Výmarský ohař krátkosrstý

Psí plemeno Výmarský ohař krátkosrstý Výmarský ohař krátkosrstý je velké psí plemeno pocházející z Německa, měřící 59 – 67 centimetrů a vážící 25 – 40 kilogramů.

Informace o plemeni

Původ plemene Německo
Další názvy plemene Short-haired Weimaraner
Velikost velká plemena
Výška 59 – 67 cm
Váha, hmotnost 25 – 40 kg
Věk, délka života 11 – 14 let
Zbarvení, barvy šedá, stříbrná, stříbrnošedá
Skupina FCI FCI VII: Ohaři
Sekce FCI FCI Kontinentální ohaři typu brague (krátkosrstí)
Typ srti krátkosrstá
Vztah k dětem snáší je dobře
Vztah k ostatním zvířatům a psům neutrální

Povaha

Výmarský ohař krátkosrstý je tvrdohlavý, rezervovaný, energický, inteligentní, stálý, ostražitý, silný a rychlý pes.

S dětmi a ostatními psy vychází dobře.

Výmarský ohař krátkosrstý štěňata

Štěně krátkosrstého Výmarského ohaře s PP pořídíte za částku od 12.000 do 15.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte výmarského ohaře bez PP činí zhruba 8.000 Kč. Křížence seženete za 3 – 4.000 Kč, nekteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Výmarští ohaři jsou obecně dobří jedlíci (ve skutečnosti sní svou večeři a nejraději by snědli i svou misku). Majitelé by své psy krmit kvalitním krmivem se středně vysokým obsahem bílkovin. Pokud krmíte granulemi, je vhodné do nich přidávat trochu vody.

Pokud je suché krmivo obohaceno o konzervy nebo zbytky ze stolu, dávejte pozor, abyste toho nepřidávali příliš mnoho. Bohaté krmivo může narušit jejich trávení.

Péče o srst

Výmarský ohař krátkosrstý má krátkou srst, která by se měla kartáčovat, aby se odstranily odumřelé chlupy.

Drápky by měly být pravidelně zastřihovány.

Nezapomínejte také na pravidelné čištění uší, které bývají náchylné na infekce.

Výcvik

Výmarští ohaři jsou chytří psi, což bývá při výcviku výhoda i nevýhoda zároveň. Psi se rychle učí, je proto nutné být ve výcviku důslední, protože jinak se psi naučí i špatným návykům.

Je důležitá raná socializace a výcvik již od štěněte. Jen tak zajistíte, aby vám z výmarského ohaře vyrostl dobře vychovaný psí společník.

Zdraví, nemoci

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Jelikož se jedná o velmi aktivní plemeno, výmarští ohaři občas trpí na náhodná pořezání, škrábance a výrony. Rádi žvýkají, což vede častějším poraněním úst a dásní.

Dávejte pozor, aby váš pes nepozřel věci, které by do psího krku neměly jít. Nejzávažnějším zdravotním problémem tohoto plemene je torze žaludku. Jedná se o život ohrožující stav, kdy dojde k přetížení a zkroucení žaludku.

Stručná historie

Plemeno výmarského ohaře bylo vyvinuto na počátku 19. století. Klíčovou postavou rané historie výmarského ohaře byl německý velkovévoda Karel August, který měl sídlo ve Výmaru. Vévoda měl sen: vyvinout dokonalého loveckého psa. V honbě za touto ambicí údajně křížil Bloodhoundy s dalšími německými a francouzskými loveckými psy.

Vévoda s dalšími šlechtici nejdříve využívali tyto jedinečně vypadající psy jako lovce velkých šelem, kteří pronásledovali medvědy, pumy a vlky. Když se populace těchto predátorů v Evropě snížila, našel výmarský ohař nové uplatnění jako univerzální lovec, který loví a aportuje široké spektrum lovné zvěře.

Výmarský ohař byl mezi německou aristokracií dlouhá léta střežen. Do Ameriky se tak toto plemeno dostalo až koncem 20. let 20. století. V 50. letech 20. století se toto plemeno stalo v USA populárním, a to jako domácí a lovecký pes.

Jeho majiteli se staly celebrity jako prezident Eisenhower a filmová hvězda Grace Kelly. Dalšího rozmachu plemene se dostalo díky fotografovi a umělci Williamu Wegmanovi, který svými portréty proslavil ohaře po celém světě.

Chovatelské stanice (CHS) – Výmarský ohař krátkosrstý

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Výmarský ohař krátkosrstý? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend