Kastrace feny

Kastrace je jedním z nejčastěji prováděných zákroků u veterináře a není tomu divu. Můžete díky ní výrazně prodloužit život vašeho psího společníka.
Kastrace je trvalé nebo dočasné přerušení činnosti pohlavních žláz.

Provádí se buď operací a odebráním reprodukčních orgánů, nebo hormonálně. Mnohem častější je první varianta, která trvale ukončí opakování pohlavních cyklů. Běžně feny hárají dvakrát do roka zhruba 21 dní (v závislosti na plemeni) a pro nekastrované psy jsou v tomto období velmi přitažlivé. Vykastrovaná fenka nehárá vůbec.

Kastrace feny
Kastrace feny může mít pro vaši fenku pozitivní vliv


Operace

U fen, které ještě neháraly, tedy děloha nebyla pod vlivem hormonu estrogenu, stačí ovariektomie. To znamená, že se při operaci odstraní pouze vaječníky s vejcovody. Při ovariohysterektomii lékař feně odebere kromě vaječníků i dělohu. Je vhodná pro ty, které už rodily, nebo u kterých alespoň proběhlo více pohlavních cyklů (už háraly). Tato metoda je také nejvhodnější kvůli tomu, že slouží jako prevence budoucích onkologických problémů.

Hormonální kastrace

Hormonální kastrace je dočasná, jedná se tedy o obdobu antikoncepce. Je založena na aplikaci pomalu působícího hormonu progesteronu, který v těle vytvoří stejnou hladinu, jako kdyby byla fena březí, a tak brání ovulaci a nedovolí feně znovu zabřeznout.

Přípravek se aplikuje podle hmotnosti zvířete každých 4 – 6 měsíců a po vysazení se cyklus do 6 měsíců obnoví. Dlouhodobá aplikace nebo užívání v nevhodnou dobu může mít pro zvíře vážné následky, jako je poškození slinivky, vyvolání cukrovky u starších fen nebo hnisavý zánět dělohy (pyometra). Proto raději vše konzultujte se svým veterinárním lékařem.

Proč provádět kastraci?

Důvodů pro kastraci je hned několik. Jeden z nejdůležitějších je prevence zdravotních obtíží. Podle statistik se až u 60 % fen po 3. roce života vyskytují nádory dělohy a vaječníků nebo ovariální cysty (cysty na vaječnících). Ty vyvolávají onemocnění zvané hyperestrogenismus, který má za následek vypadávající srst na bocích a hýždích zvířete vlivem hormonální dysbalance.

Největším strašákem je v tomto ohledu pyometra, neboli hnisavý zánět dělohy. Jde o akutní onemocnění, při kterém se děloha naplní hnisem a fena do dvou dní umírá. Zákrokem se výrazně sníží riziko cukrovky u starších jedinců, předejdete falešným březostem a také nádorům mléčné žlázy. Kastrace před první říjí minimalizuje výskyt nádorů na 10, po první říji na 30 a po druhé na 50 %, ale po 3. říji už žádný preventivní vliv na nádory mléčné žlázy nemá.

Další výhodou je změna temperamentu. Ta je individuální, u některých fen se projeví více, u některých méně. Obvykle jsou však po kastraci klidnější, méně se toulají a často působí lenivěji. Bývá s nimi lepší manipulace a klidnější soužití s ostatními zvířaty. Může se stát, že budou lépe snášet ostatní feny, ale samce budou naopak odhánět, protože už nebudou jevit zájem o bližší kontakt. V neposlední řadě kastrací samozřejmě zastavíte pohlavní činnost, takže se nemusíte bát nechtěných přírůstků do rodiny.

Kdy je možné kastraci provést?

Kastrace feny je možná od 3. – 4. měsíce stáří, ideálně před 6. – 7. měsícem věku (lehce se liší dle plemene). Názory na ideální dobu zákroku se různí, odborníci se však shodují, že nejlepší možnost je před prvním, nebo mezi prvním a druhým háráním. V tuto dobu z kastrace vytěžíte maximum výhod, hlavně po stránce prevence budoucích komplikací.

Pokud už fenka hárala, doporučuje se zákrok nejdříve měsíc a půl poté, aby se organismus dostal zpět do původního stavu. Lze kastrovat i březí fenu po nechtěném nakrytí, to jsou však výjimečné případy, které je nejlepší zkonzultovat s veterinářem.

Horní věková hranice není určena, v rozhodnutí by měl být klíčový stav zvířete. Anestezie sebou vždy nese možná rizika, která závisí na celkovém zdravotním stavu. Nekastrují se proto nemocná, zesláblá, vyhublá nebo stará zvířata, ale pouze zdravé feny, které mají dostatečně silný organismus.

Pár dní před kastrací se provádí preventivní předoperační vyšetření.

Samotný zákrok je rychlý, pokud nejsou komplikace, obvykle zvíře přivedete na kliniku dopoledne, a ještě tentýž si jej vyzvedáváte. Kvůli anestezii by je doporučeno 12 – 16 h před uspáním zcela vyřadit jídlo a hodinu před operací také vodu.

Ihned po probrání z narkózy může být fena zmatená a bez chuti k jídlu, raději tak její apetit hlídejte a případně ji dokrmujte. Do 24 h po zákroku by se měla vzpamatovat a začít sama žrát. Dalších několik dní potřebuje klidový režim bez běhání a skákání, je vhodné ji nepouštět na procházkách z vodítka.

Obvykle dostanete od veterináře na doma antibiotika, léky proti bolesti, protizánětlivé léky a límec, aby si ránu na břiše nelízala. Za 7 – 10 dní je potřeba přijít na vytáhnutí stehů.

Po kastraci mají feny často sklony k obezitě, zvažte tedy krmení dietními granulemi. Může se také změnit kvalita srsti a ve výjimečných případech se objevují případy inkontinence, která je však dobře řešitelná podáváním hormonálních tabletek.

Cena kastrace

Cena se odvíjí od váhy a velikosti feny, množství podaných léků, spotřebovaného lékařského materiálu a samozřejmě od konkrétního veterináře. Zpravidla se však pohybuje od 2.000 do 9.000 Kč.

Váš veterinární lékař vás seznámí se všemi možnými riziky kastrace, určí vhodnou metodu a pomůže vám určit i nejvhodnější dobu pro její vykonání. Nebojte se tak ptát na vše, čím si nejste jisti. Zákrok není složitý ani neobvyklý a nese s sebou spoustu výhod pro každou fenku, která není chovná.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend