Kočičí záchod: kočka v bytě bez zbytečného zápachu

Jak nejlépe vyřešit kočičí záchod v bytě a jak vybrat ten nejlepší kočkolit?

Variant, který dnešní trh nabízí je mnoho. Každému ale vyhovuje něco jiného.

Pořiďte své kočce záchod, aby se nemusela cítit provinile
Pořiďte své kočce záchod, aby se nemusela cítit provinile

Kočičí toaleta

Kočičí toaleta je základním vybavením každého, kdo kočku v bytě chová. Nejběžnější je toaleta vaničková. Vaničkové toalety se liší velikostí, výškou okrajů a tvarem. Z nádob s vyšším okrajem se vynáší méně kočkolitu.

Vaničkové toalety jsou vhodné pro kočky starší, omezené v pohybu. Toaleta by měla být pro kočku dostatečně velká. Pokud máme méně místa, vhodným řešením můžou být toalety trojúhelníkového tvaru, které je možné umístit do rohu místnosti a tím ušetřit místo.

S používáním vaničkové toalety kočky nemívají problém a není potřeba kočku k užívání tohoto typu toalety zvláště učit. K toaletě je možné dokoupit speciální rohožku, která kočkolit zachytí a omezí jeho roznášení po bytě.

Kočičí záchod
Kočičí záchod

Oblíbeným typem toalet, jsou toalety s horním krytem, které jsou opatřené dvířky. Tyto toalety mívají i uhlíkový filtr, který pohlcuje pachy. Kryté toalety jsou tedy praktické hned ze dvou důvodů.

Vynášení kočkolitu je díky hornímu krytu a dvířkům omezeno a minimalizován je i zápach z toalety. Většina koček nemá s používáním kryté toalety problém a rychle zjistí, jak toaletu používat. Kočku zbytečně nestresujeme. První den necháme toaletu odkrytou. Dalším krokem je nasazení krytu, dvířka ale zatím necháme sundaná. Když kočka vše bez problémů zvládá, nasadíme dvířka. V prvních dnech nezapomeňte kočku chválit a odměňovat.

Dražším řešením jsou záchody, které slibují hygienické čištění bez použití lopatky. Záchod je vybaven mřížkou, která stelivo při protočení záchodu prosívá. Čistý kočkolit tak zůstává v záchodu a hrudky spadnou do zvláštní nádoby, ze které je lze jednoduše vyjmout. Pokud se rozhodnete pro tento typ záchodu, je důležité používat kvalitní stelivo, které dobře hrudkuje, jinak bude celý systém čištění nefunkční.

Kočkolity

Hrudkující stelivo je vyrobeno většinou z betonitu či jiného horninového materiálu, který při kontaktu s tekutinou nabobtná a vytvoří hrudku. Pevné hrudky pak můžeme z kočkolitu odebrat a toaletu tak udržovat v čistotě.

Každé betonitové stelivo však není stejné. Vybírejte stelivo bezprašné. Nekvalitní betonitová steliva špatně hrudkují a při čištění toalety se hrudky rozpadají a toaleta tak není nikdy perfektně vyčištěná.

Silikátové kočkolity slibují vysokou absorubci tekutin, omezení zápachu a minimální prašnost. Silikát dokáže zcela pohltit moč a tím zamezuje růstu bakterií. Toaleta je tak stále suchá a čistá.

Steliva rostlinného původu jsou biologicky odbouratelná. Většinou se jedná o kočkolity ze dřeva, starého papíru, slámy nebo jiných rostlinných materiálů. Jsou k dostání jak v hrudkujících, tak i nehrudkujících variantách.

Všechny uvedené typy kočkolitů se liší jak svou cenou, kvalitou a dokonce i vůní. Koupíme-li levnější kočkolit, nemusí to vždy znamenat, že ušetříme. Nekvalitní kočkolit je méně savý a toaleta se špatně udržuje, což může vést k výrazně vyšší spotřebě kočkolitu.

Ohodnoťte prosím

Podívejte se také na:

Send this to a friend