Severská plemena psů

Severská plemena psů jsou oblíbena díky svému netradičnímu vzhledu. Jedná se o krásně huňaté a energické chlupáče. Mnozí jsou navíc fascinováni krásně modrýma očima u huskyů.

A které dítě by nechtělo psa, který jej bude s velkou radostí tahat na saních?

Severská plemena psů
Aljašský malamut je pravým severským psem


Je saňový pes pro každého?

Jak asi správně tušíte, není. Jedná se o velmi energické psy, kteří potřebují dostatek pohybu a pozornosti. Jen tak se z nich stanou skvělí parťáci.

V případě nedostatku pohybu a zájmu od páníčka se mohou stát destruktivními a nezvladatelnými, takže často končí v psích útulcích.

Specifika severských plemen psů

Psi vyšlechtění v severním podnebí mají typický vzhled. Jejich srst je dvojitá, přičemž měkká a huňatá spodní podsada je chráněna delší a tužší ochrannou srstí.

Měkká srst pomáhá udržovat tělesné teplo, ochranná srst brání úniku tepla a pronikání vody ke kůži.

Tito psi mají krásné ocasy, které jsou často stočeny přes hřbet. Když se pes stočí ke spánku, tento ocas jim slouží k ochraně čenichu před chladem.

Severská plemena bývají často označována jako špicové, mají hustě osrstěné vzpřímené uši, špičatou tlamu a výrazný obličej, který je doplněn „úsměvem“.

Mezi nejznámější severské psy patří husky a malamut. Sibiřský husky bývá často zaměňován s aljašským malamutem. Malamut je ale mnohem větší a silnější pes, který byl vyšlechtěn pro těžkou tažnou práci, nikoli pro rychlost.

Severská psí plemena

 • americký eskymácký pes
 • akita inu
 • aljašský malamut
 • činok (Chinook)
 • finský špic
 • grónský pes
 • norský losí pes šedý (Norský elkhound)
 • samojed
 • sibiřský husky (aljašský husky, McKenzie river husky)
 • švédský losí pes (Jämthund)
 • vlčí špic (Keeshond)

Kde chovat tyto psy?

Velká plemena psů jako jsou husky a malamut potřebují oplocenou zahradu. Huskyové jsou totiž velmi dobří v útěku přes plot, ten by tak měl být dostatečně vysoký, jelikož jej psi dokáží pohodlně přeskočit. Nemají problém plot ani podhrabat, proto by měl být plot umístěn v betonových základech.

Obě tato plemena není vhodné nechávat na zahradě příliš dlouho bez dozoru, protože se jedná o inteligentní psi, kteří si časem najdou místo pro útěk.

Vhodné není ani uvazování těchto psů vodítkem či provazem, jelikož z něj snadno uniknou.

Husky v bytě
Severští psi potřebují pohyb, do bytu si jej proto raději nepořizujte

Severská plemena nejsou vhodná do bytu. Pokud si je i tak pořídíte, počítejte s každodenním dostatečným pohybem v venku. Počítejte tedy s ranním během, procházkou kolem oběda a večerním výcvikem. Pár kratších procházek jim stačit rozhodně nebude.

Pokud chcete mít psa v bytě, přečtěte si náš článek o psech vhodných do bytu.

Psa můžete vzít také běhat nebo na kolo. Pozor si však dejte na horka v letních měsících – pohyb pak směřujte spíše na ranní či večerní časy. Jsou skvělí i na horské túry a další outdoorové aktivity.

Procházka se severský psem
Zapojte svého psa do svých volnočasových aktivit

Péče o srst

Severská plemena psů nejsou vhodná pro pejskaře, kteří nemají rádi psí chlupy. U těchto plemen je totiž budete mít po celém bytě, na oblečení, v autě, ale i všude jinde.

Psi dvakrát ročně línají, proto se připravte na velké chomáče chlupů. Psi vyměňují jak jemnou podsadu, tak i hrubou vnější srst.

Chlupů se můžete zbavovat denním kartáčováním v období línání, jinak jej stačí kartáčovat jednou týdně.

Koupání psů je doporučeno dvakrát ročně. Častější mytí není doporučováno, jelikož zbaví srst tolik potřebného oleje.

5/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend