Jak odnaučit psa štěkat?

Výchova psů je velmi důležitá a je řada situací, na které můžete psa naučit. Od klasických povelů a povelů poslušnosti není špatné, když se vám podaří naučit ovládat psí štěkání.

Co dělat, když vám pes nekontrolovaně štěká na kočky nebo na lidi? Poradíme vám, co je potřeba udělat, abyste naučili pejska poslušnosti i v tomto ohledu.

Jak odnaučit psa štěkat
Odnaučte svého psa štěkat jednou pro vždy


Proč pes štěká?

Štěkání je pro psa dorozumívací schopnost. Psi štěkají z nejrůznějších důvodů, je důležité rozlišovat, proč pejsek štěká. Podle toho pak můžete psa trénovat, aby neštěkal. Psi vyjadřují štěkáním i svoje pocity. Pejsek může upozorňovat, že se něčeho bojí, je nejistý, frustrovaný nebo se nudí.

Pes dokonce může začít štěkat, pokud na něho budete zvyšovat hlas nebo dokonce křičet. Pes s vámi takto komunikuje, jelikož váš bere jako vůdce smečky. Může tak vyjadřovat například i to, že má hlad nebo vás chce na cokoliv jiného upozornit, například na příchod cizího člověka k bytu.

Pes štěká doma

Problémem může být, pokud pes nadměrně štěká v bytě. Především v panelákových bytech na sídlištích tím budete rušit všechny sousedy. Pokud vám pes doma štěká, můžete zkusit několik tipů, jak to zastavit. Klíčové je psa dostatečně unavit. Díky tomu si už nebude chtít hrát a bude spíše odpočívat. Pokud ještě není pes unavený, měli byste mu vymyslet činnosti, které ho zabaví. Nejhorší je, když se pes nudí, to dokáže štěkat dlouho v kuse.

Je důležité si u odnaučení štěkání v bytě nastavit jasná pravidla, která musíte dodržovat. Jinak by pejsek nepoznal, co se po něm vyžaduje.

Pejska můžete v případě splnění i motivovat dobrotami. V žádném případě u cvičení psa nekřičte, nepomůžete si, naopak bude pes štěkat ještě více. V několika zdrojích najdete i fakt, že je potřeba, pokud opouštíte byt a psa necháváte doma, pustit pejskovi v rozumné hlasitosti rádio. Pes slyší lidský hlas a může být klidnější. Pozor, nefunguje to na všechny psy.

Pes štěká na ostatní psy

V bytě by měl mít pejsek dostatek hraček, aby se v době, kdy nebudete doma, nenudil. Před opuštěním bytu psa vyvenčete. Pes si navíc velmi rychle zvykne na denní rytmus a bude vědět intuitivně, v kolik hodin se vracíte domů. Na psy existují také speciální obojky, které uvolňují psí feromony a pejska uklidňují.

Peš štěká na kočky a na lidi

Ať už venku štěká pes na lidi nebo na kočky, nemusí to být vždy dobré. Často můžete venku vidět štěkající psy na projíždějící auta, cyklisty nebo kolemjdoucí lidi. Ne každý pejskař si s touto situací umí poradit.

Klíčem k úspěchu je dobrý trénink. Je potřeba, aby byl pejsek na takové prostředí naučený. Pokud bydlel celou dobu na vesnici a najednou ho vezmete na procházku ve městě, je jasné, že tu pro něho bude řada nepříjemných vlivů.

Abyste odnaučili pejska štěkání na projíždějící cyklisty, můžete psa cvičit ve dvou. Jeden z vás může kolem psa jezdit na kole a druhý ho bude učit, že nemá štěkat. Je důležité spojit úspěch s odměnou. Pokud pes na cyklistu nebude štěkat a poslechne vás, dejte mu pamlsek.

Pes si spojí tuto situaci s odměnou a bude se na ni těšit. Na procházky berte pejskovi míček nebo alespoň klacík, aby si měl neustále s čím hrát. Díky tomu se nebude na procházce nudit a nebude mít tendenci neustále štěkat. Pes si tím může vyžadovat i pozornost, takže se pejskovi na procházce věnujte.

Existuje jeden způsob, jak odnaučit psa štěkat?

Bohužel jediný způsob, jak odnaučit psa štěkat v nevyžádaných situacích neexistuje. Jak jste se mohli sami přesvědčit, lze toho dosáhnout nejrůznějšími metodami. U každého psa bude fungovat něco jiného. Jiný postup je potřeba zvolit i podle daných situací a je vždy na citu konkrétního pejskaře, jak svého mazlíčka zvládne.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend