25x nejlepších plemen psů na zahradu

V našem minulém článku jsme si ukázali, kteří pejsci jsou ideálními společníky do bytu. Dnes se zaměříme naopak na plemena, která svůj čas tráví nejraději na zahradě. Pokud vás zajímá, která plemena můžeme řadit právě mezi venkovní, pokračujte dále ve čtení.

Několik desítek let zpátky bylo obvyklé, že drtivá většina psů měla svůj vyhrazený rajón mimo lidské obydlí. Psi měli své přidělené místo na zahradě nebo dvorku, ze kterého svědomitě hlídali pozemek i bezpečnost svého majitele.

Postupem času se role velké části psů změnila a dnes jsou v převaze pejsci, jež si hoví v pohodlí tepla našich domovů. Přesto ale stále existují plemena, která v uzavřených prostorech bytu strádají a jsou nejšťastnější na čerstvém vzduchu.

Plemena psů na zahradu
Vyberte si toho nejlepšího psa na venek a na zahradu

Venkovní plemena psů

Tradičně platí, že na zahradu se hodí plemena většího vzrůstu. Důvody pro toto tvrzení jsou více než prozaické. Čím je pes větší, tím kolem sebe potřebuje více prostoru, který mu uvnitř bytu lze jen těžko zajistit. Ruku v ruce s velikostí stoupá i potřeba pohybu, kterou dokáže zahrada či dvorek hravě uspokojit.

Další obecné pravidlo, kterým se můžete řídit je, že venku by měla pobývat spíše plemena, která disponují podsadou. Podsada je hustá spodní vrstva srsti, která dobře izoluje teplo psa.

Tento typ srsti má například rotvaljer nebo čau-čau. Proto jsou tato plemena považována za nejvhodnější pro pobyt venku.

Rozhodně ale nemůžeme říct, že všechna plemena s podsadou jsou vhodná pro pobyt venku. Například pomeranian tímto typem srsti disponuje také, ale pravděpodobně by nikoho nenapadlo, chovat tohoto drobného a roztomilého psíka za zdmi svého obydlí.

Nejčastější rasou, kterou jsme především v minulosti mohli vídat za ploty zahrad, byl německý ovčák. Dnes už na zahradách vídáme rozličnější množství plemen, ale ovčák si stále drží svojí vysokou pozici na žebříčku popularity. Pokud si nejste jistí, jaké plemeno si pořídit, je pro vás německý ovčák sázkou na jistotu.

Určitě neuděláte chybu ani v případě, pokud zvolíte plemeno, které je známo svojí odolnosti vůči chladnému počasí. Mezi ně patří například sibiřský husky nebo ajlašský malamut. Jedinci obou plemen disponují hustou srstí, která je v zimních měsících spolehlivě ochrání před chladem.

Psům, kterým venkovní pobyt není proti srsti, je ale rozhodně více. Pokud si nevyberete z výše jmenovaných, můžete se podívat do našeho seznamu, kde najdete další plemena vhodná k pobytu na zahradě:

 1. Aljašský malamut
 2. Americký foxhound
 3. Anglický mastif
 4. Australský honácky pes
 5. Australský ovčák
 6. Bearded kolie
 7. Belgický ovčák
 8. Bernský salašnický pes
 9. Bobtail
 10. Čau-čau
 11. Irský vlkodav
 12. Kolie dlouhosrstá
 13. Labradorský retrívr
 14. Maďarský ohař krátkosrstý
 15. Německý ovčák
 16. Norský losí pes šedý
 17. Pyrenejský horský pes
 18. Rhodéský ridgeback
 19. Rotvajler
 20. Samojed
 21. Sibiřský husky
 22. Tibetská doga
 23. Velký švýcarský salašnický pes
 24. Vlčí špic
 25. Zlatý retrívr

I venkovní pes vyžaduje váš čas a starost

Pokud si nakonec vyberete pejska, kterého si pořídíte na svoji zahradu, je třeba myslet na několik věcí. Především je třeba zdůraznit, že pes je živoucí bytost, která od svého okolí očekává lásku a zájem.

Pokud hledáte jen hlídače pozemku a nic jiného od něj neočekáváte, je třeba se zamyslet nad jinou formou zabezpečení. Pes, kterému se nebudete věnovat, bude časem strádat a nedostatek pozornosti si může vybíjet na zahradě (hrabání, ničení) nebo na vás samotných. Toto je pravidlo, které platí napříč všemi plemeny.

Kvalitní oplocení a psí přístřešek je základ

Předtím, než si pořídíte na svoji zahradu psa, musíte ji určitým způsobem upravit. Naprostým základem je vytvoření místa, kde bude mít váš mazlíček soukromí a kde bude chráněn před vlivy nepříznivého počasí.

Německý ovčák - ideální hlídací pes
Německý ovčák je jeden z nejlepších hlídacích psů, je však také ideálním psem na zahradu

Pro tyto účely je přímo žádoucí pořídit psí boudu. Ta by měla být krytá, dostatečně zateplená a zároveň i voděodolná. Jen takto vašeho psa ochrání před zimou, chladem či vlhkem. Základní podmínkou je samozřejmě také to, aby byla bouda dostatečně velká.

Vedle psího přístřešku je důležitá také přítomnost misky s vodou. Psi musí totiž mít zajištěn neustálý přístup k pitné vodě. Skvělým nápadem je také pejskův venkovní pobyt zpříjemnit hračkou, která upoutá jeho pozornost a zabaví jej.

Zahradu, kterou pes obývá, je klíčové z důvodu bezpečnosti řádně a kvalitně oplotit. Vždy totiž existuje nebezpečí, že může pes někoho napadnout. Do jeho hlavy nevidíme a nikdy nemůžeme vědět, jak může na nenadálou situaci reagovat. Oplocení pak zabrání kontaktu mezi vaším psem a cizími lidmi.

Plot je synonymem bezpečí i pro vašeho mazlíčka. Pes se může kdykoliv zaběhnout mimo pozemek a bohužel se může stát, že svůj domov už nikdy nenajde.

Vždy zde také existuje možnost, že se může připlést do srážky s automobilem či jinými nepříznivými vlivy – může se jednat o krádež psa nebo k jeho napadení jinými zvířaty.

Kvalitní oplocení snižuje pravděpodobnost, že by mohl nastat některý z výše uvedených scénářů.

Nezapomeňte na procházky

To, že máte psa celoročně na zahradě, ještě neznamená, že nebude vyžadovat pravidelné procházky. Ty samozřejmě nemusejí být tak časté jako u pejsků, kteří jsou chováni v bytě, přesto je však vhodné si sním vyjít alespoň jednou denně.

Psi totiž nepotřebují venčení jen k vykonání potřeby, ale také k správné socializaci a k vytvoření správných návyků.

1/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend