou 1,5 odměrky suchého krmiva. Krmení doporučujeme odměřovat a nenechávat psovi volný přístup k žrádlu.

Zlatí retrívři mají v pozdějším věku sklony k obezitě a nabírání váhy. Pamlsky by proto měly být dávány starším psům s rozvahou.

Pes by měl mít nepřetržitý přístup k čerstvé vodě.

Péče o srst

Zlatý retriever má dlouhou, voděodolnou srst, kterou mění jednou až dvakrát ročně. Jeho srst je nutné několikrát týdně kartáčovat, aby vám doma nedělaly jeho chlupy nepořádek. V období línání je nutné srst kartáčovat denně.

Pro boj s nadbytečnými, již odumřelými chlupy, doporučujeme psa občas vykoupat ve vaně.

Výcvik

Retrívři jsou od přírody hraví a energičtí psi, potřebují proto spoustu pohybu – minimum je dvakrát denně 30 minut. Pokud mají psi pohybu nedostatek a budou se doma nudit, může to vést k jejich nežádoucímu chování.

Retriever bude vašim skvělým parťákem při běhu, jízdě na kole, vzhledem k náchylnosti k dysplazii kyčelních kloubů je proto potřeba tyto aktivity příliš nepřehánět.

Výcvik byste měli začít již se štěnětem, ideálně mezi 7. týdnem a 4. měsícem věku. Štěně si zvykne na socializaci a bude pak dobře vycházet jak s ostatními lidmi, tak i se psy. Jelikož jsou retrívři loajální ke svému majiteli, řadí se mezi snadno trénovatelná psí plemena.

Rádi plavou, hrají si a aportují.

Toto plemeno upřednostňuje pohyb na zahradě, při dostatečném počtu procházek je však však vhodné také pro pobyt ve městě.

Zlatý retrívr
Zlatý retrívr je jedno z nejpřívětivějších psích plemen

Zdraví, nemoci

Jelikož se jedná o větší psí plemeno, starší psi trpí dysplazií kyčelních kloubů, čemuž bohužel nenapomáhají ani sklony k nabírání na váze. Zhruba hodinu před a po krmení psa se vyvarujte větší tělesné aktivitě, aby vašemu pejskovi nehrozila distorze střev.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Toto plemeno vyšlechtil Lord Tweedmouth, který začal mezi lety 1835 a 1890 křížit Labradora, Irského setra, Bloodhounda, Novofoulandského psa a dnes již neexistující plemeno Tweedového vodního španěla

Cílem bylo vyšlechtit loveckého psa s hezkým vzhledem a dobrými povahovými vlastnostmi. Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1913.

Chovatelské stanice (CHS) – Zlatý retriever

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Zlatý retriever? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

5/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend