Anglický buldok

Psí plemeno Anglický buldok Anglický buldok je střední psí plemeno pocházející z Velké Británie, měřící 31 – 36 cm a vážící 23 – 25 kg.

Jedná se o mírumilovného psa a věrného společníka.

Informace o plemeni

Původ plemene Velká Británie
Další názvy plemene English Bulldog
Velikost střední plemena
Výška 31 – 36 cm
Váha, hmotnost 23 – 25 kg
Věk, délka života 8 – 10 let
Zbarvení, barvy bílá, světle žlutohnědá, piebald, žíhaná a bílá, červená a bílá, plavá a bílá, red brindle, červená
Skupina FCI FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI FCI Molossoidní plemena
Typ srti krátkosrstá
Vztah k dětem vychází s nimi dobře
Vztah k ostatním zvířatům a psům velmi dobrý

Povaha

Anglický buldok je poslušný, svéhlavý, přátelský, trpělivý, klidný, mírný a společenský pes.

Buldoci jsou poměrně společenští psi, kteří velmi dobře vycházejí také s dětmi a dalšími domácími zvířaty. Buldoci jsou poměrně usedlá zvířata, která ráda spí.

I když se nejedná o dobrého hlídače, přesto má tendenci být extrémně ochranářský.

Anglický buldok štěňata

Štěně anglického buldoka s PP pořídíte za částku od 20.000 do 25.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte buldoka bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 7.500 – 17.000 Kč.

Křížence seženete za 2 – 5.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Buldoka je nutné krmit kvalitním krmivem pro psy, ať už komerčně vyráběným nebo připraveným doma. Strava by měla odpovídat věku psa (štěně, dospělý pes nebo senior).

Toto plemeno má větší sklony k nadváze, proto jeho váhu neustále sledujte a v případě potřeby omezte množství podávaných kalorií. Pokud máte jakékoli obavy ohledně hmotnosti nebo stravy svého psa, poraďte se s veterinářem.

Pes musí mít neustálý přístup k čisté a čerstvé vodě.

Péče o srst

Anglický buldok má krátkou srst, která nepotřebuje extra péči. Pouze v období línání je třeba psa kartáčovat gumovou rukavicí, abyste neměli jeho chlupy po celé domácnosti.

Záhyby kůže je nutné neustále čistit a udržovat suché.

Anglický buldok

Výcvik

Buldoci jsou poměrně neaktivní plemeno, které potřebuje pouze krátké každodenní procházky. Stejně jako u všech plemen, je i u buldoků důležitá včasná socializace.

Důrazně se doporučují návštěvy kurzů výcviku štěňat, díky nimž se majitel naučí, jak omezit nežádoucí psí chování.

Buldoci rádi žvýkají – většina z nich si bude celý život užívat žvýkací hračky. Rádi si také hrají při přetahování lanem. Je ale důležité v mládí psa naučit na povel pustit to, co má v tlamě.

Štěně anglický buldok
Štěňata anglických buldoků se řadí mezi ty nejroztomilejší

Zdraví, nemoci

Buldoci trpí na přehřátí, proto jim vůbec nesvědčí pohyb na slunci a na rozpálených městských chodnících a ulicích. Letní procházky je proto doporučeno absolvovat co nejdříve ráno a také navečer, kdy už není venku takové horko.

Psa nikdy nenechávejte osamoceného v rozpáleném autě, a to ani za mírného počasí.

Stejně jako u jiných vrásčitých plemen bude třeba buldokovi několikrát týdně čistit vrásky a záhyby na obličeji, aby mu v nich nezačala bujet plíseň a infekce.

K čištění vrásek je doporučeno používat vatové tampony.

Uši a oblast pod ocasem je třeba udržovat v čistotě a přibližně každé dva týdny psovi zastřihnout či obrousit drápy.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Jak již samotný název napovídá, toto plemeno bylo původně vyšlechtěno v Anglii pro býčí a psí zápasy, a to ve 13. století za vlády krále Jana. Psi byli využívání pro sport zvaný bull-baiting, kdy byl býk přivázán ke kůlu a bojoval se smečkou psů.

Předchůdci dnešního plemene měli velké čelisti, byli neuvěřitelně stateční a odolní vůči bolesti.

V roce 1835 došlo v Anglii k zákazu krvavých sportů zvířat, proto se souboje buldoků přesunuly do podzemí, kde bylo pro tyto ilegální souboje potřeba vyšlechtit psy, kteří museli být rychlejší a živější.

Majitelé proto křížili buldoky s různými druhy teriérů, čímž začaly vznikat první plemena bulteriérů, stafordšírských bulteriérů a dalších dodnes oblíbených bojových plemen.

Anglickým buldokům tak hrozilo vyhynutí, proto je začali milovníci tohoto plemene křížit zpět, ve snaze přeměnit rváče na psí společníky. Vzniklo tak plemeno milého a mírného domácího mazlíčka, který má rád zejména děti. V roce 1886 bylo plemeno oficiálně bylo uznáno asociací AKC.

Chovatelské stanice (CHS) – Anglický buldok

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Anglický buldok? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend