12 nejlepších psů pro začátečníky

Rozhodli jste se, že si pořídíte nového pejska a s výchovou psa nemáte žádné zkušenosti?

Pak právě pro vás je určen náš článek o nejlepších psích plemenech pro začátečníky.

Nejlepší psi pro začátečníky
Mezi nejvhodnějšího psa pro začátečníky patří pomerian


Pořízení psa neuspěchejte

Pořizování psího parťáka je vždy radostná záležitost, je však pár věcí, které předtím musíte zvážit.

Ať už máte v plánu přivést pejska do rodiny, nebo pouze jako společníka pro sebe, je nutné si v první řadě uvědomit, že zvíře není hračka. Bude potřebovat vaši péči bez ohledu na to, že nestíháte, máte špatný den, nebo vás omrzí každodenní vycházky. Spotřebuje také část vašich financí ve formě krmení, pamlsků, základního vybavení (misky, pelíšek, vodítko atd.) a případných návštěv veterináře.

Psi mají stejně jako lidé jedinečné osobnosti. Každé plemeno má však specifické potřeby, velikost, míru aktivity a většina i charakteristické povahové rysy. Díky tomu se můžete snáze rozhodnout, zda by pro vás byla daná rasa vhodná.

Položte si tedy otázku, jak velké zvíře jste schopni zvládnout, zda hledáte aktivního společníka nebo gaučového povaleče, nebo zda chcete spíše přátelský či ochranářský typ. Velká plemena jsou finančně náročnější a potřebují více pohybu i prostoru.

Pokud máte rádi běh nebo turistiku, oceníte aktivnějšího jedince, který bude s nadšením běžet po vašem boku. Někteří psi jsou náročnější na „údržbu“, je potřeba jim pravidelně zastřihovat srst nebo je vyčesávat, aby vylínaná srst nebyla naprosto všude.

Psi nevhodní pro začátečníky

Existují naopak i rasy, které jsou pro začátečníky nevhodné. Jde například o:

 • československého vlčáka
 • rotvajlera
 • tibetského mastiffa
 • tibetského ovčáka
 • výmarského ohaře
 • bull plemena

Mnoho z těchto psů se řadí mezi primitivní plemena – ne proto, že by byla hloupá, ale jsou méně prošlechtěná, a tak mají blíže ke svým divokým předkům. Jsou hůře ovladatelní, vzdorovitější, tvrdohlavější a divočejší, jejich výcvik tak dá často zabrat i zkušeným chovatelům.

Mimo pořízení štěněte je zde také možnost adopce. Dospělý jedinec z útulku už může umět základní povely, a tak máte o starost méně. Bohužel ale v útulcích existuje spousta psů, kteří zažili určité trauma, kvůli kterému jsou více bázliví nebo agresivní, a tak bude potřeba převýchova.

Plemena psů vhodná pro začátečníky

Pojďme se tedy podívat na psí rasy, které jsou vhodná i pro naprosté začátečníky:

 • Jorkšírský teriér
 • Bišonek
 • Pudl
 • Německý boxer
 • Labradorský retrívr
 • Zlatý retrívr
 • Cavalier King Charles Španěl
 • Pomerian

Jorkšírský teriér

Jorkšír – tento malý psík je veselým společníkem kapesní velikosti. Hodí se do bytu, kde není příliš místa, pro udržení fyzické kondice jsou však potřeba každodenní procházky. Je důležité věnovat čas i výcviku a socializaci, bez nich může být tvrdohlavý a přehnaně ochranářský kolem cizích lidí. Jeho srst připomíná strukturou lidské vlasy a nemá vypadávající podsadu, která by línala, je tak vhodnější pro alergiky. Srst však velmi rychle roste a snadno se zacuchává, a tak je dobré psa pravidelně vyčesávat a jednou za čas ostříhat. Při nedostatečné výchově bývají hlasitější a často si dovolují na větší psy, jsou však skvělými rodinnými společníky i k dětem.

NÁŠ TIP: Pokud si pořizujete prvního pejska, mohl by vás zajímat náš článek o výcviku psů.

Bišonek

Bišonek je nenáročný pes vhodný i pro starší lidi. Má sněhobílou kudrnatou srst, kterou je dobré jednou za čas opatrně pročesat, pro snadnější údržbu je možné jej nechávat i nakrátko ostříhaného. Jde o menší plemeno, které se snadno přizpůsobí v bytě. Díky své hravé povaze se rád učí nové povely a rozveseluje celou rodinu i s dětmi. Stejně jako jorkšír, nemá podsadu, a tak nemusíte mít strach línání.

Cavalier King Charles Španěl

Kavalírek, lidově řečeno, je malý a klidný pes. Není náročný na pohyb, více než aktivní běhání ocení relaxaci na gauči, a tak krátká každodenní procházka naprosto stačí k jeho spokojenosti. Má středně dlouhou srst, kterou je potřeba pročesávat. Daří se jim v malých bytech i s dětmi, většinu času působí klidně a elegantně.

Pudl

Pudla můžete potkat ve čtyřech různých velikostech. Menší se přizpůsobí i kratším procházkám, ti velcí naopak potřebují spoustu pohybu. Budou s vámi rádi podnikat túry, trénovat na maraton či aportovat. Jde o inteligentní psy, kteří dobře reagují na trénink. Díky své mírné povaze jsou vhodní i k dětem, opět jde o plemeno bez podsady, které nelíná, ale je nutné pravidelné česání a stříhání.

Německý boxer

I když název plemene moc jemně nezní, jde o něžného psa střední velikosti, který je vhodný i k dětem. Jde o inteligentní a velmi energické plemeno, které potřebuje spoustu pohybu a dobře zapadne do aktivního životního stylu. Jsou to rození ochranáři, kteří milují svou rodinu a věrně se drží svého pána.

Labradorský retrívr

Labrador je jedním z nejrozšířenějších plemen, které se hodí spíše k rodinnému domu než do bytu. Vytváří si silné vazby se svou rodinou, miluje děti a vždy je rád součástí všeho dění, bývá velice přátelský. Bude rád jak za aktivní výlety plné akce, tak za společný odpočinek na zahradě. Labradoři jsou známí tím, že milují jídlo a sežerou cokoliv, co poblíž zavoní, mívají tak hlavně ve starším věku sklony k obezitě. Pro minimalizování línání je vhodné časté vyčesávání.

Labradorský retrívrZlatý retrívr

Zlatý retrívr je jedno z nejoblíbenějších plemen na světě. A není divu, jde o typicky rodinného psa vhodného k dětem všech věkových kategorií. Je chytrý a velmi přátelský. Potřebuje spoustu pohybu, a tak není vhodné chovat jej v bytě. Silně líná, při pravidelném vyčesávání však nejde o nic nesnesitelného.

Pomerian

Pokud hledáte rozkošného a sladkého pejska, Pomerian by měl být vaší volbou. Tito pejsci jsou velmi věrní svému majiteli, hodí se spíše ke starším dětem, ale dokáže si zvyknout i na děti menší. Postačí jim základní výcvik. Ač má nadýchanou srst, ta nevyžaduje větší péči, stačí ji pouze pravidelně čistit.

Ať už si vyberete jakoukoliv rasu, pamatujte, že pes není sám o sobě nikdy zlý, vše je o výchově. Existuje spousta dalších plemen, která by vám mohla dělat radost i přes to, že budete psími rodiči poprvé, článek slouží pouze jako inspirace. Přejeme spoustu úspěchů a radosti s novým čtyřnohým členem rodiny!

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend