Kanárská doga

Psí plemeno Kanárská doga Kanárská doga je velké psí plemeno pocházející ze Španělska, měřící 56 – 65 cm a vážící 38 – 59 kg.

Jedná se o silného, dominantního, ale také hravého psa.

Informace o plemeni

Původ plemene Španělsko
Další názvy plemene Dogo canario, Perro de Presa Canario, Canary Mastiff, Canarian catch dog
Velikost velká plemena
Výška 56 – 65 cm
Váha, hmotnost 38 – 59 kg
Věk, délka života 9 – 11 let
Zbarvení, barvy černá, žíhaná, světle žlutohnědá, červenoplavá, stříbrná světle žlutohnědá, červené žíhaná
Skupina FCI FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI FCI Molossoidní plemena
Typ srti krátkosrstá
Vztah k dětem vychází s nimi dobře
Vztah k ostatním zvířatům a psům bezproblémový

Povaha

Kanárská doga je nedůvěřivý, tvrdohlavý, dominantní, klidný, hravý pes se silnou vůlí. Má výborné hlídací vlohy.

Ostatní zvířata většinou snáší dobře, je však nutná brzká socializace.

S dětmi vychází dobře, nemá však příliš v lásce některé dětské chování, je proto nutné usměrňovat jak dětské, tak i psí chování.

Kanárská doga štěňata

Štěně Kanárské dogy s PP pořídíte za částku od 15.000 do 40.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Kanárské dogy bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 7.000 Kč.

Křížence seženete za 2 – 5.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Dogy dobře snáší kvalitní krmivo pro psy, ať už komerčně vyráběné nebo to připravené doma. Strava by měla odpovídat věku psa (štěně, dospělý, senior). Někteří psi mají sklon k nadváze, proto sledujte stav svého psa a zejména jeho hmotnost. Čistá a čerstvá voda by měla být vždy k dispozici.

Péče o srst

Kanárská doga má krátkou srst, která nevyžaduje zvláštní pozornost. V období línání je vhodné psa několikrát týdně vyčesat. S chlupy mohou pomoci také občasné koupele, se kterými to však příliš nepřehánějte, aby srst nepřišla o přirozenou mastnotu.

Tito psi disponují silnými a rychle rostoucími drápy, které je nutné pravidelně zastřihávat nebo brousit bruskou. Je rovněž nutné pravidelně kontrolovat a čistit uši, aby nedocházelo k infekcím.

Výcvik

Kanárská doga nepotřebuje mnoho pohybu. Pokud však nemá volný přístup na zahradu, je nutné ji několikrát denně vyvenčit, aby nezačala lenivět a nezačala tloustnout.

Zdraví, nemoci

Dogy trpí problémy s obezitou, proto je nutné neustále hlídat váhu vašeho mazlíčka. Pro svoji velikost také trpí problémy s klouby. Není proto vhodné s nimi absolvovat dlouhé výběhy nebo psí agility.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

První zmínky o tomto plemeni pocházejí z 15. a 16. století. Tito psi byli vyšlechtěni pro hlídání farem, práci s dobytkem, hubení divokých a toulavých psů.

Šlechtění probíhalo křížením Dobytkářského psa, Iberského psa (Perro de Ganado Majorero), dalších hispánských plemen a Bardino Majorero – psa pocházejícího z ostrova Fuerteventura.

Toto plemeno bylo pro svou vysokou fyzickou odolnost, silný skus a schopnost bojovat, používáno pro psí zápasy. Ve 40. letech 20. století došlo k zákazu psích zápasů na španělských ostrovech a i kvůli přílivu nových plemen – neměckého ovčáka, dobrmana a německé dogy, začalo toto plemeno postupně vymírat.

Obnova téměř vyhynulého plemene Presa Canario začala počátkem 70. let 20. století, kdy renomovaní chovatelé vyšlechtili silné, mohutné a energické psy, kteří měli dobré hlídací instinkty, silný temperament, byli klidní, ale sebevědomí a vyznačovali se neobyčejnou teritoriálností. Pokud tento dostane úkol hlídat své území, snese i velmi tvrdé zacházení, aniž by se vzdal svého úkolu.

Chovatelské stanice (CHS) – Kanárská doga

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Kanárské dogy? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend