West highland white teriér – westík

Psí plemeno West highland white teriér West highland white teriér neboli Westík je malé psí plemeno pocházející z Velké Británie, měřící necelých 30 centimetrů a vážící okolo 8 kilogramů.


Informace o plemeni

Původ plemene Velká Británie
Další názvy plemene Westík, West Highland White Terrier
Velikost malá plemena
Výška 28 cm
Váha, hmotnost 7 – 10 kg
Věk, délka života 12 – 16 let
Zbarvení, barvy bílá
Skupina FCI FCI III: Teriéři
Sekce FCI FCI Malí teriéři
Typ srsti dlouhosrstá, hrubosrstá
Vztah k dětem neutrální
Vztah k ostatním zvířatům a psům snáší dobře

Povaha

West highland white teriér je nezávislý, ostražitý, přátelský, aktivní, temperamentní, věrný, odvážný a hravý pes. Disponuje také velkou výdrží.

Je to oddané plemeno, které není příliš mazlivé.

S dětmi by měl být seznámen co nejdříve. Lépe snáší spíše starší a dobře vychované děti. Obvykle se s jinými psy snáší dobře.

West highland white teriér štěňata

Štěně West highland white teriér s PP pořídíte za částku od 10.000 do 15.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Westíka bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 8.000 Kč.

Křížence seženete za 2.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěně West highland white teriér

Strava, krmení

Psa je doporučeno krmit kvalitní stravou určenou podle jeho věku (štěně, dospělý, senior), která mu zajistí potřebné živiny, které dané plemeno potřebuje.

Pes by měl mít neustálý přístup k čerstvé vodě.

Péče o srst

west highland white terrier má dlouhou, bílou, hrubou a drátovitou srst. Tu je potřeba dvakrát týdně kartáčovat. Stříhání srsti je doporučeno 3 – 4x ročně.

Toto plemeno mírně líná a má sklony k suché kůži, koupejte jej proto pouze v nejnutnějších případech, a to pouze v přírodě.

Výcvik, trénink

S westhighlandským teriérem je doporučena alespoň hodina pohybu denně. Mělo by se jednat o několik procházek kombinovaných s intenzivními hrami.

Ač se to na první pohled nezdá, toto plemeno není vůbec vhodné pro bydlení v bytě. Ideálním prostředím pro west highland teriéra je oplocená zahrada s dostatkem prostoru.

NÁŠ TIP: Přečtěte si, jaká psí plemena jsou vhodná do bytu.

Pes Westík

Zdraví, nemoci

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Nejčastějšími poruchami u westíků je onemocnění paradontu (16 %), zánět zevního ucha (11 %), zarůstající drápy (7 %), alergické kožní onemocnění (7 %) a obezita (6 %).

Stručná historie

Z historie West highland teriérů neexistuje příliš dochovaných informací, první doložené zmínky pocházejí z doby krále Jakuba I. z Argyllshiru (17. století), který jej daroval francouzskému králi.

Toto psí plemeno bylo ve Skotsku používáno k lovu lišek, jezevců, krys a dalších menších zvířat.

West highland white teriér má společnou historii s Dandie dinmont teriérem, Skye teriérem, Skotským teriérem, Cairn teriérem (kernteriér) – všechna tato plemena byla vyšlechtěna ze stejného plemene.

Bílá barva byla vítána pro svou dobrou viditelnost. Dnes jsou všichni west highland teriéři bílí.

Ze svých loveckých předků si westíci ponechali hrabání a svůj lovecký instinkt.

Chovatelské stanice (CHS) – West highland white teriér

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem West highland white teriér? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend