Porod feny

Narození štěňátek je pro mnohé majitele psů kouzelný, ale zároveň velmi stresující moment.

Přečtěte si náš článek, který vám poradí, jak pomoci fence při porodu nového vrhu.

Porod feny
Pokud nenastanou komplikace, fena zvládne porod sama


Březost feny a délka trvání

Délka gravidity je závislá na velikosti plemene, uvádí se průměrně 63 dní (58-70). Od 23. dne lze vidět na ultrazvuku u veterináře plody v děloze a od 45. dne je lze i spočítat z rentgenového snímku.

Je dobré domluvit se s veterinářem ohledně případné spolupráce na termín porodu feny – abyste za ním mohli v případě nouze přijet, zavolat mu, nebo aby mohl přispěchat na pomoc. Ta je potřeba zhruba ve 20 % případů, vždy bychom však měli být feně na blízku, zejména prvorodičkám, které jsou ve stresu nejvíce. Základní pomoc zvládnete i vy, při větším počtu štěňat se hodí co nejvíce rukou (rodina). Genetické predispozice pro komplikovanější porod mají přešlechtěná plemena s velkou hlavou, jako jsou čivavy nebo buldoci.

Je důležité sledovat termín porodu. Pokud by se štěňata narodila před 58. dnem gravidity, jde o nedonošený a neživota schopný plod. Naopak opožděný termín porodu je indikací k císařskému řezu, aby nebylo ohroženo zdraví matky.

Období před porodem

Minimálně 14 dní před porodem bychom měli fenu navykat na porodní box. Ten je plný měkkého a savého materiálu a je dostatečně prostorný pro matku i celý vrh. Důležité jsou také přiměřeně vysoké okraje, aby mláďata nemohla vypadnout a vylézt, ale zároveň, aby mohla matka odcházet.

Posledních pár dní před porodem dochází k otoku a zvětšování rodidel, k uvolnění pánevních a břišních svalů a k drobnému hlenovitému výtoku.

24 h před lze zaznamenat prudký pokles tělesné teploty matky. Normální teplota feny (měřená rektálním teploměrem) je 38,5 °C, 24 h před porodem spadne až na 37 °C. V této fázi zpravidla nežerou, ale více pijí a močí.

3-12 h před porodem se zvyšuje dechová frekvence, citlivější prvorodičky mohou být nervózní a mít změněné chování. U některých může docházet k samovolným únikům mateřského mléka ze struků.

Čerstvě narozená štěňat
Čerstvě narozená štěňata jsou hluchá a slepá

Fáze porodu

Porod samotný probíhá většinou v noci a má tři fáze – otevírací, vypuzovací a poporodní. Hlavička mláďat v děloze není osifikovaná (zkostnatělá), a tak se přizpůsobí porodním cestám, což celý proces usnadňuje. U prvorodiček může trvat déle, celkově by však neměl přesáhnout 24 h. Připravte si papír na poznámky, suché ubrousky nebo osušky, provázek a nůžky.

Otevírací fáze trvá zhruba 3-10 h před porodem prvního plodu. Postupně se otevírají porodní cesty a děložní krček a nastupují pravidelné děložní kontrakce, které pro nás nemusí být viditelné. Fena hrabe v porodním boxu a může se i pokusit o jeho přesunutí na místo, kde se bude cítit bezpečně. Můžeme pozorovat bezbarvý výtok, který signalizuje protržení plodových obalů a výtok plodových vod. Při zdravém průběhu se do dvou hodin od výtoku objeví první mládě.

Jako druhé, vypuzovací stádium, označujeme samotný porod štěňat. Bývá různě dlouhé podle počtu plodů (2-12 h). Kontrakce dosahují největší intenzity, zvyšuje se jejich frekvence a už jsou pro nás viditelné.

Podívejte se na video s fázemi porodu psa:

Rodí se v plodových obalech, které matka rozkousne společně s překousnutím pupeční šňůry. Pokud si sama neporadí, musíte jí pomoci. Plodové obaly opatrně protrhnete, vytáhnete štěně a čistým malíčkem mu vyčistíte dutinu ústní od zbytků plodových vod, aby se mohlo nadechnout. Suchou osuškou nebo ubrousky štěně třete pro ti srsti – tím ho usušíte, zahřejete a stimulujete dýchání. Zpravidla začnou kňučet, to znamená, že jsou v pořádku a můžete pomoci dalšímu. Musíte také přerušit pupeční provazec. Ideální je jej podvázat tenkým provázkem na dvou místech, zhruba 2,5 – 3 cm od bříška mláděte, a přestřihnout mezi uzly. Přerušením provazce blíže k pupku mláděte riskujete krvácení. Po tomto ošetření mládě položte ke strukům matky, aby mohlo začít sát mléko.

Intervaly mezi porodem jednotlivých štěňat se postupně prodlužují, nesmí však být delší, než 2 h. Proto si je raději zaznamenávejte na připravený papír.

Pokud je plod na půl cesty ze stydké štěrbiny, a zdá se nám, že „uvízl“, můžeme matce pomoci velmi jemným tahem současně s kontrakcemi, mírně plodem otáčet, případně fenu postavit.

Během poporodního stádia odchází placenty. Tato fáze splývá s vypuzovací, jejich rozlišení není důležité. Placenta odchází buď po každém plodu, nepravidelně mezi porodem několika plodů nebo až na konci porodu. Je dobré placenty počítat a psát si je, fena by měla vyloučit stejný počet placent, jako štěňat. Pokud zůstanou v děloze, mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, až celkovou sepsi organismu končící smrtí. Feně zabraňte v požírání placent, předejdete tak trávicím potížím (průjem, zvracení).

Porod končí vypuzením posledního mláděte i s lůžkem. Štěňata se rodí osrstěná, bez zubů, oční víčka i zvukovody jsou zavřené, první dny neudrží termoregulaci – musíte je držet v teple a mimo průvan. Matka by o ně měla jevit zájem, olizovat je a nechávat je napít. Pokud je mláďat více než struků, střídavě je přikládejte k matce nebo dokrmujte.

Po každém porodu by měl fenu i celý vrh zkontrolovat veterinář.

Kdy volat veterináře?

  • do 4 – 5 h po odtoku plodových vod se neobjevilo první mládě,
  • interval mezi porodem jednotlivých mláďat je delší než 2 h,
  • nejste si jistí, zda odešly všechny placenty nebo víte, že ve feně nějaká zůstala,
  • fena má více jak 30 minut silné porodní bolesti i snahu tlačit, ale štěně nepřichází,
  • víte, že nějaké štěně ještě chybí, ale více jak 6 h se žádné neobjevilo a vymizely kontrakce,
  • vidíte výtok zelených plodových vod, velké množství krve nebo hnis, a to bez vypuzení plodu,
  • celý proces porodu trvá déle než 24 h.
Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend