Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes malý

Bernský salašnický pes je velké psí plemeno pocházející z Švýcarska, měřící 58 – 70 cm a vážící 36 – 50 kg.

Informace o plemeni

Původ plemene Švýcarsko
Další názvy plemene Bernese Mountain Dog
Velikost velká plemena
Výška 58 – 70 cm
Váha, hmotnost 36 – 50 kg
Věk, délka života 6 – 8 let
Zbarvení, barvy černá trikolora
Skupina FCI FCI II: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce FCI FCI Švýcarští salašničtí psi
Typ srti dlouhosrstá
Vztah k dětem velmi citlivý přístup
Vztah k ostatním zvířatům a psům velmi přátelský

Povaha

Bernský salašnický pes je laskavý, inteligentní, loajální, věrný pes. Jedná se o velkého a silného psa, který je ideální pro práci, ale stejně perfektní je také pro rodinnou zábavu. K dětem je velmi něžný a citlivý.

Také s ostatními domácími mazlíčky vychází velmi dobře. Je to ideální společník, kterému ani nevadí trávit dny na zahradě, protože je velmi odolný vůči zimě díky jeho husté dlouhé srsti.

Bernský salašnický pes štěňata

Štěně bernského salašnického psa s PP pořídíte za částku od 15.000 do 25.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte bez PP činí 7 – 15.000 Kč. Křížence seženete za 5 – 7.000 Kč, nekteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Štěně Bernský salašnický pes

Strava, krmení

Strava by měla být jako u každého jiného psa velmi kvalitní a přizpůsobená jeho věku a fyzické aktivitě. U bernského salašnického psa je vhodné hlídat množství krmiva, protože se může snadno vypracovat k nadváze.

Vždy volte stravu kvalitní na vysoký obsah masa a proteinů a také na minerály, které jsou potřebné ke správnému vývoji a života psa. Ozvláštnit stravu můžete lososovým olejem, který je ideální pro správné fungování srdce a zlepšení kvality srsti.

Péče o srst

Bernský salašnický pes má dlouhou srst, která je dvojitá, jelikož obsahuje ještě vlněnou podsadu. V období línání, ke kterému dochází 2x ročně, ztrácí opravdu hodně ze své srsti, proto je vhodné psa kartáčovat alespoň 1x za týden.

Pokud intenzitu zvýšíte, vyhnete se přílišnému uklízení chlupů a zacuchávání kožichu.

Bernský salašnický pes

Výcvik

Bernského salašnického psa je určitě vhodné začít včas socializovat a také cvičit k poslušnosti. Je to velmi inteligentní plemeno, které vyniká právě v tom, že se chce svému majiteli zalíbit, takže výcvik nebude nikterak těžký. Vyhýbejte se tvrdému jednání a trestům, má rád citlivý a láskyplný přístup, ve stejné formě vám jej také vrátí.

Zdraví, nemoci

Jedná se o obecně zdravé psy, ale doporučuje se u nich sledovat onemocnění, ke kterým u tohoto plemene může docházet, a sice:

 • dysplazie kyčle a lokte,
 • krevní poruchy a některé druhy rakoviny,
 • progresivní atrofie sítnice.

Jako jedno z opravdu velkých plemen může také trpět na onemocnění týkající se zažívacího traktu, speciálně žaludku.

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Stručná historie

Bernský salašnický pes vznikalo na farmách a rozsáhlých zemědělských oblastech v Bernu, kde naháněli dobytek a hlídali hospodářství. Vynikali schopností tahače, kdy utáhli mnohonásobek své vlastní váhy.

Naštěstí období konce 19. století, kdy toto plemeno pomalu vymíralo, bylo zvráceno a švýcarští chovatelé se postarali o to, aby toto plemeno žilo dál. V roce 1907 byl tak založen Klub švýcarských plemen a postupně se tento pes rozšířil také do Ameriky.

Bernský salašnický pes

Chovatelské stanice (CHS) – Bernský salašnický pes

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

 • Codeli Girls v Královéhradeckém kraji,
 • Berner Moon,
 • Silent Wind ve Středočeském kraji,
 • Oak Luck Berner,
 • Star Cassie v Karlovarském kraj,
 • Bohemia Hagrid,
 • Lisafi,
 • Orinoko Bern Bohemia,
 • Chovatelská stanice ze Slunného dvora,
 • Budweiser Bern,
 • Chlupatý medvídek.

Máte zkušenosti s plemenem Bernský salašnický pes? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend