Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák je velké psí plemeno pocházející z Švýcarska, měřící 53 – 66 cm a vážící 25 – 40 kg.

Informace o plemeni

Původ plemene Švýcarsko
Další názvy plemene Americko-kanadský bílý ovčák, White Swiss Shepherd
Velikost velká plemena
Výška 53 – 66 cm
Váha, hmotnost 25 – 40 kg
Věk, délka života 12 let
Zbarvení, barvy bílá
Skupina FCI FCI I: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI FCI Ovčácká a pastevecká plemena
Typ srti krátkosrstá, dlouhosrstá
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ostatním zvířatům a psům k domácím velmi dobrý, k cizím obezřetný

Povaha

Bílý švýcarský ovčák je rezervovaný, živý, pozorný pes. Vyniká mezi ostatními psi právě svojí inteligencí a přátelskou povahou. Ačkoliv umí vzít post hlídače velmi zodpovědně, pokud mu své přátele či rodinu představíte, nemusíte se bát, že by je napadl. Je to velmi rodinný pes, který nemá rád samotu.

S ostatními domácími mazlíčky a také dětmi vychází velmi dobře, pokud ale přijde do kontaktu s cizím psem, kterého ještě nezná, může být lehce agresivní.

Bílý švýcarský ovčák štěňata

Štěně bílého švýcarského ovčáka s PP pořídíte za částku od 15.000 do 30.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte bez PP je nižší, tedy 5 – 10.000 Kč. Křížence seženete za 2 – 5.000 Kč, nekteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěně Bílý Švýcarský ovčák

Strava, krmení

Pro štěňata bílých švýcarských ovčáků je určitě vhodné volit superprémiové krmivo s vysokým obsahem kuřecího masa a s optimálním množstvím živočišných proteinů a vápníku. Strava musí být v každém období života psa vhodně volená tak, aby mu dodávala veškeré živiny a potřebou energii pro jeho výkony.

Jelikož má tato ras predispozice pro citlivější trávení, stojí za zvážení hypoalergenní krmiva, které neobsahují obiloviny a nemají až příliš vysoký obsah karotenu. Abyste se vyhnuli torzi (přetočení) žaludku, rozdělte denní příděl krmiva na dvě dávky a s aktivitou vyčkejte až po trávení.

Péče o srst

Bílý švýcarský ovčák má krátkou i dlouhou srst, kterou je potřeba každý den česat, aby se alespoň trochu minimalizovalo jeho ztrácení srsti a nezacuchávala se mu na těle. Jelikož je kožich bílého švýcarského ovčáka čistě bílá, je potřeba jej pravidelně koupat, jinak na něm bude vidět každá nečistota.

Bílý Švýcarský ovčák

Výcvik

Bílého švýcarského ovčáka vycvičíte obdobně snadno jako např. německého ovčáka. Jedná se o velmi učenlivé a poslušné plemeno, které respektuje dominantně postaveného člověka jako vůdce své smečky.

Není vhodné dominanci projevovat prostřednictvím tvrdého jednání a trestů, bohatě stačí důvěra a asertivita. Jinak by hrozilo, že vás pes přestane poslouchat úplně, jelikož u něj ztratíte veškerý respekt. S výcvikem je vhodné začít již od štěněte, naučit jej základní povely a následně trénovat složitější příkazy, případně pracovní role.

Zdraví, nemoci

Bohužel u tohoto plemene je výskyt nemocí poměrně běžný, proto vybírejte pejska obezřetně z ověřené chovatelské stanice, kde si můžete otestovat jeho zdravotní stav s získat osvědčení od veterináře.

Nejběžnější zdravotní komplikace postihující toto plemeno:

  • Trávení: Kožní a potravinové alergie/intolerance, jelikož jsou bílí švýcarští ovčáci obzvláště citliví na změny ve stravě. Spolu s kožními projevy je možné doprovázet tuto reakci také zažívacími problémy. Toto plemeno také může trpět na exokrinní pankreatickou insuficienci, při které má pejsek sníženou schopnost trávit živiny, či megaoesophagus, který se vyskytuje především u štěňat a léčba je náročná.
  • Problémy s pohybovým ústrojím: Přetržení křížového vazu, ke kterému dochází degenerací v oblasti zodpovědné za stabilizaci kolenního kloubu. Na pejskovi to poznáte tak, že začne kulhat na zadní končetinu. Lze to včas chirurgicky opravit. Dále se u pejsků vyskytuje dysplazie lokte či kyčle.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Bílý švýcarský ovčák má podobnou historii jako ten německý, jelikož z této rasy původně vycházel a šlo pouze o jinou  barevnou variantu. Byl postupně vyšlechtěn za účelem velkého, poslušného a energickéo pasteveckého psa, který by byl schopen hlídat objekty.

Hlavním samcem, díky kterému toto plemeno existuje, byl Horand Von Grafrath. Ne vždy ale pohled na toto plemeno byl stejný, v letech 1959 byl každý bílý pes (stačilo nad 50 % bílých znaků) označován albínem. Právě němečtí ovčáci tehdy také nesli bílé prvky. Později v roce 1967 švýcarská státní příslušnice Agatha Burch za pomoci DNA technologie vyvrátila a vznik bílých psů začal být opět chtěnou záležitostí. V roce 2011 tedy došlo k oficiálnímu přejmenování ze švýcarského bílého německého ovčáka na bílého švýcarského ovčáka.

Chovatelské stanice (CHS) – Bílý švýcarský ovčák

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

  • Chovatelská stanice Niktel (FCI) ve Středočeském kraji,
  • CHS Z Hrnčířské zahrady v Praze,
  • Abraska ve Středočeském kraji,
  • Of Aiwak’s paradise v Moravskoslezském kraji,
  • Chovatelská stanice od Kunovského lesa ve Zlínském kraji,
  • Chovatelská stanice Meroxen v Jihomoravském kraji.

Máte zkušenosti s plemenem Bílý švýcarský ovčák? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend