Psí toaleta – jak vybrat psí záchod?

Odnaučit štěně vykonávat potřebu doma, je někdy běh na pořádně dlouhou trať. Chce to hodně času věnovanému tréninku, pochvalám a čištění podlahy. Dřív než se to pejsek naučí, je dobrou volbou pořídit domů psí toaletu.

V tomto článku se podíváme na to, jaké typy psích toalet si můžete pořídit a jak vašeho mazlíčka naučit, aby je ke své potřebě využíval.

Psí toaleta
Pokud nechcete sbírat psí výkaly po bytě či domě, pořízení psí toalety se pravděpodobně nevyhnete


Psí záchod není záležitost jen pro štěňata

Ačkoliv se nejčastěji setkáváme s tím, že problémy s vykonáváním potřeby doma mají především štěňata, rozhodně nejsou jedinými.

Podobné problémy mohou mít i starší psi, jejichž věk a zdravotní stav jim už nedovolí dodržovat hygienické návyky tak jak v minulosti. Výjimkou nejsou ani pejsci, kterým nedělá dobře chladné počasí, a ven je v zimě na delší dobu nedostanete.

Nad koupí psího záchodu uvažují i majitelé psů, kteří žádné výše zmíněné problémy nemají. Například ti, kteří z důvodu svého momentálního časového vytížení nestíhají svého psa venčit. Pro mazlíčky těchto páníčků, tak může psí záchod představovat vítanou a tolik očekávanou úlevu.

Domácí psí toalety – je libo plenu či umělý trávník?

Psí záchod nemusí být pro vaši peněženku vůbec drahá záležitost. Malá štěňata se nejčastěji učí vykonávat potřebu na podložkách, které i díky své savosti připomínají pleny. Ty bývají často aromatizovány, aby pejsky nalákaly. Plena je často ještě navíc vložena do plastového obalu, aby neprosakovala na podlahu.

Sofistikovanější volbou jsou pak umělé trávníky. Ty jsou tvořeny plastovou nádobou, do které je vložena umělá antimikrobiální tráva odolná zápachu.

Mezi oběma díly je pak ještě speciální mříž, aby se k tekutině v nádobce pes nedostal.  Umělá tráva pak navodí pejskovi dojem, že je na přírodní trávě, díky čemuž nebude mít s vykonáním potřeby problém.

Dnes se nicméně na trhu objevují i toalety obsahující přírodní trávník. Ty mají výhodu v tom, že si pejsci už od mala naučí vykonávat potřebu na klasické trávě a při venčení si pak na ni už lehce zvyknou.

Speciálně pro pejsky se zdravotními potížemi nebo pro štěňata, kterým nevyhovují ostatní typy toalet, jsou tu papírové pleny pro psy. Ty jsou vyrobeny v několika velikostech tak, aby seděly opravdu každému psovi.

Plastový psí záchod
Plastový psí záchod vám ušetří mnoho nervů

Na zahradu pořiďte psí pisoár

I lidé, kteří mají svého psa na zahradě, ho mohou chtít naučit vykonávat potřebu na specifickém místě. Pejsek si totiž při ohraničování svého teritoria neláme hlavu nad tím, jestli si označkuje dětské pískoviště, keř nebo květinový záhon.

Psí moč pak může zahradní scenérii nenávratně poničit. Pokud tedy nevyužíváte ohrádku pro psy, doporučujeme vám pořízení psího pisoáru, který se umístí na libovolné místo.

Pisoár většinou mívá podobu dřevěné tyče, která se upevní do hlíny. Může se však zašroubovat i do betonu, dlaždic či asfaltu. Pisoár má v sobě několik otvorů, kterými prostupuje moč a zůstává uvnitř.

Díky tomu zůstává pisoár pro psa pořád pachově přitažlivý a stále se k němu vrací. Nadbytečné množství moči pak putuje z pisoáru ven.

Záchod pro psy – jak na něj naučit pejska chodit?

Po zakoupení libovolného záchodu pro psy přichází ta složitější část. Nyní je třeba pejska naučit danou toaletu využívat. Učení by mělo začít už od úplného začátku, co máte štěně doma.

V případě, že musíte tuto aktivitu naučit už staršího pejska, může to být těžší, ale s trochou trpělivosti a cviku rozhodně proveditelné.

U malých štěňat je třeba myslet na to, že potřebu budou chtít vykonávat daleko častěji než dospělí psi.

Po každém probuzení či najezení je vhodné pejska umístit na připravený domácí záchod, ať už se jedná o plenu či umělý trávník. Pokud se pejsek na místě vyčůrá, je třeba ho pochválit.

V opačném případě, pokud udělá loužičku někde jinde, není nikdy správnou volbou pejska fyzicky trestat. Vhodnější je ho slovně pokárat a poté ho přenést na domácí toaletu a povelem mu ukázat, že místo na čurání je zde.

Důležité je také štěně sledovat a snažit se vypozorovat chvíli, kdy bude potřebovat na záchod. Pokud takový moment poznáte, opět pejska přeneste na plenu či umělý trávník.

Celý proces učení můžete ještě ulehčit použitím speciálních pachových sprejů, kterými označíte domácí toaletu. Spreje obsahují speciální vůni, která štěně přiláká a to se pak vyčůrá na označené místo.

Domácí toaleta pro psy nikdy nevynahradí klasické venčení

Psí záchody jsou pro majitele psů nápomocnou věcí, ale je třeba myslet na to, že nemohou plně zastoupit klasické venčení. I když se pes naučí vykonávat potřebu doma na předpřipraveném místě, je pro něho velmi důležité, aby se mohl proběhnout také venku.

Pro vývoj a celkovou spokojenost psa je navíc důležité, aby si venku očichal pachové stopy přírody i ostatních psů. Pes svým čichem objevuje, poznává a zkoumá okolní svět. Navíc si tím i zdokonaluje, pro něj tak důležitou, čichovou schopnost a rozvíjí mozek.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Komentářů 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend