Psi a veganská strava

Poslední dobou se čím dál více lidí dává na vegetariánskou a veganskou stravu. Ať už ze zdravotního nebo z etického důvodu.

Stejně jako veganů přibývá i veganských restaurací, v supermarketech najdeme více veganských či bio potravin a náhražek masa.

Čím dál více jsou populární farmářské trhy a produkty lokálních pěstitelů. Pro člověka je to krok správným směrem. Jak je to ale s našimi domácími mazlíčky?

Pokud jde o kočky, tam o tom nemůžeme ani mluvit. Kočka je čistě masožravec, navíc jsou velmi vybíravé a jsou schopné raději nežrat, než žrát něco, co jim nechutná.

Pes vegetarián
Vegetariánská strava pro psy

Pes je sice masožravec, ale žere také jiné potraviny, jako obiloviny či ovoce a zeleninu. Na této informaci jsou zakládány argumenty pro krmení psa veganskými granulemi. Na této stravě pes může přežít a prospívat, nemusí mít ani zdravotní problémy, ale není to pro něj vhodné.

Začněme bílkovinami. Rostlinná a živočišná bílkovina jsou velmi strukturálně odlišné a složení aminokyselin je dost jiné. Klasické kvalitní granule se dělají z masa a dalších živočišných produktů a přílohy, kterou mohou být různé obiloviny, brambory či zelenina.

Do veganských granulí se dávají hlavně obiloviny, luštěniny, brambory a musí dodávat chybějící aminokyseliny, které jsou synteticky vytvořeny, aby se zachovala idea veganských granulí. Tím pádem ve složení najdeme dostatečné množství bílkovin, které jsou ale dodávány z umělých zdrojů.

Rostlinné a syntetické bílkoviny bohužel nejsou pro psa dobře stravitelné. Podobná situace je s tuky. Živočišné tuky jsou pro psa nejlépe stravitelné a získává z nich nejvíce energie. Rostlinné tuky nejsou špatné a i do kvalitních granulí se přidávají rostlinné, za studena lisované, oleje, ale není to dobrá volba pro hlavní složku tuků.

Mnohem prospěšnější jsou živočišné tuky doplněné rostlinnými. Poslední složkou jsou sacharidy, které jsou pro psa nejhůře stravitelné, bohužel se v rostlinné stravě vyskytují mnohem více, než ve stravě živočišné.

Ve zkratce můžeme říci, že veganská strava sice psovi může prospívat a získá z ní potřebné živiny, ale není to to nejlepší, co mu můžeme dát.

Raději volte kvalitní masové granule či krmení syrovým nebo vařeným masem. Pejskovi bude mnohem více chutnat a vy si nemusíte dělat starosti s dostatkem všech živin, vitaminů a minerálů.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Send this to a friend