Hárání feny

Hárání je lidový název pro říji feny, neboli jediné období, kdy je schopna zabřeznout. Objevuje se v období puberty, jinak řečeno ve chvíli, kdy zvíře dosáhne pohlavní dospělosti.

Fena v této době produkuje zralá a oplození schopná vajíčka.

Hárací cyklus feny
Hárací cyklus u fen se rozděluje na čtyři cykly


Jak často fena hárá?

Pes je diestrické zvíře, což znamená, že u něj probíhá říje dvakrát do roka. Obvykle se opakuje v intervalu 6 – 7 měsíců, rozpětí však může být různé.

Malá plemena (čivava, krysařík, grifonek) mohou říjit i 3 – 4x do roka, přešlechtěná (anglický buldok, francouzský buldoček, mops) a obří plemena (anglický mastif, irský vlkodav, novofundlandský pes) naopak hárají pouze jednou ročně. Při postupném stárnutí feny se interval obvykle prodlužuje.

Kdy se objeví první hárání feny?

Nástup první říje se u mladých fen také různí. Nejdříve jí dosáhnou malá a střední plemena, a to ve stáří 7 – 10 měsíců. Není výjimkou, když se první hárání u velkých plemen objeví až okolo 18. měsíce věku.

Tyto projevy pohlavní aktivity je však potřeba hlídat. Pokud se říje neprojeví do věku dvou let, jde o patologický stav a zdraví feny je ohroženo. Takovou situaci je vhodné konzultovat s vašim veterinárním lékařem.

Známe 4 cykly, které se periodicky opakují:

  • Proestrus: krvácení a zduření vulvy, fena je atraktivní pro psy, ale není svolná k páření, období trvá 4-20 dní
  • Estrus: zesvětlení výtoku, fena je svolná k páření, období trvá 5-13 dní
  • Metestrus / diestrus: fena je pro psy neatraktivní, není svolná k páření, ke konci období se může objevit falešná březost, období trvá 58 – 63 dní u těhotných, 60-90 dní u těhotných fen.
  • Anestrus: fena se připravuje na další menstruační cyklus. Období trvá 60-90 dní.

Jaká je délka hárání?

Délka trvání hárání je opět individuální, v průměru však trvá 2 – 3 týdny. Tento časový úsek má dvě fáze. V prvních zhruba 9 dnech má fena projevy zřetelnější. Výrazně jí zduří vulva (vchod – vstup do pochvy), často zrudne a okolo 3. dne se objeví krvavý výtok.

Fena se v tomto období intenzivně olizuje, proto si výtoku často ani nemusíte všimnout. Pro ostatní psy už je v tomto období přitažlivá, není však ještě svolná k páření.

Druhá fáze hárání začíná zhruba 10. den. Krvavý výtok se zesvětluje na světle růžový až nažloutlý, konzistence se mění z hlenovité na vodnatou. V tomto období už je fena k páření svolná.

Projevy jsou u některých psů velmi výrazné, u některých méně. Ještě nedávno po světě kolovala rozšířená „diagnostická metoda“, kdy stačilo fenu poškrábat u kořene ocasu, a pokud si přidřepla a stočila ocas stranou, znamenalo to ochotu k páření čili říji.

Nedá se na ni však spoléhat, neboť mnoho psů drbání na tomto místě přímo miluje a s radostí se takto nakrčí kdykoliv během roku, takže i mimo svůj pohlavní cyklus. Objevují se dokonce tzv. „tiché říje“, kdy zvíře neprojevuje vůbec žádné příznaky nebo jsou tak nepatrné, že si jich ani nevšimnete.

Pouhé pozorování zvířete tak nemusí být vždy zrovna spolehlivou metodou pro stanovení vhodné doby k nakrytí. Pokud chcete mít jistotu, váš veterinární lékař vám stanoví datum ovulace feny pomocí odběru krve s diagnostikou hormonu progesteronu.

Pokud vás zvíře v tomto období neposlouchá, není to žádná výjimka. Kvůli změněné hladiny hormonů se může dočasně zdát, že se feně změnily i priority. Už jimi nejste vy, ale sousedův pes, který po ní denně poštěkává. Mnoho zvířat tak v tomto období utíká, mohou být přítulnější, nebo naopak agresivnější.

Proč volit kastraci?

Prevencí k těmto změnám chování i možným budoucím zdravotním potížím může být kastrace. Jde o velmi doporučovaný zákrok, pokud nemáte v plánu fenu nakrýt. U fen, u kterých neproběhla žádná říje (děloha nebyla pod vlivem estrogenů), je postačující odstranění vaječníků – ovariektomie.

U samic, u kterých proběhlo více pohlavních cyklů, je nutné odstranění vaječníků i s dělohou – ovariohysterektomie. Kastrace před první říjí minimalizuje do budoucna výskyt nádorů (mléčné žlázy i pohlavního aparátu) na 10 %, po první říjí na 30 % a po druhé na 50 %. Později už kastrace žádný preventivní vliv na výskyt onkologie mléčné žlázy ve stáří nemá.

Po kastraci se může objevit sklon k rychlému tloustnutí zvířete, 5-10 % fen také mívá problém s inkontinencí. Hormon progesteron, který se stará také o udržení moči, je totiž produkován žlutým tělískem na vaječnících. Po odebrání vaječníků kastrací tak nastanou i hormonální změny, které mohou mít za důsledek právě únik moči.

Pro zvládnutí říje fenky se prodávají „hárací kalhotky“ nebo různé zklidňující přípravky.

Hárání je běžnou součástí psího života, je proto důležité být s tímto stavem správně seznámen, ať můžete být svému mazlíčkovi co nejvíce nápomocni.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend