Welsh Corgi Pembroke

Psí plemeno Welsh Corgi Pembroke Welsh Corgi Pembroke je malé psí plemeno pocházející z Velké Británie, měřící 35 – 31 cm a vážící 10 – 12 kg.


Informace o plemeni

Původ plemene Velká Británie
Další názvy plemene Pembroke Welsh Corgi
Velikost malá plemena
Výška 35 – 31 cm
Váha, hmotnost 10 – 12 kg
Věk, délka života 12 – 15 let
Zbarvení, barvy světle žlutohnědá, černá s pálením, sobolí, černobílá, modrá, červená
Skupina FCI FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI FCI Ovčácká a pastevecká plemena
Typ srsti dlouhosrstá
Vztah k dětem vhodný k dětem
Vztah k ostatním zvířatům a psům vychází s nimi velmi dobře

Povaha

Welsh Corgi Pembroke je houževnatý, bezstarostný, hravý, přátelský, inteligentní, ochranářský a snadno cvičitelný pes. Je velmi vhodný do rodiny s dětmi, poslouží také jako hlídací pes.

Snáší se dobře s ostatními domácími zvířaty, včetně koček – kdy je doporučena socializace od ranného věku.

Welsh Corgi Pembroke štěňata

Štěně Welsh Corgi Pembroke s PP pořídíte za částku od 25.000 do 32.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Welsh Corgi Pembroke bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 8 – 18.000 Kč.

Křížence seženete za 2 – 5.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěně Welsh Corgi Pembroke

Strava, krmení

Welsh Corgi vyžaduje vysoce kvalitní krmivo, ať už komerčně vyráběné nebo to připravené doma. Strava by měla odpovídat věku psa (štěně, dospělý pes nebo psí senior). Někteří psi mají sklon k nadváze, proto sledujte spotřebu kalorií a hmotnost svého psa.

Pamlsky jsou důležitou pomůckou při výcviku, ale jejich přílišné podávání může způsobit obezitu. Zjistěte si informace o tom, které lidské potraviny jsou pro psy bezpečné a které ne.

Hmotnost psa by měla být neustále sledována, při jejím výrazném zvýšení by měly být zmenšeny podávané porce.

Pes by měl mít neustálý přístup k čerstvé vodě.

Péče o srst

Welsh Corgi Pembroke má dlouhou, hustou, povětrnostním vlivům odolávající, dvojitou srst. Ta je měkká, s lehkou podsadou pokrytou hrubou vnější srstí.

Toto plemeno poměrně hodně líná, a to zejména na přelomu jara a léta.

Doporučuje se proto každodenní česání hřebenem a kartáčem na srst, čímž se odstraní většina línající srsti. Pes musí být před kartáčováním zcela suchý.

V období línání doporučujeme koupele, které pomůžou s odstraněním odumřelých chlupů.

Stejně jako u dalších plemen, je třeba corgiům pravidelně zastřihávat drápky a kontrolovat uši, zda jsou čisté a zdravé. Měli byste se také starat o jejich chrup.

Výcvik

Corgi potřebuje každodenní procházky, hry nebo pasení. Toto plemeno se nejlépe hodí do příměstských nebo venkovských domů, kde bude mít možnost volného přístupu na zahradu.

Stejně jako u všech plemen doporučujeme včasnou socializaci a výcvik štěňat.

Postupné vystavování štěněte nejrůznějším lidem, místům a situacím ve věku od 7 týdnů do 4 měsíců mu pomůže s adaptací na nejrůznější situace a vy tak získáte dobře vychovaného dospělého jedince.

Pembrokové bývají často tvrdohlaví a mají vlastní hlavu. Na druhou stranu jsou to energičtí, ochotní a vysoce inteligentní parťáci, kteří dobře reagují na kvalitní výcvik.

Nejlépe na ně platí pozitivní výcvik založený na odměňování.

Welsh Corgi Pembroke
Welsh Corgi Pembroke je skvělý rodinný pes

Zdraví, nemoci

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Corgi Pembroke je obvykle zdravé plemeno, může se u něj ale objevit dysplazie kloubů, oční poruchy, srdeční problémy, degenerativní myelopatie a Von Willebrandova choroba, což je porucha krvácivosti.

Stručná historie

V roce 1107 pozval Jindřich I. Britský tkalce do jihozápadního Walesu. Ti s sebou kromě koberců a vzácných tkanin, přivezli také robustní krátkonohé pastevecké psy, kteří se stali základem plemene, které dnes známe pod pojmem Pembroke welsh corgi.

Plemeno bylo vyšlechtěno v hrabství Pembrokeshire ve Walesu za účelem pasení dobytka, ovcí a koní.

Pembroke je plemeno příbuzné s Cardigan Welsh Corgi, od 19. století jsou tato dvě plemena brána jako dvě různá. Nejvýraznější rozdíl mezi nimi najdete v uších (Pembroke má špičaté a vztyčené, Cardigan je má kulaté) a na ocase (Cardigan jej má mnohem delší).

Nejslavnějším příznivcem tohoto plemene na světě je královna Alžběta II, která si svého prvního pejska Dookieho pořídila již v roce 1933 a od té doby se bez této rasy neobešla.

Chovatelské stanice (CHS) – Welsh Corgi Pembroke

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Welsh Corgi Pembroke? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend