Torze žaludku u psa: co ji způsobuje, jak poznat a léčit?

Torze žaludku je druhá nejčastější příčina úmrtí psů po celém světě. Jak jí ale předejít a jak ji poznat a vyléčit?

Torze žaludku u psa
Torze žaludku u psa


Co je příčinou torze žaludku?

Torze, neboli přetočení žaludku, je život ohrožující stav, který se týká hlavně psů velkých a středních plemen s hlubokým hrudním košem. Mezi nejčastější pacienty tak patří zejména německé dogy, irští vlkodavi, setři nebo labradorští retrívři. Úmrtnost se zde podle statistik pohybuje okolo 30 – 40 %, proto je potřeba jednat velmi rychle.

Pes má žaludek v dutině břišní upevněn horizontálně na dvou místech, což znamená, že nedrží příliš pevně a je zde prostor pro jeho otočení kolem své osy. To nastává hlavně ve chvíli, kdy je žaludek plný krmiva nebo plynů, které zde vznikají z nekvalitní potravy (pokud je nahnilá nebo namrzlá, kvasí a vznikají plyny). K přetočení dochází většinou již několik minut nebo hodin po nakrmení, nejčastěji v kombinaci s pohybem nebo spánkem, kdy se zvíře převaluje.

Jak poznat příznaky?

Mezi první výrazný příznak patří markantní zvětšení dutiny břišní, která je na pohmat tvrdá a velmi bolestivá. Potrava obsažená v žaludku není schopná se pohnout dopředu ani dozadu, a tak zde vytvořené plyny orgán rapidně zvětšují. Zvíře v tuto chvíli často zaujímá nepřirozené polohy, aby si ulevilo.

Mezi nejčastější patří nahrbený, „odplecený postoj“, kdy vytáčí přední nohy do strany, aby měl hrudník a dutina břišní více prostoru. Je běžné, že pes zrychleně dýchá a velmi sliní. Pokouší se zvracet, dáví se, ale vychází z něj pouze tekutina nebo pěna. Někteří projevují zvýšenou potřebu pít, někteří naopak žádnou, nechutenství je přítomno zpravidla u všech.

Torzí žaludku se zaškrtí do něj vedoucí velké cévy i slezina, která je při běžných okolnostech významnou zásobárnou krve. Přetěžuje se tak krevní oběh a klesá celkový krevní tlak, kvůli čemuž není organismus dostatečně zásobován kyslíkem. To se může viditelně projevit na dásních psa, které jsou buď velmi červené, nebo naopak anemické (bledé kvůli špatnému dokrvení).

Kvůli nedokrvení tkáně žaludku mohou jeho části odumírat (nekrotizovat). Pes v takovou chvíli vyhledává skrytá místa, prvně bude velmi neklidný, později vlivem zpomaleného krevního oběhu unavený a apatický. Pokud stav trvá delší dobu, může zkolabovat!

Jak torzi léčit?

Jediná možná léčba spočívá v operaci. A to co nejdříve. Mnoho psů bohužel umírá ještě předtím, než se jim dostane odborné pomoci. Veterinář posoudí zdravotní stav podle příznaků, anamnézy a rentgenových snímků. Operace spočívá v otevření dutiny břišní a vrácení žaludku zpět do správné polohy. Podle velikosti orgánu se pak provede buď výplach žaludku s uvolněním plynů sondou přes dutinu ústní, nebo se žaludek nařízne a obsah se ručně vytáhne.

Pokud se na stěně žaludku nachází vlivem nedostatku kyslíku již odumřelé (znekrotizované) části, musí se odstranit, aby nedošlo v prvních dnech po operaci k jeho proděravění (perforaci). Ta by vedla k celkové otravě organismu s následným úhynem. Jako poslední krok operace se provádí gastropexe, což je „přišití žaludku“ ke stěně břišní, aby se torze nemohla v budoucnu opakovat.

Prvních pár dní po operaci si veterinář psa nechává hospitalizovaného na infuzní terapii – trávení se musí zatěžovat postupně. Po propuštění do domácí péče vám předá rady, jak začít znovu pomalu krmit.

Je potřeba věnovat zvýšenou pozornost prevenci. Mezi základní věci patří kvalitní krmivo. Pokud krmíte granulemi, dávejte pozor, aby neobsahovala velké množství obilovin a luštěnin. Zejména luštěniny mají tendenci vytvářet velké množství plynu kvasnými procesy, a tak mohou stav při přetočení žaludku výrazně zhoršit. Krmivo také nesmí být nakvašené, namrzlé nebo jinak znehodnocené.

Zabraňte tomu, aby měl pes plný žaludek – protihltací misky jsou k dostání téměř v každém zverimexu a jsou skvělým řešením, které vám s tímto problémem pomůže. Ideální je také zařídit velkým plemenům misku v úrovni hrudníku a rozdělit jídla do více menších porcí za den, než naservírovat jednu velkou. Svaly trávicího ústrojí budou více „v pozoru“ a díky jejich častému používání budou celkově pevnější.

Čeho se vyvarovat?

Zvíře by nemělo mít přeplněné břicho ani vodou, proto jej nenechte dlouho hltat vodu, hlavně v horkých dnech.

Nekrmte psa těsně před spaním, podle statistik se více jak polovina případů odehrává v noci, kdy má pes plné břicho a převaluje se! Vyhněte se také krmení těsně před fyzickou aktivitou, procházkou, jízdou autem nebo bezprostředně po nich.

A poslední bod – bohužel, torzi žaludku můžeme pejskovi způsobit i sami tím, že jej převalíme přes záda. Pokud zvíře leží a manipulujeme s ním, vždy jej otáčíme břichem k zemi, nikdy ne břichem vzhůru přes hřbet!

Torze žaludku je velmi nepříjemná komplikace, která může stát život. Proto je pro dobro vašich mazlíčků důležité vědět, jak je před ní chránit a jak v případě nutnosti reagovat.

5/5 - (1 vote)

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend