Kočka nebo pes?

Obecně se říká, že nejlepším přítelem člověka je pes. Samozřejmě, proti tomuto tvrzení nemůže nikdo nic namítat. Je to pravda.

Nicméně pořídit si psa je nejen krásná a velice příjemná, ale také zodpovědná záležitost. Takový pes, ať už je to plemeno jakékoliv, potřebuje spoustu pozornosti, a jeho výcvik zabere hodně času.

Pokud tedy nechceme mít ze psa nekontrolovanou chlupatou střelu, musíme mu zkrátka obětovat mnohé. Od svého volného času, přes peníze za veterinární ošetření až po rozkousané boty či lem koberce.

Kočka místo psa
Je lepší kočka nebo pes?


Kočka však, narozdíl od psa, tolik pozornosti od svého pána nevyžaduje.

Obě zvířátka, ať už pes nebo kočka, mají samozřejmě svá pro a proti. Pojďme se teď podívat na porovnání, které vás snad přesvědčí o tom, že kočky mohou být stejně kvalitní společnice, jako psi.

1. Sama sobě pánem

Kočky (kocouři obzvlášť) většinou žádného pána nemají. Svou přízeň rozdělují podle toho, jak je kdo rozmazluje, jak se k nim kdo chová, z největší části pak rozhoduje jejich aktuální nálada.

Obecně ale platí, že každá kočka je osobnost a pokud se k nim budete chovat slušně, máte velkou šanci, že si vás i oblíbí. Je pravda, že na první pohled se tento bod může zdát, jako nevýhoda, není tomu ale vždycky tak.

Narozdíl od psa, který se dá vycvičit tak, že bude poslouchat na slovo a vždycky víte, co od něj máte čekat, s kočkou se rozhodně nebudete nudit. Po většinu času si totiž bude dělat to, co se jí zrovna bude chtít. Bude při tom ale tak krásná a elegantní, že na nějaký dlouhý hněv ani nepomyslíte. Kočky zkrátka vědí, jak na to, jsou to rebelky.

Kočka nebo pes?

2. Zápach

V tomto bodě bezpochyby vedou psi. U těch se dá zápach v bytě eliminovat na minimum koupáním a venčením. Sem tam je k vidění i kočka na vodítku, ale sprchování kočičího kožíšku by se pro vás mohlo stát nepříjemným a bolestivým zážitkem.

Pokud ovšem nemáte kočku vodomilku, výjimku, která potvrzuje pravidlo. I takové jsou, dokonce existují rasy koček, které vodu přímo zbožňují

I u kočičích společníků se dá se zápachem něco dělat, pravidelná výměna steliva je základ. Navíc je kočka velice samolibý tvor, o svůj kožíšek se dobře stará. Sem tam se koupeli samozřejmě nevyhne, ale není nutné kočky trápit vodou zase tak často.

3. Časová náročnost

O té již byla v úvodu řeč. V tomto ohledu vedou pro změnu kočičky. Být celý den v bytě samy jim nedělá větší problém. Ony si najdou zábavu i bez vás. Buďto celý den prospí, aby byly krásné a svěží, nebo, a to hlavně co se týče koťátek, kocourků, vám předělají byt tak hezky, že ho večer možná ani nepoznáte.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme uklidit z jejich dosahu letáky, noviny, toaletní papír, kuchyňské utěrky a papírové kapesníčky.

Na druhé straně váš psí společník bude patrně zdrcen, pokud si dovolíte nechat ho celý den v bytě samotného. Pes vás totiž potřebuje o hodně víc než kočka suverén. Pes potřebuje někoho, kdo se mu bude věnovat. Proto se hodí spíše k lidem, kteří se mu opravdu věnovat mohou a budou.

Kočky naopak k lidem, kteří tolik volného času nemají, ať už kvůli studiu nebo práci.

Je však na každém, či se při výběru domácího mazlíčka přikloníte spíše na kočičí nebo psí stranu. Vždy by to ale mělo být zodpovědné rozhodnutí.

Jaká bude nakonec vaše volba pořídíte si kočku nebo psa?

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Send this to a friend