Přezubování u psů

Mezi pejskaři a veterináři často uslyšíte pojem přezubování štěňat. Nazývá se tak období, kdy psovi vypadávají mléčné zuby a vyrůstají trvalé.

Přezubování psů
V rámci přezubování dochází k výměně mléčných zubů za ty trvalé


Co znamená přezubování?

Stejně jako lidé, i psi v průběhu života vystřídají dvě sady zubů, mléčné a trvalé. Na co v tomto období dávat pozor?

Štěňata se rodí bezzubá, první perličky se klubou mezi 2.-8. týdnem života. Chovatel by vám měl štěně předat tedy nejdříve v 8. týdnu života, aby už mělo sadu zoubků a mohlo se živit samo, bez mateřského mléka. Těchto mléčných zubů je zpravidla 28 a jsou to malé špičaté jehličky, které mohou být lehce našedlé.

Mezi 4.-6. měsícem přichází čas na jejich výměnu za krásně bílý a pevný trvalý chrup. Ten čítá u zdravého jedince celkem 42 zubů.

Průběh výměny psích zubů

U některých psů může přezubení proběhnout bez povšimnutí, jiní u něj mohou trpět jako malé děti. Teplota, zvracení, nechutenství, bolestivé dásně i nadměrné slinění, to všechno jsou projevy, které na svém pejskovi můžete v tomto období zpozorovat. Celé je to však individuální.

Většině zuby vypadnou bezbolestně, a tak si toho mnoho majitelů ani nevšimne. Obecně platí, že velká a střední plemena vyměňují chrup dříve, než malá a trpasličí. Je taky běžné, že pes zoubky po vypadnutí spolkne. Nemusíte se ale bát, většinou je to díky jejich malé velikosti bez problémů.

Kousadlo pro psy
V období výměny zubů byste měli svému pejskovi pořídit kousadlo

Trvalý zub se prořezává na místě původního štěněčího. Mléčnému zubu přeruší příjem živin uzavíráním kanálků zespod a následně ho vytlačí. Jako poslední takto vypadávají špičáky.

Občas se stane, že mléčný zub nevypadne, ale zůstane v dásni a vedle něj se objeví trvalý, takže má pes například dva špičáky vedle sebe. Říká se tomu zadržení mléčného zubu a jde o problém, který byste neměli přehlížet.

Nový zub by mohl vyrůst křivě a způsobit tak vadu skusu, při které se rychleji obrousí sklovina a chrup je tak náchylnější ke kazům. Vliv na sílu skloviny má kromě genetiky především výživa, proto musí být již od mala pestrá.

Kvůli svědění dásní mají štěňata při přezubování tendenci ještě více všechno kousat. Proto je dobré pořídit jim hračky na okusování, ideálně měkké gumové nebo plyšové.

Rady pro chovatele

I když štěňátka milují přetahování, v tomto období byste jim v tom měli zabránit. Pokud zoubky vypadnou dříve, než jsou pod nimi připravené trvalé, vzniknou v dásni hlubší ranky a zvyšuje se tak riziko infekce. Navíc se tím může chrup pokřivit.

Dávejte při přezubování ještě větší pozor než obvykle na to, aby štěně nesnědlo nebo nenosilo v tlamičce výkaly, drny s hlínou, klacky a podobné věci. Kvůli vypadaným zoubkům jsou v dásních ranky, které jsou otevřenou branou pro infekci, nejčastěji pro tetanus. Jde o velmi nepříjemné a nebezpečné onemocnění, které stejně jako u lidí provázejí silné křeče a ztráta koordinace pohybů.

Vypadávání zubů u psa
Nebojte se, vypadávání prvních zubů u psa je zcela normální

V tomto období dávejte také přednost měkké potravě. Dásně i zuby mohou některé psy bolet natolik, že nebudou schopní pokousat tvrdé granule. Nabídněte jim tak něco vařeného, kapsičky, paštiky, nebo zkrátka namočené granule. Na tvrdší potravu pak přecházejte postupně, nebo psovi nabídněte na nějakou dobu obojí.

Naučte svého pejska na čištění zubů a sahání do tlamy. Čím dříve začnete, tím lépe. Koukat do tlamičky je nutné jak u veterináře, tak doma, abyste zjistili, zda je vše v pořádku.

Naučte svého psa zvyknout si na čištění zubů
Naučte svého psa zvyknout si na čištění zubů

K čištění zoubků nikdy nepoužívejte zubní kartáček a pastu určené pro lidi, vždy použijte speciální pomůcky na čištění zubů pro psy, které jsou k dostání v každém zverimexu.

Čistit by se měly mléčné i trvalé, alespoň co pár dní, ale buďte opatrní a jemní, a vyhýbejte se místům, kde zoubky nejsou, abyste nechtěně nevytvořili oděrku, která by byla další vstupní branou pro infekci. Vytvořte u svého psa z čištění a kontroly zubů zvyk, a hlavně jej nezapomeňte vždy pořádně pochválit.

Kdy navštívit veterináře?

Pokud má pejsek 7. – 9. měsíců a stále má mléčné zuby. Je to hranice, kdy už se musí „mlíčňáky“ vytáhnout chirurgicky, aby vašemu mazlíčkovi dále nepoškodily trvalý chrup a nezkomplikovaly život. Trhání zubů se většinou provádí v lehké anestezii. Určitě neuděláte chybu, když navštívíte veterináře i v případě, kdy si nejste jistí, zda ještě nějaké štěněčí zuby zbyly, nebo ne.

NÁŠ TIP: Přečtěte si náš článek o odnaučení psů kousání.

Pokud mléčný zub zčerná, nespoléhejte na to, že vypadne a vše bude zase v pořádku. Může do dásní rozšířit ošklivou infekci, která hojení i celé přezubení zkomplikuje.
Pokud jde psovi silně cítit z tlamy.

Většinou můžete cítit z tlamy psa během výměny zubů lehký zápach, který způsobuje zaschlá krev na dásních. Pokud je ale zápach silnější, navštivte raději veterináře, aby vám potvrdil, že nejde o infekci.
Pokud jde o „zadržení mléčného zubu“, aneb má dva stejné zoubky vedle sebe, nebo pokud trvalý chrup roste křivě.

Toto období je důležitou součástí života každého psa. Úspěšnému a bezstarostnému přezubení můžete pomoci pečlivým dohledem a dentální hygienou, případně tím, že se nebudete bát zavítat včas k veterináři, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku. Přeci jenom, nový, trvalý a zdravý chrup vašeho mazlíčka je prevencí spousty problémů do budoucna.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend