Jak často, čím a jak správně krmit psa?

Pořizujete si nového pejska a zajímá vás, jak často a čím byste měli svého psa krmit? Jelikož je vhodná strava pro správný vývoj a zdraví psa zcela klíčová, připravili jsme pro vás našeho rádce správnou výživou.

Jaké faktory ovlivňují, jak často by pes měl jíst?

Neexistuje pravidlo, které by určovalo, jak často by měl pes jíst. Většina veterinářů vám doporučí krmení dvakrát denně. Kromě frekvence krmení je rozhodujícím faktorem také velikost porce, která se liší podle: velikosti psa, psího plemene, stáří, pohybové aktivity a zdravotního stavu psa.

Psi se zdravotními problémy a různými omezeními by měli mít nutriční plán upravený veterinářem na míru.

Granule pro psy
Granule – nejlevnější a nejpohodlnější způsob krmení psů


Volba psího plemene hraje rozhodující roli v tom, jak často budete svého psa krmit. Velká psí plemena vyžadují mnohem více kalorií a mnohem větší porce, než střední a malí psi.

Také věk psa je důležitým hlediskem pro určení četnosti a velikosti porcí jídla. Kalorické požadavky dvouměsíčního Pražského krysaříka se od tříletého psa stejné rasy výrazně liší.

Kolik jídla by měli jíst dospělí psi?

Nenechte se oklamat svým psem, který na vás bude zkoušet psí oči a bude neustále somrovat jídlo. Většina zdravých psů vyžaduje pouze dvě jídla denně.

Pro výpočet vhodného množství krmení byste měli znát alespoň přibližnou váhu vašeho psa. Miniaturní psi váží do 5 kilogramů, malí psi do 10 kilogramů, střední plemena do 25 kilogramů, velcí psi do 50 kilogramů. Velmi velká psí plemena mohou vážit 70 – 80 kilogramů.

Každé zakoupené psí krmivo by mělo mít na zadní straně uvedeno množství, které odpovídá váhové kategorii vašeho mazlíčka.

Nikdy svého psa nepřekrmujte, jelikož byste mu mohli zadělat na budoucí nadváhu, případně na další zdravotní problémy. Váš pes by také neměl mít neustálý přístup k potravě – pytel s granulemi tak umístěte mimo jeho dosah.

Pokud máte v domácnosti více psů, navíc různě starých a různě velkých plemen, doporučujeme je u jídla hlídat, aby nedocházelo k tomu, že si budou navzájem jídlo ujídat a některý ze psů bude strádat.

Jak krmit štěňata?

Jelikož štěňata velmi rychle rostou, potřebují zcela odlišný přístup ke krmení. Nutriční spektrum je u štěňat klíčové pro jejich správný růst a vývoj, zejména pak pro skladbu kostí (důležité je zejména kalcium).

Štěňata potřebují menší a více častější krmné dávky potravy. Primární stravou by mělo být mateřské mléko, doplněné pevnou stravou.

Krmné dávky by měly být zpočátku velmi časté (4 – 6x denně), a to zhruba do 3 měsíců věku. Okolo čtvrtého měsíce je doporučeno denní dávku snížit na 3, ale naopak navýšit objem podané stravy. Zhruba od jednoho roku byste měli přejít na klasické krmení 2x denně.

PŘEČTĚTE SI: Náš článek o tom, jak a čím krmit štěňata.

Kdy krmit psa – jak nastavit dobu krmení?

Je doporučeno krmit psa každý den ve stejnou dobu, dvakrát denně, vždy s rozestupem 8 – 12 hodin, aby byl pes vyhladovělý a jídlo snědl. Díky pravidelnosti si pejsek vybuduje návyk, což bude příznivé pro jeho zažívání. Ideální je tedy dát první dávku jídla ráno a druhou večer.

Pokud dávku jídla, kterou jste mu dali nesní do 30 minut, jídlo odeberte a příští dávku o něco snižte.

Zejména velká plemena psů by neměla být krmena hodinu před a po větší tělesné aktivitě. Jinak byste svému psovi mohli přivodit nepříjemné zdravotní problémy – torzi žaludku.

Kromě jídla je nutné psovi zajistit neustálý přístup k čerstvé vodě.

Krmení dle věku, velikosti, aktivity, zdraví psího plemene

Fyzický stav vašeho psa, pohybová aktivita, zdravotní stav, to vše je nesmírně důležité pro volbu správného psího jídla. Štěňata a kojící feny potřebují mnohem více kalorií než psí senioři, kteří často nemají téměř žádný pohyb.

Vysoce aktivní a velcí psi potřebují více kalorií, než typicky „gaučová plemena“. Ideálně zvolené množství jídla vám pomůže udržet vašeho pejska zdravého, s ideální váhou.

V posledních letech se začaly na trhu objevovat výrobky určené pro konkrétní psí rasy. Většinou se ale jedná pouze o granule uzpůsobené konkrétní velikosti plemene. Tyto granule se liší svojí velikostí, která zaručí pohodlné a bezpečné krmení daného plemene.

Srovnání velikosti granulí pro malá a pro velká psí plemena
Srovnání velikosti granulí pro malá a pro velká psí plemena

Jak je to s psími pamlsky a odměnami?

Pamlsky pro psy a odměny by měly činit maximálně 5 – 10 % denního příjmu potravy. Množství pamlsků by mělo záviset na pohybové aktivitě a stáří vašeho psa.

Vhodné jsou zejména v rámci výcviku štěňat, i v tomto případě ale odměňujte spíše menším množstvím pamlsků. Pokud jsou odměny větší klidně rozlomte a rozdělte na několik menších.

Pamlsky pro psy
S odměňováním a pamlsky pro psy to příliš nepřehánějte

Co dělat, když dávkujete správně, ale pes vypadá hladově?

Tabulky dávkování udávané na zakoupeném výrobku je nutné brát vždy s rezervou. Někteří výrobci úmyslně udávají větší množství, aby se jejich produkty více prodávaly, je proto nutné alespoň zpočátku vašeho pejska sledovat a vypozorovat, jak velké porce jídla by měly být.

Pokud se vám bude zdát pes hladový, dávku mírně zvyšte a naopak. Pozor však na to, že někteří psi zhltnout během okamžiku celou misku, ale trpí nadváhou. Jídlo proto dávkujte vždy s rozvahou.

Jak vybrat vhodné místo na krmení?

Také výběr místa pro krmení je velmi důležitý. Pes by měl mít vyhrazeno vlastní místo, kde bude mít trvale umístěnou svoji misku s jídlem. Miska by neměla být umístěna na příliš rušném místě, naopak by měla ležet spíše v rohu místnosti, aby měl pes u jídla klid.

Pokud máte psů více, buď je budete muset hlídat, aby si navzájem neujídali, případně každého psa umístěte do jiné místnosti.

Vybírejte místo, které je snadné k údržbě – raději preferujte umístění na dlažbu než na koberec. Pokud není povrch pod miskou snadno udržovatelný, můžete pod ní umístit větší kousek lina či jiného, snadno otíratelného materiálu.

Výživa psů v kostce

  • psi by měli být krmeni 2x denně
  • pro určení krmné dávky a četnosti stravy je rozhodující věk, velikost plemene, zdraví a pohybová aktivita psa
  • preferováno by mělo být čerstvé jídlo, následované psími konzervami a suchými granulemi
  • pamlsky by měly být dávány s rozvahou

Jak nakupovat: vyhněte se prodejním frázím

Pokud jste se naučili číst v obchodech etikety ukazující konkrétní složení kupovaných potravin, doporučujeme si tento zvyk osvojit také při nákupu psího žrádla. Mnoho výrobců totiž uvádí na obalech svých výrobků lehce klamavé informace.

Mělo by vás zajímat konkrétní složení bílkovinové (proteinové) části jídla. Laicky řečeno: v jakém množství a složení je zastoupena masová složka. Kupované psí žrádlo by ideálně nemělo obsahovat žádnou vodu (vlhkost), a to ani tu napíchanou v mase.

Vyvarujte se produktům s označením: special formula, s příchutí (kuřecího masa, lososa, sýru) – této složky totiž v produktu bude jen pár procent, o zbytek „chuti“ se pak postarají aromata a další přidané látky, které mají zajistit, aby dané jídlo psovi chutnalo.

Nekvalitní konzerva pro psy
V této konzervě najdete pouhé 4 % drůbežího masa, 81 % obsahu je tvořeno vodou

Naučte se číst etikety

Položky na etiketě v sekci složení jsou vždy řazeny podle množství zastoupené suroviny. Na prvních místech jsou tedy uvedeny suroviny, kterých je ve výrobku nejvíce.

Naopak vybírejte produkty s masem či masovým podílem na prvním místě. Psi jsou od přírody všežravci a pouze ve výjimečných případech, kdy trpí alergiemi či jinými zdravotními problémy, by měli být krmeni bezmasou stravou.

Masová složka může obsahovat také kosterní svalstvo, tkáň ze srdce a další vnitřnosti. Může také obsahovat tuky a chrupavky.

Vyvarujte se produktům, které obsahují srst, rohovinu, zuby, kopyta nebo masovou moučku, což je pouze vzletný název pro odpadní části zvířat, které byly namlety.

Rozhodně se vyvarujte výrobkům, které obsahují nejvíce vody (vlhkosti), obilnin, zeleniny nebo kukuřičné mouky. Kukuřice je mnoha výrobci uváděna jako skvělý zdroj sacharidů, v namleté variantě se však jedná o pravý opak – nutričně zcela prázdnou složku. Přece jen kupujete výrobky určené pro psy a ne pro dobytek.

Nekvalitní psí granule
Pokud si koupíte tyto psí granule, obdržíte spoustu obilovin, konzervačních látek a pouhá 4 % kuřecího masa

Je nutné volit stravu bez obilnin?

Mnoho pejskařů se obává alergií a obloukem se vyhýbá produktů s obilovinami. Obiloviny nejsou pro vaše čtyřnohé mazlíčky vůbec špatnou částí stravy, naopak často pomáhají s peristaltikou střev a se správným trávením, jelikož obsahují tolik důležitou vlákninu. Pokud tak není váš pes na obilniny alergický, těmto krmivům se vyhněte – často totiž mají zbytečně vysokou pořizovací cenu.

Nevíte, zda má váš pes potravinovou alergii nebo intoleranci na určité suroviny? Zkuste sledovat, zda si nadměrně neolizuje tlapky, neškrábe se, nezvrací, nemá průjem nebo má jiné alergické příznaky. V opačném případě navštivte svého veterináře.

Suchá krmiva – granule pro psy

Základní a většinou pejskařů vyhledávanou psí stravou jsou granule pro psy. Na trhu existuje nepřeberné množství značek a druhů produktů vhodných pro různě staré psy, ale i produktů speciálně určených pro konkrétní rasy.

Měli byste vybírat vždy takové produkty, které neobsahují konzervanty a další chemické látky. Vyhnout byste se také měli produktům s přídavky sóji, mleté kukuřice a masové (kostní) moučky.

Granule doporučujeme skladovat v chladu a suchu. Pytel vždy pečlivě zavřete, ideálně jej umístěte do barelu či zásobníku na granule, abyste ho ochránili před hmyzem.

NÁŠ TIP: Většina pejsků si postupně zvykne na dané krmení a další změny nejsou příliš vítány. Pokud měníte používaný produkt za jiný, doporučujeme jej postupně přidávat k doposud používanému krmivu a dávky postupně zvyšovat. Šance, že nebude váš pejsek nové krmivo odmítat tak výrazně klesne.

Výhody granulí
 snadné skladování
 jednoduché dávkování
 široký sortiment pro různé druhy a velikosti psů

Nevýhody granulí
 některé granule nemusí svým aromatem psovi vyhovovat
 psi mají po granulích větší žízeň

Vlhká krmiva – konzervy, kapsičky, paštiky pro psy

Další variantou jsou tzv. vlhká krmiva, kam patří psí konzervy, kapsičky a paštiky. Tyto produkty mají psi radši než granule. Adaptace na tento způsob krmení by tak měla proběhnout takřka bez problému.

Jídlo z konzervy může sloužit jako doplněk ke granulím (můžete je společně smíchat), případně může sloužit jako plnohodnotné krmivo.

Pokud budete obsah kapsičky míchat s granulemi, tak hlídejte podané množství. Při větších dávkách jdou psi primárně po chutnějším krmivu a granule by mohly zůstat v misce bez povšimnutí.

Cena konzervy je přímo úměrná množství použitého masa. Nejkvalitnější produkty nabízí 100 % masový podíl, ty nejlevnější jednotky procent.

Výhody konzerv a kapsiček
 psi konzervy milují
 díky vyššímu podílu vody nemusí psi po jídle tolik pít
 jednoduché dávkování

Nevýhody konzerv a kapsiček
 obtížnější skladování, pokud pes konzervu nesní
 dražší, než granule

BARF – syrová strava pro psy

Syrové maso psi přímo milují, tak proč jim ho nedopřát? Přirozená výživa, tedy BARF, kombinuje krmení psa syrovým masem (hovězím, vepřovým, kuřecím, rybím), vnitřnostmi, zeleninou a bylinkami (petrželí, bazalkou, kopřivami, mátou, meduňkou) a semínky (lněnými, dýňovými, sezamovými, chia).

Tento druh stravy můžete připravovat svému psovi buď sami, případně můžete zakoupit komerční produkty, kterých je na trhu bezpočet.

Výhody BARFování
 u domácí výroby víte přesné složení
 nejpřirozenější strava pro psy
 příznivý vliv na zdraví a celkovou kondici psa
 neobsahuje aromata, ani konzervanty

Nevýhody BARFování
 náročné na přípravu
 finančně nejnáročnější způsob krmení
 nutné hlídat nutriční hodnoty, aby psovi něco nechybělo nebo nepřebývalo

BARF - syrová strava
Pokud nejste limitováni financemi, rozhodně vyzkoušejte syrovou stravu BARF

Co pes nesmí jíst?

Psi by měli být krmeni výhradně psími krmivy, nikdy je nekrmte lidskou potravou, na kterou není trávící trakt psů uzpůsoben.

Psi nesmí žrát tyto potraviny:

  • čokoládu
  • citrusové plody
  • cibuli a česnek
  • mléko a výrobky s laktózou
  • syrové kynuté těsto
  • rozinky
  • kofeinové nápoje
  • tučná jídla
  • sůl a slaná jídla

Více o tom, co pes nesmí žrát najdete v samostatném článku.

Lidské jídlo pro psy

Závěrem o psí výživě

Jako správný pejskař byste měli svého psa neustále sledovat a případné změny v chování: nadměrné olizování, škrábání, zvracení či změny vzhledu: nadměrná ztráta srsti, změna barvy srsti. Pokud tyto příznaky u svého pejska najdete, neprodleně vyhledejte pomoc u veterináře.

Pokud volíte nové, nevyzkoušené krmivo, doporučujeme, abyste na pejskovi příliš nešetřili a vybírali jste pouze kvalitní produkty. Osvědčené produkty pak pejskovi příliš často neměňte.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend