Španělský vodní pes

Psí plemeno Španělský vodní pes Španělský vodní pes je střední psí plemeno pocházející z Španělska, měřící 38 – 52 cm a vážící 14 – 22 kg.

Informace o plemeni

Původ plemene Španělsko
Další názvy plemene Perro de Aqua, Spanish Water Dog
Velikost stření plemena
Výška 38 – 52 cm
Váha, hmotnost 14 – 22 kg
Věk, délka života 10 – 14 let
Zbarvení, barvy bílá, černobílá, hnědá, černá, hnědobílá, béžová
Skupina FCI FCI VIII: Slídiči, retrívři a vodní psi
Sekce FCI FCI Vodní psi
Typ srsti chundelatá
Vztah k dětem
Vztah k ostatním zvířatům a psům

Povaha

Španělský vodní pes je laskavý, inteligentní, pracovitý, loajální, atletický, vhodný k výcviku pes.

Španělský vodní pes štěňata

Štěně Španělského vodního psa s PP pořídíte za částku od 10.000 do 15.000 Kč. Cena čistokrevného štěněte Španělského vodního psa bez PP činí zhruba poloviční částku, tedy 5- 8.000 Kč. Křížence seženete za 2 – 3.000 Kč, někteří pejskaři jej do dobrých rukou přenechají zdarma.

Strava, krmení

Někteří majitelé se u svých španělských vodních psů občas setkávají s potravinovými alergiemi, ale toto plemeno by mělo dobře snášet kvalitní krmivo pro psy, ať už komerčně vyráběné, nebo připravované doma pod dohledem a se souhlasem veterináře. Jakákoli strava by měla odpovídat věku psa (štěně, dospělý pes nebo senior). majitelé by měli při výběru typu krmiva a množství bílkovin, tuku atd. zohlednit úroveň aktivity psa. Někteří psi mají sklon k nadváze, proto sledujte spotřebu kalorií a úroveň hmotnosti psa. Pamlsky mohou být důležitou pomůckou při výcviku, ale jejich přílišné podávání může způsobit obezitu. Přečtěte si, které lidské potraviny jsou pro psy bezpečné a které ne. Pokud máte jakékoli obavy ohledně hmotnosti nebo stravy svého psa, poraďte se s veterinářem. Čistá a čerstvá voda by měla být vždy k dispozici. Psi SWD jsou také silní žvýkači a čas od času si rádi pochutnají na pořádné kostičce, která může také pomoci udržet jejich zuby čisté.

Péče o srst

Španělský vodní pes má chundelatou srst.

Nejdůležitějšími základními zásadami pro správnou péči o španělského vodního psa je, že srst se nikdy nesmí kartáčovat a měla by být po celém těle stejně dlouhá. Četnost stříhání záleží na preferencích majitele, který si délku srsti svého psa zvolí, někteří majitelé ji nechávají růst mnoho měsíců, aby se vytvořily šňůry. Ačkoli je toto plemeno obvykle popisováno jako plemeno s nenáročnou údržbou srsti, proces kordování vyžaduje trvalou pozornost a určité zkušenosti. Vzhledem k tomu, že proces kordování je u tohoto plemene odlišný od jiných kordovaných plemen (např. komondor nebo bergamasco), doporučujeme majitelům, kteří se do něj chtějí pustit poprvé, aby si našli někoho, kdo má se srstí španělských vodních psů zkušenosti. Národní mateřský klub tohoto plemene, Spanish Water Dog Club of America, má na svém e-mailovém seznamu členy, kteří jsou vždy ochotni poradit a pomoci.

Výcvik

Jedná se o vysoce inteligentní a aktivní (psychicky i fyzicky) plemeno. Dobře se jim daří při řešení problémů pomocí pozitivního výcviku s použitím klikru nebo podobného stylu výcviku. SWD jsou mimořádně učenliví a ochotní se zavděčit a ukazují se jako velmi schopní a všestranní. Přísné výcvikové metody mohou způsobit, že SWD ztratí nadšení pro úkoly, které se po něm požadují, a může se „uzavřít“. Potenciálním majitelům připomínáme, že někteří SWD mají jako pastevečtí psi velmi vysoký pud kořisti. Potřebují spolehlivé přivolání. I při pečlivém výcviku někteří neodolají pokušení veverky, zajíce nebo srnce. Temperament španělského vodního psa si zaslouží zvláštní pozornost. Tito psi jsou velmi věrní svým majitelům, ale mohou být poměrně ostražití vůči cizím lidem. Průběžná socializace i pozitivní nové zážitky jsou nezbytné již od útlého věku.

Zdraví, nemoci

Chovatelé by měli neustále sledovat zdravotní stav svého psa a v případě jakýchkoli odchylek by měli vyhledat veterinární pomoc.

Zodpovědní chovatelé si nechávají vyšetřit svá zvířata na zdravotní potíže, jako je dysplazie kyčelních kloubů a oční anomálie. Stejně jako u ostatních plemen je třeba španělskému vodnímu psu pravidelně kontrolovat uši, zda nevykazuje známky infekce, a často, nejlépe každý den, čistit zuby zubní pastou určenou pro psy.

Stručná historie

Všestranný španělský vodní pes je stálicí jezer a luk Pyrenejského poloostrova už tak dlouho, že si nejsme jisti, jak se tam dostal. Podle jedné teorie ho přivezli ze severní Afriky Maurové, kteří kdysi obsadili Španělsko. Jiná verze předpokládá, že plemeno do Španělska přivezli turečtí obchodníci, odtud pochází jeho stará přezdívka „turecký pes“. Španělský vodní pes byl odjakživa plemenem dvojího určení, využívaným jako aportér vodního ptactva i jako ovčák.

Chovatelské stanice (CHS) – Španělský vodní pes

Přehled chovných stanic a klubů působících v České republice. Pokud zde chybí vaše stanice, napište nám prosím – rádi ji do seznamu přidáme :).

 • Canem Aqua Hispanica
  Třebonín
  Telefon:
  +420 775 955 025
  E-mail: [email protected]
  Web: canem-aqua-hispanica.com
 • de Fabiellio
  Malý Chlumec
  Telefon:
  +420 725 150 369
  E-mail: –
  Web:
  fabiellio.webnode.cz
 • del Bosque de Pinos
  Praha 9 Medinská
  Telefon:
  +420 777 557 477
  E-mail: –
  Web: –
 • Perro de Agua
  Krásný Studenec
  Telefon:
  +420 606 179 180
  E-mail: –
  Web:
  spanelsky-vodni-pes.cz
 • OD DVOU SOSEN
  Třebonín
  Telefon:
  +420 774 506 507
  E-mail: –
  Web: –

Máte zkušenosti s plemenem Španělský vodní pes? Napište nám k němu krátkou recenzi. Pokud máte fotky vašeho mazlíčka, pošlete nám je a my je rádi zveřejníme v tomto článku.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend