Hlídací pes – jaký hlídač je ten nejlepší?

Sháníte na svoji zahradu psa, který bude hlídat váš majetek? Nevíte jaké plemeno, je pro tuto činnost nejvhodnější? Nebo potřebujete poradit, jak takového hlídače vycvičit?

Tak to jste na správném místě. Tento článek vám nabídne odpovědi na nejčastější otázky, které si s ohledem na pořízení hlídacího psa můžete klást.

Německý ovčák - ideální hlídací pes
Německý ovčák – ideální hlídací pes


Hlídací psi mají dlouhou historii

Psi jsou důležitými členy lidských společenstev už od nepaměti. Již ve starověku byli cvičeni k lovu, dokonce i k boji ve válce či aréně. Ve stejné době už byli ale také využívání jako hlídací psi.

Například v antickém Řecku byli používáni k ochraně ovčího stáda před vlky. Netrvalo to ale dlouho a psi byli lidem nápomocní i k ochraně majetku.

Dnes zastává většina psů spíše společenskou roli. Chováme si je ve svých bytech, stávají se takřka rovnocennými členy naší domácnosti.

Nicméně i tak existuje velké procento psů, kteří jsou chování k určitým úkonům, které jsou dost podobné těm ve starověku. Využíváme lovecké psy, služební, policejní, pastevecké, a v neposlední řadě i hlídací.

Pes jako nejlepší hlídač?

Dnes máme možnost hlídat svůj pozemek nejnovějšími technologiemi. Mnoho domů je opatřeno alarmem či kamerovým systémem, který nachytá při činu kdejakého lumpa, který si brousí zuby na váš majetek.

Stále je ale plno majitelů, kteří před nejmodernějšími přístroji dávají přednost zvířecí duši. Pro toto rozhodnutí existují dva hlavní důvody.

  • Kamera ani alarm nejsou pro potenciální zloděje bezprostřední nebezpečí. Alarm může vylekat, kamera natočit, ale přidrzlého zloděje to od lupu odehnat nemusí. Agresivní pes za plotem naopak vyleká a odradí i toho nejodvážnějšího lupiče.
  • Pes je vhodnější volbou i pro lidi, kteří vedle prvotřídního hlídače hledají i dobrého společníka. V případě, že jsou majitelé doma, může pejsek plnit roli hravého kamaráda. V okamžiku odchodu páníčka se však ve vteřině přemění na ochránce svého teritoria.

Pokud přesto nechcete k hlídání využívat pejska z masa a kostí, ale máte zároveň pocit, že psí štěkot je to nejlepší, co potenciálního zloděje odežene, máme pro vás jedno řešení.

Existuje totiž možnost, pořídit si elektronického hlídacího psa. Nebojte se, nejedná se o žádného kyborga z budoucnosti. Jde o malou krabičku s reproduktorem, která věrně simuluje právě psí štěkot. Ten se spustí, pokud senzor na krabičce zaznamená pohyb v blízkosti vašich domovních dveří nebo oken.

Psí hlídač při tréninku
Psí hlídač vyžaduje řádný a pevně vedený trénink

Co je třeba promyslet před výběrem psího hlídače?

Rozhodli jste se, že ochranou majetku pověříte svého zvířecího společníka. Teď je na čase promyslet si, jaké plemeno je pro roli psího hlídače nejvhodnější. Jak už to tak bývá, tak neexistuje jedno plemeno, které by se dalo, bez ohledu na vedlejší okolnosti, označit za nejlepší hlídacího psa.

Je třeba například brát ohled na to, jak zkušený jste pejskař. Mnoho plemen potřebuje totiž ráznou a pevnou ruku. V případě, že pes ucítí, že cítíte strach nebo si nejste jistý sám sebou, může vám výcvik i vzájemné soužití značně znepříjemnit.

Na druhou stranu ale existují také plemena, která jsou poslušná a nekladou příliš velké nároky na majitele.

Další důležitá otázka, na kterou si je nutné před pořízení psa hlídače odpovědět, se týká role, kterou bude ve vaší rodině plnit. Lidé si mohou pořídit hlídacího psa čistě proto, aby plnil ochranářskou roli.

Od psa nečekají nic jiného než pečlivé a všudypřítomné hlídání pozemku. Nebo naopak chtějí psa proto, že kromě hlídání bude ještě plnit roli rodinného mazlíčka se vším, co to obnáší.

Až potom, co si jakožto budoucí majitelé odpovíte na tyto otázky, můžete přistoupit k volbě psího plemena.

Jaká jsou nejoblíbenější plemena hlídacích psů?

Po internetu koluje několik žebříčků, které sestavují chovatelé a majitelé psů proto, aby vybrali ty nejlepší hlídací psy. Některá plemena se v těchto seznamech objevují takřka pokaždé, tak se na ně teď spolu pojďme podívat.

Hlídací pes vhodný k dětem

Není žádným překvapením, že favoritem velké části pejskařů je německý ovčák. Tento pes má přirozenou schopnost ochraňovat, která se dá dovést k dokonalosti vhodným tréninkem.

Vedle toho je to také poměrně čilé plemeno a je velmi důležité, aby mu byl zajištěn dostatek pohybu. Je vhodný i do rodin s dětmi, jelikož je poměrně lehce ovládatelný, vycvičitelný a především oddaný a společenský.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o nejlepších psech k dětem.

Pro zkušenější pejskaře je pak jednou z nejlepších voleb dobrman. Je to velký bojovník, který je vždy připraven bránit své teritorium. Kolují o něm zvěsti, že je to velmi agresivní plemeno nevhodné pro děti.

To není tak docela pravda.

I dobrman je hravý a přítulný pejsek, ale stejně tak má velký temperament, který je třeba zkrotit pevným tréninkem. Co naopak nepotřebuje větší trénink, jsou jeho schopnosti ochránce, které jsou už ze své přirozenosti na velmi vysoké úrovni.

Podobná slova se dají použít i na dalšího oblíbeného hlídače, kterým je rotvajler. Tvrdohlavý a dominantní, ale také velmi inteligentní pes. Stejně jako dobrman potřebuje pevnou ruku, která mu ukáže, že dominantní postavení tady nemá on, ale jeho pán.

Prověřených plemen hlídacích psů je ale daleko větší množství. Vedle výše zmíněných můžeme jmenovat například plemena komondor, akita inu nebo leonberger.

Na závěr je ještě třeba poznamenat, že jakékoliv plemeno, se dá vhodným přístupem naučit poslušnosti. Neexistuje nic jako přirozeně agresivní plemeno, můžeme se bavit jen o špatné výchově, tréninku anebo o špatném pánovi.

Z toho pramení, že v podstatě každé plemeno používané na hlídání, je vhodné i do rodin s malými dětmi. V tomto případě je jen třeba nepodcenit výchovu, socializaci a trénink svého psa hlídače.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend