Blecha psí – jak se nepříjemného parazita zbavit?

Blechy nejsou příjemnou záležitosti ani pro samotného pejska ani pro jeho majitele. Jak poznat, že si blechy vybraly vašeho pejska a jak s jejich přítomností bojovat, se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení tohoto článku.


Na světě existuje něco přes 2500 druhů blech. Do 19. století byla nejrozšířenějším lidským parazitem blecha obecná, která byla zároveň i přenašečem mnoha onemocnění a stála za zrodem mnoha smrtelných epidemií (např. černá smrt). Dnes ji však v našich domácnostech většinou nenajdeme.

Daleko častěji se setkáváme s blechou psí nebo kočičí, které jsou typickými parazity našich domácích mazlíčků.

Proč se pes škrábe
Pokud se váš pejsek často škrábe, můžou jej trápit blechy

Jak se pes blechami nakazí?

Na rozdíl například od klíšťat, která jsou aktivní především v letních a teplých měsících, jsou blechy nebezpečím takřka permanentně. Je sice pravdou, že nejvíce se daří blechám na jaře, ale v kožichu vašeho pejska se mohou uvelebit v podstatě kdykoliv.

Pes se může nakazit přímým kontaktem s jiným, blechami napadeným, zvířetem. Blechy však může chytit i v případě, že se s nakaženým jedincem do kontaktu nedostane. Blecha může totiž na pejska skočit i ze země.

Stačí tedy, aby blecha seskočila z jednoho psa na trávu a poté, co se do její blízkosti dostane jiné zvíře, pohotově si vyskočí na něj. Je tedy zřejmé, že i když se budeme snažit pejska izolovat – což není samo o sobě nikdy dobrý nápad – nebezpečí napadení blechami se nevyhneme.

Jak zjistit, že má pes blechy?

Pejsek, kterého trápí blechy, se velmi často drbe, škrábe nebo zahryzává do kůže. Pokud si všimnete zvýšené frekvence těchto aktivit, je třeba pejska prohlédnout a ujistit se, jestli oním spouštěčem problémů nejsou právě blechy. Prohledávat byste měli především v oblasti páteře od lopatek až ke kořeni ocasu. Zkontrolovat by se měla také hlava a zejména oblast kolem uší.

Od jiných roztočů se blechy psí odlišují tím, že je lze vidět pouhým okem. Existuje tedy velká šance, že pokud vašeho pejska blechy okupují, uvidíte je při bližším pohledu poskakovat po jeho srsti.

Zároveň můžete vidět i malé černé hromádky, které jsou v podstatě bleším trusem. Ten se vyskytuje nejčastěji v jemné srsti, například kolem uší. Jestli se jedná opravdu o bleší výkaly zjistíte, když pár černých teček posbíráte na ubrousek a poté je pokapete peroxidem vodíku. Pokud začnou objekty na ubrousku pěnit, hnědnout a rozpouštět se, jedná se opravdu o bleší trus.

Jak se zbavit blech?

Důležité je, abyste svého psa zbavili blech co nejdříve. Tito parazité se totiž rozmnožují velmi rychle. Jedna samička dokáže za jeden den naklást asi 50 vajíček. Netrvá to tedy dlouho a celá vaše domácnost může být, bez včasné reakce, zamořena blechami.

Tou nejlepší možností, jak vyzrát na boj s blechami, je prevence. Dnes jsou velmi rozšířené antiparazitní obojky, které jsou v drtivé většině účinné nejen proti blechám, ale také proti klíšťatům. Těchto obojků existuje několik různých druhů a je tak jen na vás, pro který z nich se rozhodnete.

Je však třeba mít na mysli, že byste neměli obojek, který je určen pro psy, navlékat kočkám. Některé obojky mohou totiž vypouštět látky, které jsou pro kočky nebezpečné.

Pokud už váš mazlíček blechy má, můžete použít speciální šampón, který je k boji proti parazitům určen. V případě, že pejsek není s vodou nejlepší kamarád, je možno vetřít do jeho srsti speciální pudr nebo použít přípravek ve spreji.

Psí blecha pod mikroskopem
Psí blecha pod mikroskopem

Velice účinné a také velmi pohodlné na použití jsou tzv. pipety na blechy. Ty se aplikují přímo na kůži psa. U malých plemen stačí kápnout pipetu jen na hřbet mezi lopatky.

Větší psy je vhodné přípravek nakapat na čtyři místa po hřbetu od lopatek až po kořen ocasu. Roztok, který je v každé pipetě ukryt, se vstřebává do kůže a proti blechám působí až několik týdnů. Pipeta se dá použít jako prevence, ale také v případech, kdy už pejsek blechy má.

Po odblešení by mělo přijít také odčervení

Blechy neškodí jen nepříjemnými kousanci, ale také tím, že mohou přenášet poměrně nebezpečné nemoci, jakou jsou lymská borelióza nebo endemický tyfus. Výjimečné není ani nakažení tasemnicí. K tomu dochází, když pejsek při vykusování parazitů ze své srsti jednu z infikovaných blech pozře.

Spolu s ní si může do těla zavést právě i tasemnici, která dokáže udělat v těle pejska velkou neplechu. Proto je vhodné, přistoupit po odblešení také k odčervení.

Odblešení okolí je základ

Blechy, které najdete v srsti svého čtyřnohého společníka, jsou jen malou částí bleší komunity, která se pravděpodobně pohybuje vaším bytem. Blechy v různých stádiích vývoje okupují psí pelíšek, ale i jiné součásti bytu, především koberce nebo sedačky.

Proto je potřeba přistoupit k důkladnému vyčištění všech prostor, kde se tito nevítaní hosté mohou skrývat. V případě, že speciální spreje na hubení blech nepomohou, bude nutné využít služeb dezinfekční firmy.

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou

Děda Komárek z filmu Na samotě u lesa byl přesvědčen, že psí blechy nejsou ničím, čeho by se měli lidé obávat. Opravdu se ale tato hláška zakládá na pravdě a blechy jsou parazity jen pro zástupce zvířecí říše? Není tomu tak, blechy psí si pochutnávají i na lidské krvi.

Pravdou však je, že psí kožich je pro blechu přeci jen příjemnější a přirozenějším prostředím. Naše pokožka jim totiž nenabízí tak dobrý úkryt jako psí srst a zároveň jim neposkytuje ani dostatek tepla pro dlouhodobé přežití.

Proto se na lidech psí blechy rozmnožovat nemohou, na to potřebují huňatějšího hostitele. I přes to, že na člověku blecha nezůstane dlouho, dokáže ho však nepříjemně kousnout.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend