Kai ken

Psí plemeno Kai kenKai Ken, známý také jako Tora Inu, je japonské lovecké plemeno psa měřící 43 – 56 cm a vážící 14 – 18 kg.

Plemeno má bohatou historii spojenou s honem na divokou zvěř v horských a lesnatých oblastech japonského ostrova Honshu. Toto plemeno je známé svou jedinečnou srstí s červenočervenou barvou a černými pruhy, což mu vyneslo přezdívku „tygří pes“.

Informace o plemeni

Původ plemene Japonsko
Další názvy plemene Tora Inu, tygří pes
Velikost velká plemena
Výška 43 – 56 cm
Váha, hmotnost 14 – 18 kg
Věk, délka života 14 – 16 let
Zbarvení, barvy černě žíhaná, red brindle, šedá kropenatá
Skupina FCI FCI V: Špicové a plemena primitivní
Sekce FCI FCI Asijští špicové a příbuzná plemena
Typ srsti krátkosrstá
Vztah k dětem děti snáší dobře
Vztah k ostatním zvířatům a psům neutrální

Povaha

Kai Ken je statečný, oddaný a inteligentní pes. Má silný lovecký instinkt a dokáže pracovat v náročném terénu. Je loajální své rodině a dobře se snáší s dětmi. S ostatními psy může být rezervovaný, ale s vhodnou sociabilizací se může dobře vycházet s ostatními psy. Je to aktivní plemeno, které potřebuje dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace.

Psí plemeno Kai Ken
Wikimedia Commons; autor: Plopperdeplop1
Štěňata Kai Ken
Štěňata Kai Ken, Zdroj: Doglime

Kai ken štěňata

Štěňata plemene Kai Ken jsou malá až střední velikosti. Jsou plná energie a mají silný lovecký instinkt. Proto potřebují hodně fyzické aktivity a mentální stimulace. Důležité je sociabilizovat je od raného věku a začít s tréninkem a výchovou co nejdříve. Štěňata mají měkčí srst než dospělí psi, ale stále vyžadují pravidelnou péči.

Štěně Kai ken s PP pořídíte za částku od 40.000 do 50.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Kai ken bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 20 – 25.000 Kč. Křížence seženete za 7 – 15.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Strava plemene Kai Ken by měla být vyvážená a bohatá na kvalitní bílkoviny. Kvalitní suché granule nebo mokrá konzerva jsou vhodné. Je důležité sledovat jejich váhu, protože Kai Ken má sklony k nadváze. Je také důležité se poradit s veterinářem ohledně správného krmení a množství potravy.

Péče o srst

Kai Ken má středně dlouhou dvojitou srst. Jsou to přirozeně čistotní psi, kteří vyžadují pouze občasné koupání. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno s dvojitou srstí, ztrácejí dvakrát ročně podsadu. Během této doby pomůže hustou podsadu odstranit dodatečné koupání a kartáčování. Pokud srst nelíná, udržuje ji v dobré kondici občasné kartáčování. Jejich nehty by se měly pravidelně zastřihávat kleštičkami nebo bruskou, aby se zabránilo jejich zarůstání, štěpení a praskání. Uši by se měly pravidelně kontrolovat, aby se zabránilo hromadění vosku a nečistot, což může vést k infekci. Zuby by se měly pravidelně čistit.

Výcvik

Kai Kenové mohou být vynikajícími společníky, pokud se jim věnuje pozornost, výcvik a cvičení, které potřebují. Kai Kenové jsou často považováni za měkké psy, pokud jde o výcvik, a měly by se používat pozitivní metody výcviku. Doporučuje se včasný výcvik, aby se vytvořil pevný základ a také se nabídla socializace. Vzhledem k silné touze po lovu se nedoporučuje nechávat kai keny bez vodítka v neoplocených oblastech.

Zdraví, nemoci

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Kai Kenové jsou celkově zdravé plemeno a zodpovědní chovatelé prověřují své chovy na zdravotní potíže, jako jsou alergie, luxační pately a záchvaty. Zájemci, kteří chtějí vlastnit kai kena, mohou spolupracovat se zodpovědným chovatelem, aby získali potřebné informace o specifických zdravotních problémech tohoto plemene. Dobří chovatelé využívají genetické testování svých chovných jedinců, aby snížili pravděpodobnost výskytu onemocnění u štěňat.

Stručná historie

Kai Ken je jedním ze šesti původních japonských plemen. Plemeno bylo objeveno v roce 1929 v horských oblastech provincie Kai poblíž hory Fudži. V roce 1931 byla založena organizace Kai Ken Aigokai, která je nejstarším a největším registrem plemene Kai Ken. Díky loveckým schopnostem a obratnosti bylo plemeno tradičně využíváno k lovu široké škály zvěře od bažantů po medvědy.

Japonský kynologický svaz uznal kaie v roce 1934. Kvůli jazykové bariéře je o plemeni velmi málo informací, ale předpokládá se, že první kai-keny přivezli do Spojených států amerických v 50. letech 20. století vojáci americké armády. Jeden pár byl také poslán do Salt Lake City. Není známo, co se s těmito psy stalo a zda se dochovali nějací potomci. Další známý příchod tohoto plemene byl v roce 1990, kdy byl přivezen čtyřletý pes a krátce nato tři štěňata fen. V roce 1991 bylo přivezeno dalších šest štěňat a v následujícím roce bylo dovezeno ještě jedno štěně samce. Tito psi tvořili genetickou základnu pro všechny v Americe vyšlechtěné „kaje keny“.

Původně existovaly dva typy kai kenů ze dvou skvělých zakládajících plemeníků: KAIKURO, který choval silnějšího, podsaditého psa s medvědím typem obličeje a DAIRO, který byl štíhlejší, s delším tělem a liščí tváří. Každý z těchto psů předal svým potomkům sílu, rychlost, obratnost a rychlé myšlení, což se projevuje v dnešním chovu. V současné době existuje pouze jedno plemeno, které je v Japonsku velmi ceněno, Japonci popisují Kaie jako spolehlivého hlídače, nesmírně oddaného svému pánovi, a říkají, že kai položí život, aby ochránil svého pána.

Chovatelské stanice (CHS) – Kai ken

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

Máte zkušenosti s plemenem Kai ken? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend