Vodítka pro psy – jak vybrat to nejlepší?

Ať už se chystáte s pejskem na procházku nebo ho berete na cvičák, kvalitní vodítko se hodí vždy. Vodítka se vyrábí v nejrůznějších provedeních, jak z hlediska materiálu, tak typu.

Pro krátké procházky můžete využít jiné vodítko, než pro dlouhé výlety do přírody. Jak vybrat vodítko a jaký máte výběr?

Pevné vodítko pro psa
Pro větší psí plemena doporučujeme pořízení pevných vodítek


Jak vybrat vodítko?

Nejdůležitější je přihlédnout na velikost pejska a na jeho hmotnost. Podle toho zvolíte rozměry vodítka. Dalším důležitým aspektem je vhodný materiál. Každý typ materiálu se hodí pro jiné využití. Jinak se budou chovat ta, která jsou z kůže, řetízku, textilu, nylonu, polyesteru nebo silikonu.

Rozhodující je také rukojeť. I vy budete chtít mít venčení pejska, co nejpříjemnější. Pohodlí se dá ovlivnit rukojetí, v opačném případě by se vám mohlo vodítko zařezávat do ruky. Už při jeho nákupu si musíte uvědomit, zda očekáváte kvalitu a dlouhou životnost, nebo jestli chcete nízkou cenu na úkor životnosti.

Dlouhodobě se ale nevyplatí koupit horší model, investujte do lepšího vodítka, která vám vydrží déle. A v neposlední řadě se můžete dívat na design. Můžete použít barvy ladící k obojku nebo jednoduše vaši oblíbenou barvu nebo motiv.

Dlouhé provazové vodítko na psa

Rozdělení vodítek na psa

  • základní
  • samonavíjecí
  • přepínací
  • stopovací
  • speciální

Základní vodítka
Základní klasické vodítko není vybaveno prakticky žádným zlepšovákem. Největší rozdíly zde najdete v použitém materiálu. Nejčastěji se využívá textil, guma nebo kůže. Výhodou je, pokud jsou vybavena reflexními prvky.

Pokud pejska venčíte v noci, bude dobře vidět pro okolí. Bojíte se, že vám pes vodítko prokouše? Pro tyto případy kupte pevné kovové nebo řetízkové. U základních vodítek si musíte zvolit už na začátku jejich délku. Lze koupit i velmi krátká, například 3 metrová.

Samonavíjecí vodítka
Jedná se o nejčastěji používaný druh vůbec. Pokud uvidíte někde pejskaře, nejspíše bude mít tuto samonavíjející podobu. Především je oblíbené pro řadu výhod. Výhodou je, že můžete mít pejska nakrátko, a když je potřeba, můžete mu povolit a dopřát mu velkou volnost. Velmi rychle si můžete v případě potřeby pejska přitáhnout zpátky.

Samonavíjející vodítko je dostatečně dlouhé, může mít až 20 metrů. Pokud hledáte vodítko pro velkého psa, zvolte raději páskové provedení, které je pevnější. Plusem je i to, že se dobře drží. Bohužel se nehodí na výcvik.

Přečtěte si také náš článek o výběru postroje pro psa.

Přepínací vodítka
Vypadá stejně jako základní varianta, ale má trochu jiný princip fungování. Karabina je umístěna z obou stran. Z jedné strany díky ní připnete pejska k vodítku, na druhé straně dáte karabinu do očka, které vám umožní nastavit si potřebnou délku.

Díky tomu, že si můžete oko zvětšit, si výrazně zjednodušíte i venčení, jelikož budete více volnosti na další činnosti – na vyřízení mobilu nebo tlačení kočárku.

Stopovací vodítka
V čem je jejich největší síla? Jedná se o variantu, která je uzpůsobená pro výcvik psů. Tento výcvikový model se používá, pokud je potřeba naučit psa povely. Skvěle se s ním trénuje přivolání pejska.

Pokud se dostanete se psem do přírody, bude výhodou jeho velká volnost. Tato vodítka se vyrábí v délkách 5, 8, 10 a 15 metrů. Chcete vzít psa na cvičák? Stopovací vodítko se bude hodit.

Speciální vodítka na kolo
Máte rádi jízdu na kole a chtěli byste mít svého mazlíčka během jízdy pod kontrolou? Můžete mu koupit vodítko na kolo. To se upevní na speciální tyč, která se namontuje na kolo. Tyč udrží pejska dostatečně daleko od kola, bude to pro něho tak bezpečné. Důležité je, že šňůra pruží, díky ní se vyrovnávají případné tahy psa.

V případě, že toto vodítko odepnete z kola, můžete ho využít také na běhání se psem. Použití tohoto vodítka ale chce trochu tréninku, než vyrazíte na delší cestu. Vždy myslete také na svého psa, musí být připraven dlouhou trasu zvládnout. Ideální je to pro psy, kteří milují běhání.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend