Průjem u psa, jak si s ním poradit?

Pejsek se přehnaně vrtí, je netrpělivý, zkrátka vidíte, že není ve své kůži? Na vině může být blížící se průjem. Víte, jak si s tímto problémem poradit? Všechny potřebné informace vám přinášíme právě v tomto článku.

Průjem u psa a jak na něj
Průjem u psa a jak na něj


Nejčastější příčina: nevhodná strava

Zcela nejčastěji se průjem u štěněte nebo dospělého pejska spustí ve chvíli, kdy pozřel něco, co by v jeho jídelníčku být nemělo. Anebo, v tom horším případě, se takto projevuje vámi nevhodně zvolená strava, kterou pejskovi podáváte pravidelně.

Vždy byste měli myslet na to, že každý hafan by měl mít svoji vyváženou stravu, nekrmte ho zbytky od stolu, lidské jídlo mu příliš neprospěje. Některé pochutiny jsou navíc pro čtyřnohého parťáka dokonce jedovaté, řeč je například o čokoládě, po které má pes průjem velmi často.

Neznamená to ale, že k průjmu nemůže dojít i ve chvíli, pokud pejskovi dáváte jen to, co jíst má. Jestliže toho sní hodně, tak si také zadělává na velké problémy. Přemíra granulí, pamlsků nebo doplňků stravy se ve výsledku projeví úplně stejně jako krmení lidskými pokrmy.

Pes nesmí čokoládu
Nesnědl váš pejsek čokoládu?

Jak průjem zastavit

Naordinujte pejskovi přísnou hladovku a pořiďte mu léčivý přípravek na zastavení průjmu. Dohlížejte na pravidelný pitný režim, aby nedošlo k jeho dehydrataci, všechny příznaky by měly odeznít do 24 hodin. Pokud se tak nestalo, vyhledejte veterináře.

Náhlá změna stravy

Pokud jste pejska dlouhou dobu krmili jedním druhem granulí a nečekaně jste přešli na jiné, nebo na zcela jinou stravu, organismus na to může zareagovat pomocí zvracení, zácpy, nebo právě průjmem.

Přechod na jiný druh stravy nikdy nedělejte unáhleně, ale vždy postupně. Do starého krmiva několik dní přisypávejte krmivo nové, aby si tělo vašeho psa začalo na změnu bez obtíží zvykat.

Alergická reakce

S intolerancí určitých potravin se nesetkáváme pouze u lidí, běžná je i u zvířat. U psů to může být alergie na sóju, vajíčka, obiloviny, ryby, ale samozřejmě i na cokoliv jiného. Téměř vždy je alergie spojená s nějakými kožními problémy, vyrážkou, strupy atd., to vám může pomoci s hledáním příčiny.

V této chvíli je vhodné se obrátit na veterináře, aby vám poradil, čím pejska krmit, aby nedocházelo k podráždění organismu.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek na téma, proč pes žere trávu či výkaly.

Otrava

Tím asi nejhorším, co může zapříčinit průjem, je otrava. Stále se mezi námi objevují jedinci, kteří otráví psí pochutinu, kterou poté venku nastraží, aby ji pejsek snědl.

Mezi další příznaky otravy patří:

  • zvracení
  • nadměrné slinění
  • přílišná apatie
  • malátnost
  • teplota

V případě otravy IHNED vyhledejte pomoc veterináře, protože nikdy není zcela zřejmé, o jak silnou otravu se jedná a tak rozhodně neriskujte domácí léčbou. Pokud se zrovna nacházíte někde, kde není možné sehnat lékařskou pomoc, zkuste vyvolat zvracení (například podáním vody se solí).

Nadměrný stres

Vliv na strukturu stolice můžou mít také psychické problémy, jako je například velká míra stresu. Ten pejskové nejčastěji zažívají během dlouhých cest, pokud jsou odloučeni od páníčka nebo když vycítí, že se něco děje.

Také je ale může postihnout při návštěvě veterináře, při účasti na výstavách a podobně. Na psy má stres stejný dopad jako na jejich lidské páníčky.

Pokud tedy víte, že v nejbližší době na pejska může stres dolehnout, přizpůsobte mu vhodně stravu. Podávejte mu především tu, která má tuhou konzistenci a nezapomínejte kontrolovat pitný režim.

Paraziti

V neposlední řadě mohou být na vině paraziti jako škrkavky, tasemnice a měchovci. Bohatě stačí, aby hafan venku něco olízl a neplecha je rázem na světě. Z toho důvodu je opravdu nutné vašeho čtyřnohého miláčka minimálně každé tři měsíce odčervovat. Odčervovací přípravky doporučujeme střídat, dosáhnete tak daleko větší účinnosti.

V případě podezření na napadení parazity opět doporučujeme návštěvu veterináře, který vám poradí s odčervovacím plánem vašeho mazlíčka.

Příčin, kvůli kterým vašeho pejska může postihnout průjem, je, jak můžete vidět, opravdu mnoho. Nic nepokazíte tím, pokud navštívíte veterináře, ať už stolici narušilo cokoliv. Důležité je hlavně nic nepodcenit.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend