Hovawart

Psí plemeno Hovawart Hovawart je velké, tzv. molossoidní psí plemeno pocházející z Německa, měřící 58 – 70 cm a vážící 25 – 40 kg.

Informace o plemeni

Původ plemene Německo
Další názvy plemene Hovaward
Velikost velká plemena
Výška 58 – 70 cm
Váha, hmotnost 25 – 40 kg
Věk, délka života 11 let
Zbarvení, barvy černá, černozlatá, blond
Skupina FCI FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI FCI Molossoidní plemena
Typ srti dlouhosrstá
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ostatním zvířatům a psům velmi dobrý

Povaha

Hovawart je oddaný, rezervovaný, aktivní, vyrovnaný, ostražitý, rodinný pes. Jedná se o středně temperamentní pracovní plemeno, které je ale v dnešní době velmi všestranně využívané.

Mezi jeho základní charakteristické vlastnosti patří velmi vyrovnaná povaha s ochranitelským instinktem, který z něj dělá skvělého hlídače a stopaře. Určitě tedy nezklame jako strážce domova. Přes všechny tyto pozitivní prvky je potřeba ale pejskovi věnovat také hodně času při výchově.

Hovawart štěňata

Štěně Hovawarta s PP pořídíte za částku od 10.000 do 15.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Hovawarta bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 5 – 10.000 Kč. Křížence seženete za 2 – 5.000 Kč, nekteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěně Hovawart

Strava, krmení

Při volbě kvalitních suchých krmiv (granulí), které obsahují vysoké % vlákniny a jsou nejlépe bez obilovin, se zaměřte určitě na recepturu pro velká plemena psů. Čím kvalitnější stravu budete pejskovi dávat od štěněte po dospělost, tím více mu můžete prodloužit jeho život, proto určitě volte kvalitní prémiové značky a vhodné doplňky stravy – lososový olej, různé vitamíny.

Péče o srst

Hovawart má dlouhou srst, která ale nemá podsadu, takže nepotřebuje tolik péče. Stačí jej občasně kartáčovat, především v období línání, či příležitostně vykoupat, aby jejich srst zářila čistotou. O co byste ale měli pečovat častěji, jsou jejich drápy, které je potřeba zastřihávat pravidelně.

Hovawart
Hovawart je krásný, oddaný a ochranářský pes

Výcvik

Jelikož se jedná o velmi inteligentní plemeno, celkem snadno pochopí, jak by se měl zachovat v různých situacích a přizpůsobí se tak podnětům. Bohužel se ale občas může bez pokynů rozhodnout tak, jak jemu to bude připadat nejlepší, což nemusí být v souladu s vaší myšlenkou.

Právě proto je potřeba dbát na důkladnou ukázku toho, jak se má úkon správně provést. Nebojte se v tomto případě být vůdce, který ho správně nasměruje, jen se vyhněte jakýmkoliv tvrdým metodám výcviku, protože k vám pejsek může velmi snadno ztratit důvěru.

Zdraví, nemoci

Hovawarti jsou psi, kteří se dožívají celkem vysokého věku (10 – 14 let), a to zejména díky tomu, že se jedná o plemeno s dobrými zdravotními predikcemi.

Nejsou zde známy žádné časté problémy s chorobami, dokonce ani kyčelní dysplazie, která bývá u takto velkých plemen poměrně častá. Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Hovawart je velmi staré pracovní plemeno, které pochází z Německa. V roce 1922 byl jeho chov obnoven, jelikož bylo potřeba více takových psů na farmách. První roky mohlo docházet ke křížení s německými ovčáky, novofundlanskými psy, leonbergery a dalšími plemeny, čemuž bylo ale později zabráněno přísným opatřením, a to v roce 1937, kdy FCI oficiálně uznalo plemeno Hovawarta.

Chovatelské stanice (CHS) – Hovawart

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

 • Katveri ve Středočeském kraji,
 • Eldunarya v Olomouckém kraji,
 • Chovatelská stanice Gránická smečka,
 • from Black Meadov ve Středočeském kraji,
 • z Jihláveckého údolí na Vysočině,
 • Amijor Star v Libereckém kraji,
 • Queen Polly v Karlovarském kraji,
 • Čerchovské hvozdy v Plzeňském kraji,
 • z Budské samoty ve Středočeském kraji,
 • Šenovský dvůr v Moravskoslezském kraji,
 • Pektorův statek v Jihočeském kraji,
 • Šlovický vrch v Plzeňském kraji.

Máte zkušenosti s plemenem Hovawart? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend