Jack Russell teriér

Psí plemeno Jack Russell teriér Jack Russell teriér je malé psí plemeno pocházející z Velké Británie, měřící 30 centimetrů a vážící okolo 5 kilogramů.

Jedná se o živého a temperamentního psa, se kterým se rozhodně nudit nebudete


Informace o plemeni

Původ plemene Velká Británie
Další názvy plemene Jack Russell Terrier
Velikost malá plemena
Výška 25 – 30 cm
Váha, hmotnost 5 – 6 kg
Věk, délka života 13 – 16 let
Zbarvení, barvy bílá, černobílá, bílá s pálením
Skupina FCI FCI III: Teriéři
Sekce FCI FCI Malí teriéři
Typ srsti krátkosrstá
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ostatním zvířatům a psům neutrální

Povaha

Jack Russell teriér je tvrdohlavý, temperamentní, energický, živý, přátelský, chytrý, nebojácný, atletický, hlasitý a velice inteligentní pes.

Jack Russell teriéři se dobře snášejí s dětmi.

Jack Russell teriér štěňata

Štěně Jacka Russella s PP pořídíte za částku od 12.000 do 18.000 Kč, psi z nejlepších chovných stanic pak okolo 20.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte bez PP činí zhruba 10.000 Kč.

Křížence seženete za 3 – 5.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěňata Jack Russell teriér

Strava, krmení

Jackové by měli být krmeni kvalitní stravou odpovídající věku psa (štěně, dospělý, senior). Denní dávka žrádla by měla být zhruba 1,25 odměrky – tato dávka by měla být rozdělena do dvou jídel.

Přestože se jedná o nesmírně agilního a energického psa, s nižším množstvím pohybu a přejídáním mají tito psi sklony k obezitě. Je proto nutné jejich váhu nepřetržitě hlídat.

Pes by měl mít neustálý přístup k čerstvé vodě.

Péče o srst

Jack Russell teriér má krátkou srst, která líná celoročně a je tak nutné ji alespoň jednou týdně vyčesávat pomocí rukavice na srst.

Jednou měsíčně je doporučeno kontrolovat a případně zastřihovat drápy. Měsíčně je také nutné kontrolovat uši a čistit je od případných nečistot.

Výcvik

Jack Russelové potřebují hodně pohybu a jelikož se jedná o inteligentního psa, trénink by měl být zábavný a plný her, aby se pejsek nenudil. Pak je jeho trénink bezproblémový.

Jackové jsou vhodní pro psí agility, dogfrisbee a další psí sporty.

Pes Jack Russell teriér

Zdraví, nemoci

Russellové jsou všeobecně zdravé psí plemeno, které netrpí závažnějšími onecmocněními.

Stejně jako ostatní malá plemena však trpí problémy s kyčelními klouby, ale také očními problémy jako je šedý zákal a s ním spojená slepota.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Za vznik plemene je odpovědný farář John Russell, který v polovině 19. století chtěl vyšlechtit loveckého psa pro hon lišek. Psa rychlého, ale zároveň malého, aby se dokázal dostat do liščích nor.

Plemeno bylo oficiálně uznáno federací FCI až v roce 2001.

Chovatelské stanice (CHS) – Jack Russell teriér

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Jack Russell teriér? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend